Ulga na internet 2023. Od podatku odliczysz nawet 1520 zł. I to dwa razy

Ulga internetowa to jedna z możliwości odliczenia pieniędzy podczas rozliczania się z podatku dochodowego PIT. Dzięki niej możemy zachować w kieszeni kilkaset złotych, a rozliczanie się z z drugą osobą może sprawić, że kwota upustu sięgnie ponad 1,5 tys. zł. Zdecydowanie warto pochylić się więc nad ulgą internetową, tym bardziej, że możemy z niej skorzystać więcej niż raz.

Ulga na internet to jedna z najszerszych ulg podatkowych, jakie możemy zastosować przy rozliczaniu podatku PIT. Warto się nią zainteresować, ponieważ przysługuje ona każdej osobie fizycznej, która korzysta z dostępu do sieci. Kusi także kwota ulgi internetowej, która wynosi 760 zł, ale zasady dotyczące jej odliczania od podatku pozwalają na podniesienie tej wartości nawet do kwoty 1520 zł.

Ulga na internet zostawi w twojej kieszeni 760 zł

Po pierwsze - opłaty za korzystanie z sieci internetowej od dochodu odliczyć możemy tylko dwa razy i mowa tutaj o dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Jeśli więc na przykład skorzystaliśmy z odliczenia, gdy rozliczaliśmy się za PIT na początku 2021 roku, to ulga przepadnie, jeśli nie wykorzystamy jej również obecnie, rozliczając PIT za rok 2022.

Reklama

Po drugie - maksymalna kwota ulgi na internet to 760 zł na jedną osobę. Ta kwota to limit odliczenia, jakie możemy zastosować w PIT. Warto podkreślić, że jeśli w rozliczanym roku podatkowym wydaliśmy w rachunkach na internet mniej niż 760 zł, to właśnie tę kwotę powinniśmy podać w dokumencie. Kwota ta łatwo może ulec zmianie, jeśli rozliczamy się wraz z małżonkiem.

1520 zł ulgi internetowej? Może być nawet 3040 zł, ale nie możesz zapomnieć o jednym

To właśnie rozliczanie PIT z małżonkiem otwiera drogę do pomnożenia korzyści, jakie daje ulga na internet. Jeśli bowiem rozliczamy się wspólnie, możemy odliczyć nawet 1520 zł od kosztów dostępu do sieci. Warto jednak zwrócić uwagę, by w fakturach za internet figurowały wówczas imiona i nazwiska obojga małżonków. Choć brak drugiego nazwiska na rachunku za internet nie dyskwalifikuje z rozszerzonej formy odpłaty, to wiele zależy już od orzeczenia urzędników. 

Co więcej, kwoty 1520 zł nie można odliczyć od dochodów jednej z osób - 760 zł ulgi internetowej przysługuje bowiem na męża i żonę osobno. Urząd skarbowy nie uzna więc odliczenia kwoty 1520 zł wyłącznie od dochodów tylko męża lub żony. Małżeństwo jest zobowiązane do podzielenia się kosztami. Niewątpliwie warto postarać się o odpowiednie wypełnienie dokumentów, ponieważ w sumie w ciągu dwóch lat podatkowych odliczyć możemy nawet 3040 zł (po maksymalnie 1520 zł w jednym i drugim roku podatkowym).

Jak poradzić sobie z ulgą na internet? Oto potrzebne dokumenty

Aby skorzystać z odliczenia za internet, niezbędne są faktury, które poświadczają, że korzystamy z sieci i opłacamy dostęp - na dokumentach konieczne jest wskazanie nas imieniem i nazwiskiem. W tym względzie należy zaznaczyć, że urząd może uznać fakturę, na której koszt dostępu do sieci jest wliczony pomiędzy inne usługi, ale opłaty za internet muszą być wyszczególnione.

- Jeżeli dostęp do sieci jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej, czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez dostawcę usługi musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci internet - podaje ustawodawca na rządowej stronie.

Samą ulgę w rozliczeniu podatkowym PIT ujmujemy natomiast w załączniku PIT/O, a następnie dodajemy do zeznania rocznego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »