Gratka dla właścicieli domów jednorodzinnych. Odliczyć możesz nawet 53 tys. zł

Ulga termomodernizacyjna to ukłon w stronę właścicieli domów jednorodzinnych. Dzięki niej można zaoszczędzić nawet 53 tys. zł, które odlicza się od kosztów remontu nieruchomości. Odliczenie od PIT, zwane popularnie ulgą remontową, nie przysługuje na ogólny remont, a dotyczy wyłącznie działań obejmujących termomodernizację budynku.

Ulga termomodernizacyjna zwana popularnie ulgą remontową może szczególnie ulżyć portfelom właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na remont nieruchomości w minionym roku podatkowym. Ulgę termomodernizacyjną odliczyć można wówczas, gdy przedsięwzięcie zostanie zakończone w okresie 3 następnych lat, licząc od końca tego roku podatkowego, w którym wystąpił pierwszy wydatek związany z remontem.

Reklama

Ulga termomodernizacyjna 2023 - co można odliczyć?

Dzięki uldze termomodernizacyjnej można odliczyć wydatki, które poniesione zostały w związku z zakupem materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które wykorzystaliśmy w celu termomodernizacji naszego domu. W sumie to 53 tys. zł, które odliczyć możemy od PIT.

Warto podkreślić w tym momencie, że posiadanie większej liczby niż jeden dom jednorodzinny nie uprawnia do zwielokrotnienia ulgi. Kwota przewidziana w popularnej uldze remontowej dotyczy bowiem wszystkich remontów termomodernizacyjnych, jakie podatnik zdecydował się przeprowadzić w budynkach. 

W ramach ulgi termomodernizacyjnej nie odliczymy również rachunków, jakie sfinansowane zostały ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mowa tutaj chociażby o programie takim jak "Czyste powietrze", który na termomodernizację nieruchomości daje nawet 135 tys. zł.

Odliczenie z ulgi termomodernizacyjnej nie tylko na remont. Fotowoltaika i piec mogą wyjść taniej

Od podatku dochodowego od osób fizycznych odliczyć dzięki uldze termomodernizacyjnej możemy nie tylko remont naszego domu, który ma na celu zmniejszenie stopnia wykorzystywania energii energetycznej i cieplnej. Także ci właściciele domów jednorodzinnych, którzy zainwestowali w fotowoltaikę, mogą zaoszczędzić trochę grosza.

Od 1 stycznia 2019 roku możliwe jest bowiem odliczenie od PIT na podstawie ulgi termomodernizacyjnej także montażu paneli fotowoltaicznych na naszej nieruchomości. Na tej samej zasadzie w ramach ulgi remontowej odliczyć możemy również montaż nowego, bardziej wydajnego pieca w naszym domu.

Mało tego - kwoty dotyczące fotowoltaiki czy naszego nowego pieca odliczyć można również, gdy nie były one montowane w naszym domu, ale na przykład w budynku gospodarczym. Ważne jednak, by niezależnie od montażu działały one na korzyść budynku mieszkalnego.

Z ulgą termomodernizacyjną odliczysz 53 tys. zł, ale nawet 106 tys. zł. Jest wytrych

Dzięki uldze termomodernizacyjnej można odliczyć 53 tys. zł, a żeby do tego doszło, trzeba przedstawić faktury dokumentujące poniesione wydatki. Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł w wypadku jednego płatnika PIT. Wytrychem do zwiększenia tej kwoty jest wspólne rozliczenie się z małżonkiem, gdyż wówczas każdej z osób przysługuje 53 tys. zł odliczenia, co w sumie daje aż 106 tys. zł, jakie możemy odliczyć dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ulga termomodernizacyjna | PIT | remont | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »