Miejskie ogródki działkowe mogą pomóc walczyć ze zmianami klimatu

Miasta się rozrastają, tymczasem przestrzeni zielonej pozostaje tyle samo lub nawet jej ubywa – ten trend ma negatywny wpływ na środowisko i samopoczucie mieszkańców aglomeracji. Ogródki działkowe są miejscem na własną grządkę, ale pełnią również znacznie ważniejszą rolę.

Partnerem publikacji jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Ogródki działkowe a zmiany klimatyczne

Ogródki działkowe stanowią miejskie tereny łączące zieleń z infrastrukturą ją wspierającą. Bardzo często znajdują się one w centrach aglomeracji, dając mieszkańcom łatwy dostęp do odpoczynku od zgiełku miasta na łonie natury. Korzyści z ich funkcjonowania mają nie tylko użytkownicy poszczególnych działek, ale także my wszyscy oraz nasz ekosystem.

Ogródki działkowe nie tylko stanowią tereny zielone, ale także chłoną wody opadowe i zwiększają skalę ich retencji. Dzięki temu chronią przed zalaniami i podtopieniami, a z drugiej strony - suszami, czyli problemami, które wraz z postępowaniem zmian klimatycznych dotykają nas coraz częściej. Poza tym ograniczają efekt "miejskich wysp ciepła", przyczyniając się do obniżenia temperatury w upalne dni. Ogródki stanowią również schronienie dla dzikich zwierząt, m.in. pszczół, trzmieli, ptaków czy nietoperzy, dla których w betonowej "dżungli" brakuje miejsca. Pomagają zatem zachować, a nawet rozwijać różnorodność biologiczną w miastach. Nie wolno również zapomnieć o ich społecznym aspekcie - ogródki pozwalają wypocząć na łonie natury, jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają możliwości wyjechać na weekend za miasto.

Rozwój ROD-ów - dlaczego jest to ważne?

Rodzinne ogródki działkowe są ważnym elementem tkanki miasta, dlatego teraz na ich rozwój można będzie otrzymać grant finansowany z Funduszy Europejskich (Funduszu Spójności) w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. O wsparcie finansowe mogą się starać stowarzyszenia ogrodowe reprezentujące poszczególne ROD-y. Granty będą wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na co konkretnie można wykorzystać pieniądze?

- Można je będzie przeznaczyć na działania o charakterze prośrodowiskowym i proklimatycznym, m.in. tworzenie lub odnawianie nasadzeń, leczenie drzew, zakładanie łąk kwietnych, rekultywację dotychczas nieużytkowanych terenów, ale także inicjatywy edukacyjne, informacyjne i promocyjne przyczyniające się do zachowania i rozwoju przestrzeni zielonych. Pomoc może być wykorzystana również na inwestycje w infrastrukturę towarzyszącą, czyli chociażby stworzenie siłowni plenerowych czy placów zabaw - tłumaczy Halina Szymańska, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Skorzysta na tym każdy działkowicz, ale nie tylko. Twórcy projektu mają nadzieję na rozpowszechnienie idei rodzinnych ogrodów działkowych, a także integrację tego środowiska z lokalną społecznością, która będzie mogła skorzystać na zrealizowanych po sąsiedzku inwestycjach.

 

Pieniądze czekają na działkowiczów

W przypadku jednego rodzinnego ogrodu działkowego dofinansowanie z Funduszy Europejskich może wynieść od 10 tys. zł do nawet 100 tys. zł. Warto podkreślić, że jedno stowarzyszenie będzie mogło ubiegać się o granty dla kilku ROD-ów, które prowadzi. Dodatkowo nie będzie zobowiązane wnosić żadnego wkładu własnego. Nabór wniosków ma mieć charakter otwarty. Oznacza to, że nie ustalono jego daty końcowej. Regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski w cyklach miesięcznych, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na ten projekt.

Największe szanse na otrzymanie grantu będą miały projekty o wysokich walorach przyrodniczych. Chodzi o projekty, które przyczyniają się do znacznego zwiększenia powierzchni terenów zieleni, są oparte na nasadzeniach rodzimych gatunków i tworzą przyjazne zwierzętom ekosystemy oraz wpływają na wzrost różnorodności biologicznej ekosystemów istniejących.

Partnerem publikacji jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »