Reklama

Na utrzymanie mieszkania statystyczny obywatel wydaje 223 zł

Już od 3 kwartałów inflacja pozwala w Polsce o sobie zapomnieć na rzecz deflacji, czyli spadku ogólnego poziomu cen. Taki luksus omija jednak sferę kosztów związanych z utrzymaniem dachu nad głową. Te co prawda powoli, ale rosną - wynika z szacunków Lion's Bank.

Po raz kolejny ekonomiści spodziewali się mniejszej deflacji, niż sugerował wskaźnik publikowany przez GUS. Zamiast spodziewanych 1,3 proc. deflacja osiągnęła w marcu poziom 1,5 proc. i była jedynie nieznacznie niższa niż odczyt z poprzedniego miesiąca. Deflacja, a dokładnie spadek ogólnego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych nie oznacza, jednak że wszystko tanieje.

Najmocniej drożeje łączność

W ostatnich 12 miesiącach najmocniej podrożały: łączność (2,1 proc. r/r), rekreacja i kultura, edukacja oraz restauracje i hotele (po 1,2 proc. r/r).

Więcej niż przed rokiem trzeba też płacić za dobra i usługi zaliczane do kategorii "zdrowie" (1,1 proc. r/r) oraz "mieszkanie" (0,5 proc. r/r). We wszystkich przywołanych przypadkach wzrosty są niewielkie, ale wyniki te i tak są wyraźnie wyższe niż ogólny wskaźnik deflacji sugerujący przeciętny spadek cen wszystkich dóbr i usług o 1,5 proc. (r/r).

Reklama

Z drugiej strony w marcu mniej trzeba było płacić za: transport (o 9,9 proc. r/r, głównie za sprawą taniejących paliw), odzież i obuwie (o 5,3 proc. r/r) oraz żywność, napoje i tytoń (o 1,5 proc. r/r).

Cały 2015 rok pod znakiem deflacji

W najbliższych miesiącach wciąż powinniśmy mieć do czynienia z deflacją. Potwierdza to marcowa projekcja inflacji (NBP) sugerująca, że w całym 2015 roku średni spadek cen będzie na poziomie 0,5 proc. Podobny scenariusz przewidują też eksperci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), którzy co miesiąc przygotowują prognozę dotyczącą możliwych zmian wskaźnika inflacji (obecnie deflacji). Opublikowany przez nich Wskaźnik Przyszłej Inflacji w kwietniu co prawda po raz pierwszy od 10 miesięcy zanotował kosmetyczny wzrost, ale wciąż jest to o wiele za wcześnie, aby móc mówić o mającej szybko powrócić inflacji.

Nieprzerwanie prognozy te mogą cieszyć zarówno osoby, które chcą zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, jak i tych, którzy mają taki dług. Obie grupy mogą korzystać na rekordowo niskim koszcie kredytu hipotecznego co skutkuje nie tylko niskim poziomem comiesięcznych rat, ale też wzrostem zdolności kredytowej, a więc kwoty, którą banki są skłonne pożyczyć.

890 zł miesięcznie za mieszkanie

Na koszty utrzymania mieszkania składają się m.in. koszty eksploatacyjne, wywóz śmieci, kanalizacji, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 890,2 zł. Wynik ten utrzymuje się od początku 2015 roku, a w perspektywie ostatnich 12 miesięcy podniósł się o 6,2 zł - niby niewiele, ale w tym samym czasie ogólny poziom cen dóbr i usług spadł.

Bartosz Turek, Lion's Bank

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »