Hit czy obciach? Przyglądamy się panelom ściennym 3D

Jak ozdobić ścianę w salonie lub kuchni, by była oryginalna, nieszablonowa i niedroga? Odpowiedzią są panele ścienne 3D! Panele dekoracyjne naklejane na ściany czy sufit cieszyły się dużym powodzeniem w latach 80. i 90. Mogłoby się wydawać, że ich popularność nieco przygasła, ale nic bardziej mylnego, ponieważ pojawiły się panele przestrzenne, które pozwalają na grę światłem, barwą i fakturą.

Gdzie można zamontować takie panele?

Trójwymiarowe panele ścienne to stosunkowo nowy trend, który zaskakuje szybkością rozprzestrzeniania się. Z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie ich w salonie. To oczywisty wybór - panele dekoracyjne są najbardziej ozdobne, a salon jest najbardziej reprezentacyjny. Jednakże panele 3D na ścianę można wybrać także do innych pomieszczeń.

Trójwymiarowy efekt i geometryczne kształty? To aż się prosi do gabinetu. Niektóre panele przestrzenne świetnie sprawdzą się w sypialni. Warto wiedzieć, że są uniwersalne. Z jednej strony mogą pomóc uprzytulnić duży, przestronny pokój, z drugiej czasami mogą sprawić, że mała przestrzeń będzie wyglądała na optycznie większą. Oczywiście nie powinno się ich łączyć z wykonaniem podłogi 3D - w aranżacji wnętrz obowiązuje zasada "co za dużo, to niezdrowo".

Reklama

Panele 3D na ścianę nie mają nic wspólnego ze starą boazerią. Także kasetony ozdobne, które pamiętamy z lat 80. nie mają z tym nic wspólnego. Obecne panele trójwymiarowe są o wiele bardziej nowoczesne, wpisują się w minimalistyczny, modernistyczny trend urządzania mieszkań. To jedna z najnowszych mód dotyczących aranżacji wnętrz, ale wiele wskazuje na to, że zostanie z nami naprawdę na długo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o podłogach 3D?

Rodzaje paneli

Panele 3D na ścianę mogą być wykonane z różnych materiałów. W ten sposób dzieli się je na kategorie. Materiały różnią się ceną, różnią się także właściwościami, warto więc zwrócić na to uwagę podczas robienia zakupów.

Najbardziej popularne są panele drewnopodobne, czyli tak naprawdę z płyt MDF. Ich ogromną zaletą jest to, że są bardzo łatwe w montażu i w zastosowaniu. Należy jednak pamiętać, że muszą być umieszczane wyłącznie w pomieszczeniach, w których nie będą narażone na kontakt z wilgocią, zatem w kuchni raczej się nie sprawdzą. Podobnie jak panele drewniane. To nieco droższe rozwiązanie, ale warto pamiętać o tym, że tego rodzaju panele są o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ są bardziej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Nadają się do stylu rustykalnego i klasycznego.

Kolejny rodzaj może przypominać nieco kasetony ozdobne. To panele gipsowe, które można umieścić na ścianach w pokojach industrialnych lub nowoczesnych. Są bardziej wypierane przez panele z betonu architektonicznego. Betonowe ozdoby na ściany najlepiej wpisują się w nowoczesne trendy. Trudno sobie wyobrazić brak betonu architektonicznego w stylu industrialnym, a panele ścienne 3D to najlepszy sposób, by w oryginalny sposób stworzyć taką ścianę. 

Ciekawym rozwiązaniem są także panele ścienne ze szkła. Niektóre wzory potrafią niewiarygodnie odmienić każde pomieszczenia, nadać mu zupełnie inny, ciekawy charakter, stworzyć ze zwykłego pokoju salon glamour. Panele z hartowanego szkła niestety sporo kosztują, ale w ich przypadku nie trzeba martwić się uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź także ten artykuł o panelach łazienkowych 3D.

Jakie są ceny paneli?

Panele ścienne mają bardzo skrajne ceny. Wszystko zależy od ich wielkości, sposobu wykonania i oczywiście materiału, z którego zostały zrobione. Te najbardziej trwałe są oczywiście najdroższe, a naturalne materiały zawsze będą kosztowały więcej, niż sztuczne. Znaczenie ma także marka.

Wzory paneli ściennych są bardzo różne. Bardzo popularne wzory betonowe i gipsowe to te najbardziej abstrakcyjne, nierównomierne, geometryczne i nietypowe. Mogą mieć formę nieregularnych plam, mogą układać się w kwiat lub w symetrycznie poukładane kubiki. Dużą popularnością cieszą się panele betonowe ozdobione niewielkimi elementami, wgłębieniami i tym podobnymi.  Z reguły można je ułożyć w jeden duży, wspólny zbiór.

Panele drewniane i drewnopodobne są nieco inne. Najczęściej są to po prostu gładkie panele, które nakleja się na jeden fragment ściany, ale mogą także mieć inny wymiar. Często są to kostki drewniane o różnej wysokości, ułożone ciasno obok siebie. Czasami mają bardziej nieregularne wzory, ale tak naprawdę czynnikiem dekoracyjnym w dużej mierze jest tutaj rysunek naturalnych słojów.

Paneli ściennych 3D jest tak dużo, że znajdzie się coś idealnego do każdego stylu. To ich bardzo duża zaleta - potrafią przemienić zwykły pokój w komnatę glamour, klasyczny gabinet lub nowoczesny loft. Warto także zwrócić uwagę na to, że to jeden z niewielu sposobów na zabawę fakturą i przestrzenią. Część paneli ściennych można pomalować farbą - na przykład gipsowe czy betonowe, zatem można idealnie dopasować je do swojego wnętrza.

Dobrze wykonane panele będą trwałe i długo się utrzymają. Będą także odporne na uszkodzenia mechaniczne i inne zniszczenia. Warto mieć na względzie że za ich pomocą najłatwiej niweluje się nierówności na ścianach - stają się one po prostu niewidoczne.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: technologia 3D
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »