Reklama

Mieszkania szukać samodzielnie, czy z pośrednikiem?

Powodów do podjęcia decyzji o zakupie nowego mieszkania jest tyle, ilu kupujących. Sposobów kupowania już niestety mniej. Zakładając, że decydujemy się na kupno nieruchomości na rynku wtórnym, mamy do wyboru właściwie dwie możliwości: poszukiwanie na własną rękę lub skorzystanie z usług pośrednika - agencji nieruchomości. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Czy warto powierzyć to zadanie profesjonaliście, czy lepiej zdać się na siebie? Wydaje się, że nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Zakup mieszkania może być jednym z najbardziej radosnych bądź najbardziej stresujących doświadczeń w naszym życiu - wszystko zależy od miejsca, czasu i osób, które przy okazji napotkamy. Dlatego naszą decyzję trzeba dobrze przemyśleć.

Reklama

Czym zatem kierować się przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu (bądź nie) z usług agencji nieruchomości przy poszukiwaniu własnego "M"?

Agencja profesjonalna, czyli jaka?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czym jest agencja nieruchomości, jakie musi spełniać standardy oraz jakie wobec niej możemy mieć oczekiwania. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami regulowane jest ustawą, która ściśle określa, jakie warunki powinien spełniać taki podmiot.

Absolutną koniecznością jest licencja zawodowa pośrednika w obrocie nieruchomościami, obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie wykonywanych czynności oraz stosowanie się do zasad etyki zawodowej. Co to oznacza w praktyce?

Od dobrej agencji mamy prawo oczekiwać nie tylko znalezienia oferty spełniającej nasze oczekiwania, ale również pełnego wsparcia przy przeprowadzeniu transakcji zakupu od strony prawnej.

Rzeczywistość bywa niestety różna. Dlatego, jeśli zamierzamy skorzystać z pomocy pośrednika, warto zasięgnąć opinii wśród rodziny, znajomych czy przyjaciół i zdać się na zaufane biuro.

Dobry pośrednik nie tylko dysponuje szeroką bazą ofert, ale również potrafi zdiagnozować potrzeby kupujących i przedstawić im dokładnie te propozycje, które w największym stopniu spełnią ich oczekiwania. Jeśli zwiedziliśmy z naszym agentem kilkadziesiąt mieszkań i nie zdecydowaliśmy się na żadne z oferowanych, to - dobra rada - powinniśmy zmienić pośrednika.

Standardem jest również zbadanie stanu prawnego nieruchomości, sprawdzenie, czy mieszkanie nie jest obciążone zaległościami czynszowymi, czy nie ma wpisanych służebności bądź innych "pułapek".

Renomowane agencje nieruchomości weryfikują to na etapie przyjęcia oferty i nie będą miały problemu z odpowiedzią na nasze pytania w tych kwestiach.

W momencie decyzji o zakupie możemy liczyć na ich wsparcie w zakresie podpisania umowy przedwstępnej, uzyskania kredytu czy - na etapie późniejszym - w zawarciu aktu notarialnego. W każdej z tych kwestii powinniśmy oczekiwać pełnego zaangażowania agencji.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w naszym serwisie

Jakie opłaty?

Ze współpracą z agencją wiążą się jednak także pewne koszty. Przede wszystkim jest to opłata za usługi, jakim biura obciążają klientów. Waha się ona w granicach 2-3 proc. ceny transakcyjnej (w zależności od naszych zdolności negocjacyjnych), kwoty transakcji oraz atrakcyjności oferty.

Prowizja agencji pobierana jest najczęściej w momencie zawarcia przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży. Gdyby zdarzyło się, że rozwiązana zostanie ona z naszego powodu, niestety nie podlega zwrotowi.

Samodzielnie, czyli swobodnie, ale czasochłonnie

Oczywiście, możemy zdecydować się na samodzielne poszukiwania odpowiedniego mieszkania. Wtedy jesteśmy wolni od wspomnianej wyżej opłaty w wysokości 2-3 proc. wartości nieruchomości za obsługę przez biuro.

Kolejną, być może istotniejszą dla wielu cechą, jest pełna swoboda - jeśli mamy czas, możemy sami przeglądać portale ogłoszeniowe, umawiać się z właścicielami mieszkań, osobiście sprawdzić stan prawny nieruchomości, żeby mieć 100-procentową pewność.

Jesteśmy wówczas zdani na siebie, ale również w pełni niezależni w podejmowanych decyzjach. Jednakże decyzja o samodzielnym poszukiwaniu nieruchomości nie jest też wolna od minusów.

Przede wszystkim przeszukiwanie ofert jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Spośród setek ogłoszeń trzeba wybrać te, które są aktualne, i których opis w pełni zgadza się z naszym zapotrzebowaniem, no i oczywiście nie są ofertami zamieszczonymi przez samych pośredników.

To także może być spory problem dla osób chcących uniknąć współpracy z agencją nieruchomości - trzeba mieć świadomość, że większość anonsów sprzedaży zamieszczana jest właśnie poprzez pośredników.

Sprzedający często nie chcą ponosić kosztów reklamy i zamieszczania ogłoszeń - wolą więc zamienić to na prowizję pośrednika. Ostatecznie może więc okazać się, że i tak trafimy do jakiegoś, być może przypadkowego, biura.

Podsumowanie

Tak więc: kupować z pośrednikiem czy bez? Przede wszystkim, kupować z głową! Nie dajmy się zwieść opowieściom i zapewnieniom, że to mieszkanie jest dla nas idealne (o tym z pewnością musimy zadecydować sami), ale też nie szukajmy oszczędności na siłę.

Czy warto kupować mieszkanie z pośrednikiem? Podyskutuj na Forum

Jeśli nie mamy czasu na śledzenie rynku, nie czujemy się pewnie we wszystkich niuansach prawnych związanych z zakupem, czy wreszcie po prostu nam się nie chce - powierzmy tą czynność agencji. Pamiętajmy jednak, aby dobrać ją starannie, żeby mieć jak największą pewność, że nasz partner jest rzetelny.

Szymon Kozioł, doradca finansowy

Dowiedz się więcej na temat: kupno | pośrednik | mieszkanie | nieruchomości | Mieszkanie+ | forum

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »