Jedna trzecia Polaków nie wie, że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana
Niespełna dwie trzecie planujących sprzedać nieruchomość wie, że taka transakcja wiąże się z koniecznością zapłaty podatku - wskazują badania Home Broker. Niska wiedza na ten temat wynika ze skomplikowanych i często zmieniających się przepisów podatkowych. Najbardziej znaną ulgą jest ta, która uprawnia do zbycia nieruchomości bez podatku po pięciu latach od zakupu.
Sprzedaż nieruchomości prywatnej jest obciążona podatkiem dochodowym. Wynika to z art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o PIT. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość - wskazują badania ankietowe przeprowadzone w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1361 respondentów. Jedna czwarta badanych zamierza w najbliższym czasie sprzedać nieruchomość.
Świadomość istnienia podatku od zbycia nieruchomości rośnie wraz z wiekiem. O ile w grupie badanych do 25. roku życia 50 proc. deklaruje, że wie o takim obciążeniu na rzecz fiskusa, to w grupie wiekowej 46-55 lat jest to już 71 proc. badanych (najbardziej świadoma grupa wiekowa). Wynika to stąd, że osoby starsze częściej dokonują transakcji na rynku nieruchomości, np. zamieniając mniejsze mieszkania na większe, bądź położone w lepszej lokalizacji, zatem stykają się z problemem opodatkowania. Z kolei po 55. roku życia mobilność mieszkaniowa zmniejsza się (66 proc. wie o istnieniu podatku).
Skromna wiedza na temat podatku od zbycia nieruchomości wynika też stąd, że jest to podatek dość skomplikowany, co z kolei jest konsekwencją bardzo częstych zmian w przepisach. W efekcie mamy taką sytuację, że wysokość podatku, sposób jego obliczania czy wreszcie możliwość skorzystania z ulg zależy od daty nabycia nieruchomości. Sprawę dodatkowo komplikują różne terminy płatności podatku czy różne formularze deklaracji.
Kluczowe dla opodatkowania zbycia nieruchomości są następujące okresy:
- okres do końca 2006 r.,
- lata 2007-2008,
- okres od początku 2009 r.
Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL
Skorzystanie z ulg powoduje zmniejszenie podatku. Nie każdy jednak ma świadomość, że takie zwolnienia istnieją. Prawie we wszystkich badanych przez HB grupach wiekowych ulga pięcioletnia jest najbardziej znanym zwolnieniem. Wiedzę o jej istnieniu deklaruje w zależności od grupy wiekowej od 31 do 63 proc. badanych. Wynika to przede wszystkim z tego, że przy częstych zmianach przepisów podatkowych, ta cały czas istnieje w systemie opodatkowania nieruchomości. Na drugim miejscu uplasowała się ulga dwuletnia. Najmniej znaną ulgą jest ulga meldunkowa, która dotyczy nieruchomości nabytych tylko w dwóch latach podatkowych.
dr Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care
Katarzyna Siwek, Home Broker
Pobierz za darmo: program PIT 2010