Koniec "Mieszkania dla Młodych" - i co dalej?

Koniec programu "Mieszkanie dla Młodych" zbliża się wielkimi krokami. 1 stycznia 2018 roku uruchomiona zostanie ostatnia pula środków na łączną kwotę 381 mln zł. Będą z niej mogły skorzystać osoby poniżej 35. roku życia, które do tej pory nie korzystały z dofinansowania MdM.

Obserwatorzy rynku spodziewają się, że pieniądze wyczerpią się w ciągu zaledwie 2-3 miesięcy, a rząd nie przedstawił żadnych planów kontynuacji programu.

Czy to jednak rzeczywiście koniec dopłat na kupno mieszkania? Rodziny, w których w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania w ramach MdM pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, będą mogły skorzystać z dodatkowych pieniędzy. Oznacza to, że w praktyce część uczestników programu będzie miała możliwość skorzystania z dopłat aż do 2023 roku. Według danych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa jak dotąd dodatkową dopłatę otrzymało 394 wnioskodawców na łączną kwotę 4 mln zł.

Reklama

MdM - jak uzyskać dodatkową dopłatę?

Zgodnie z informacjami zebranymi przez serwis Homla.pl dodatkowa dopłata przysługuje tym uczestnikom programu "Mieszkanie dla Młodych", którym w ciągu 5 lat od kupna nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Dotyczy to także adopcji dziecka we wskazanym okresie. Wysokość dopłaty wynosi 5 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania, a zatem w każdym przypadku dokładna kwota przyznanego dofinansowania będzie zależeć od wielkości lokalu mieszkalnego i regionu kraju. Pieniądze te nie zostaną wypłacone uczestnikowi programu, tylko automatycznie zmniejszą kwotę zadłużenia. W efekcie bank obniży ratę zaciągniętego kredytu lub skróci okres jego spłaty.

Aby uzyskać dodatkowe środki, należy w ciągu 6 miesięcy od narodzin lub przysposobienia dziecka złożyć wniosek o dopłatę w banku, który kredytu udzielił. Wzór wniosku uzyskać można w placówce banku. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu kwota zadłużenia automatycznie się zmniejszy. Bank oczywiście nie może w tej sytuacji doliczyć prowizji za wcześniejszą spłatę. Co ważne, dopłata 5 proc. jest jednorazowa - na kolejne dzieci nie zostanie już przyznana. W zależności od wartości odtworzeniowej mieszkania można w ten sposób uzyskać nawet ponad 100 000 zł.

MdM w liczbach

Do końca września br. dzięki dopłatom z programu MdM Polacy zawarli 97 590 umów kredytowych na łączną kwotę 17 mld zł, z czego 2,5 mld stanowiła kwota dofinansowań. 95,31 proc. z tych umów dotyczyło zakupu mieszkania, a 4,69 proc. - domu jednorodzinnego. Nabywane w ramach programu MdM mieszkanie miało średnio 53,95 m2, a jego cena wynosiła 219 tys. zł. Z całej puli uczestników programu 28 332 osób lub rodzin miało przynajmniej jedno dziecko. Całkowity szacowany budżet programu na lata 2014-2018 wynosi 3,45 mld zł.

Źródło: mieszkaniedlamlodych.com, bgk.pl, mib.gov.pl

Homla.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »