Małe i ciasne, ale własne!
Niewielkie mieszkania stanowią znikomą część rynku nieruchomości mieszkaniowych. Ich ceny jednostkowe (w przeliczeniu na 1 m kw.) niespecjalnie odstają od cen innych lokali. Dla większości decydujących się na najmniejsze mieszkania zdecydowanie ważniejsza jest jednak sumaryczna kwota, jaką należy zapłacić, a ta często robi wrażenie.
Rekordowo dużo małych mieszkań w Polsce można znaleźć przede wszystkim na rynku wtórnym, w wieloletnim budownictwie. Choć w polskim prawie bezpośrednio nie istnieją przepisy wskazujące, jaka jest konkretna wymagana minimalna powierzchnia lokalu mieszkalnego, to pośrednio jest ona zawarta w normach budowlanych. W przepisach o warunkach technicznych znajdziemy zapisy dotyczące minimalnej szerokości ścian i minimalnej powierzchni jednego pokoju *. Na podstawie tej wiedzy możemy oszacować wielkości nowo budowanych mikromieszkań.
Odnosząc te rozważania do aktualnej sytuacji rynku, zdecydowanie najwięcej mieszkań w omawianym typie znajduje się w nie najlepszym stanie technicznym. Zlokalizowane są one najczęściej w starym budownictwie. Analitycy z Grupy Emmerson, bazując na ofertach serwisu otoDom.pl, wybrali przykładowe ogłoszenia i je przeanalizowali.
Pod lupą znalazły się mieszkania, których powierzchnia nie przekracza 20 m kw. W takich kategoriach ciężko znaleźć mieszkanie, które po zakupie nie wymagałoby od właściciela dużych nakładów. Dokładnie przeszukując rynek, można jednak wyszukać i takie mieszkania, do których uda się od razu wprowadzić.
Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT
Warunek jest jeden - trzeba liczyć się z wyższą ceną. Drugim utrudnieniem jest znalezienie wydzielonej kuchni. Najczęściej pojawiające się oferty to standardowy już pokój z aneksem kuchennym, ale również zabudowa kuchenna zlokalizowana w przedpokoju. Przy relatywnie dużej powierzchni pokoi możliwe jest jednak zbudowanie ścian działowych, które zniwelują problem.
- Mikromieszkanie to fabryka kreatywności - zauważa Aleksandra Kubicka z serwisu otoDom.pl. Dalej wyjaśnia, że mała powierzchnia wymaga od jego właściciela zastosowania oryginalnych i jednocześnie mocno funkcjonalnych rozwiązań. W szczególności dotyczy to wielkogabarytowych rzeczy, takich jak pralka, dla której być może łatwiej znaleźć miejsce w zabudowie kuchennej, czy łóżko w sypialni, które można np. umieścić na antresoli. By uzyskać więcej miejsca na powierzchni, musimy wykorzystać przestrzeń - idealne zastosowanie w takich lokalach znajdą wąskie, ale wysokie szafy i regały.
Na koniec warto przytoczyć ciekawostkę z amerykańskiego rynku nieruchomości. Nowy Jork oraz jego mieszkańcy cierpią na brak mieszkań, a przynajmniej takich dostępnych w rozsądnych cenach, stąd też powstają przeróżne idee, które mają temu zapobiec. Jednym z takich projektów jest budynek My Micro NY, którego budowa współfinansowana jest przez władze miasta.
Inwestycja jest interesująca z wielu względów: architektonicznych (budynek powstaje z gotowych modułów), funkcjonalnych (przeznaczony będzie dla osób o niskich dochodach), ale też prawnych, Ze względu na planowane bardzo małe powierzchnie (24-33 m kw.) konieczne było wydanie specjalnego zezwolenia na jego budowę, bowiem według prawa minimalna powierzchnia mieszkania w tym mieście musi wynosić 37 m kw.
* w artykule wykorzystano zapisy Rozporządzenia MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (z późniejszymi zmianami)
Agata Polińska, Jarosław Mikołaj Skoczeń, serwis otoDom.pl