Reklama

Łódź - co znajdziemy na rynku nieruchomości?

W ciągu ostatnich 20 lat liczba mieszkańców Łodzi zmniejszyła się o ponad 100 tys. Tak duży odpływ ludności spowodowały przemiany gospodarcze i restrukturyzacja przemysłu, która przyczyniła się do załamania przemysłu włókienniczego w mieście. W ostatnich latach obserwuje się coraz wolniejszy odpływ ludności. Rozwój sektora usług oraz przemysłu wysokich technologii, dobry dojazd do Warszawy powoduje, że Łódź powoli staje się atrakcyjnym miastem do mieszkania.

Reklama

Osoby, które planują zakup mieszkania lub domu w Łodzi mają szeroki wybór ofert zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego.

Reklama

Analizując poziomy cen mieszkań można zauważyć, że zdecydowanie droższe są oferty pochodzące z rynku pierwotnego. Średnie ceny mieszkań deweloperskich oferowanych na rynku pierwotnym są średnio o ok. 1000 zł wyższe w porównaniu z rynkiem wtórnym. Prowadzi to do wniosku o relatywnie słabym stanie łódzkich zasobów mieszkaniowych. Ceny domów są zdecydowanie niższe niż mieszkań. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że domy są większe od mieszkań, przez co ich cena całkowita jest wyższa.

Zdecydowanie bogatszą ofertę mieszkań można znaleźć na rynku wtórnym. Wśród mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak i na rynku wtórnym przeważają mieszkania 2- i 3-pokojowe. Osoby szukające kawalerki powinny skupić się na mieszkaniach z rynku wtórnego, na którym jest więcej mieszkań 1-pokojowych. Najmniej jest ofert dotyczących mieszkań posiadających 4 i więcej pokoi, stąd osobom szukającym większego mieszkania lokum warto doradzić sprawdzenie oferty domów.

Oferta domów nie skupia się w samej Łodzi, ale obejmuje również tereny pod miastem. Pojedyncze oferty można znaleźć np. w okolicach Zgierza czy Pabianic. Najwięcej oferowanych domów znajduje się na Polesiu, Górnej i Bałutach. Podobnie jak w przypadku mieszkań, najwięcej domów znajduje się na rynku wtórnym. Ponad 60 proc. oferty dotyczy zabudowy wolno stojącej. Co piąty dom jest w zabudowie szeregowej. Najbardziej wymagający klienci mogą również znaleźć mały dworek w zacisznym miejscu.

Najdroższe domy znajdują się na Polesiu i Górnej. Są to obiekty w zabudowie jednorodzinnej stylizowane na małe dworki lub niedawno wybudowane o bardzo nowoczesnej bryle budynku. Oprócz bardzo funkcjonalnego wykończenia, niektóre nieruchomości posiadają kryte baseny, prywatne jeziorka na działce czy położone są w pięknym ogrodzie. Ceny takich domów znacznie przekraczają jednak 1 mln zł. Osoby nie mające takich środków mają do wyboru mniejsze obiekty, funkcjonalnie urządzone, ale bez dodatkowych udogodnień, których ceny oscylują wokół 500 tys. zł.

W Łodzi nie brakuje również ofert budynków, które wymagają całkowitego remontu by móc w nich zamieszkać. Remont ten nie tylko dotyczy elementów wykończeniowych, ale również elementów konstrukcyjnych. Takie domy często znajdują się bliżej centrum miasta, ale wymagają ogromnych nakładów pracy i kapitału.

Nieco tańsze są te w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Wśród szeregówek i bliźniaków nie ma już nieruchomości, które są wykończone w bardzo wysokim standardzie. W tej grupie jest stosunkowo duży odsetek lokali, które wymagają remontu generalnego. Domy w zabudowie szeregowej zlokalizowane są bliżej centrum miasta w porównaniu z np. domami wolnostojącymi i ich cena jest znacznie niższa. Porównanie kilku wybranych ofert przedstawia poniższa tabela.

Oferta w Łodzi jest bardzo różnorodna. Obejmuje domy nie tylko w różnej zabudowie, ale także w różnym stylu i standardzie. W ofercie zdecydowanie przeważają obiekty powyżej 100 mkw., wykończone, w których można od razu zamieszkać. Jednak zdarzają się wyjątki w postaci domów z własnym jeziorem, czy takich które musza być poddane generalnemu remontowi.

Agata Polińska, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Dowiedz się więcej na temat: łódz | rynek nieruchomości | Łódź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »