Reklama

Najemco, nie daj się naciągnąć oszustom

Konsekwencją utrudnionego dostępu do kredytów hipotecznych oraz dyktowanej obawami o stan przyszłych finansów niechęci do zadłużania się na kilka dziesięcioleci jest ciągły wzrost zainteresowania ofertami mieszkań na wynajem. Dla wielu klientów ważniejsze od tego, by "w przyszłości mieć" staje się to, by "teraz mieszkać". Rozpoczynając poszukiwania cenowych okazji mogą się stać celem żądnych łatwego zysku naciągaczy - informuje portal nieruchomości Domy.pl.

Zachodzące na rynku mieszkaniowym zmiany nie pozostają bez wpływu na jego ciemną stronę - wraz ze wzrostem zainteresowania najmem rośnie ryzyko oszustw dokonywanych na najemcach.

Z informacji napływających do portalu Domy.pl wynika, że obecnie klienci poszukujący samodzielnie ofert najmu mieszkań najczęściej padają ofiarą firm oferujących odpłatne udostępnianie powszechnie dostępnych - zwłaszcza w portalach ogłoszeniowych - adresów mieszkań do wynajęcia i kontaktów do ich właścicieli. O ile sama usługa nie wyczerpuje znamion naruszenia prawa (zgodnie ze swobodą zawierania umów), o tyle już fakt przekazywania płacącym za nią klientom nieaktualnych lub niezweryfikowanych ofert, a często częściowo lub całkowicie nieprawdziwych, budzi uzasadnione podejrzenie oszustwa.

Reklama

Jeszcze większym zagrożeniem dla klientów zainteresowanych najmem, wiążącym się ze zdecydowanie większymi stratami finansowymi, jest proceder wyłudzania znacznych kwot za mieszkania dokonywany przez oszustów pozorujących niemożność osobistego zawarcia transakcji z powodu pozostawania poza granicami kraju. W takich sytuacjach podczas prowadzonej drogą mailową korespondencji oferent podający się za właściciela atrakcyjnego lokalu deklaruje gotowość jego zarezerwowania dla zainteresowanego i przybycia do Polski specjalnie w celu zawarcia umowy, ale pod warunkiem wcześniejszego otrzymania stosownej wpłaty określanej mianem depozytu. Ów depozyt ma stanowić gwarancję, że zainteresowany nie robi sobie żartów i podróż pseudo-właściciela nie będzie nadaremna.

Dla uwiarygodnienia się oszuści posługują się w korespondencji językiem angielskim lub łamaną polszczyzną (np. będącą translacją dokonaną przez automatycznego tłumacza Google), a w celu dokonania oczekiwanej wpłaty podają numery specjalnie zakładanych kont w zagranicznych bankach.

Z uwagi na to, że proceder dotyczy przede wszystkim ofert najmu lokali z najwyższej półki - komfortowych, nowocześnie wyposażonych i doskonale zlokalizowanych mieszkań i apartamentów - wspomniane "depozyty" opiewają na znaczne kwoty, sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Na trop jednego z takich oszustw wpadł właściciel mieszkania, który opublikował ofertę w kilku wiodących portalach ogłoszeniowych. Ku swojemu zaskoczeniu, po kilku tygodniach od podpisania umowy z najemcą i wycofaniu swojej oferty z internetu, znalazł na jednym z portali identyczne ogłoszenie - z jego zdjęciami i opisem, ale innymi danymi kontaktowymi do oferenta. W trakcie samodzielnie prowadzonego dochodzenia korespondował z oferentem-oszustem i sam doświadczył tego, jak wygląda metoda "na depozyt". Oto kluczowy fragment prowadzonej korespondencji:

Podobny przypadek - super atrakcyjną ofertę wynajmu mieszkania wystawioną przez "obcokrajowca", który nie mieszka w Polsce, nie odbiera telefonów, kontaktuje się tylko mailowo i gwarantuje zarezerwowanie lokalu po wpłaceniu "depozytu" - wykryty został także w portalu Domy.pl. Po zgłoszeniu przez jednego z użytkowników informacji o podejrzeniu oszustwa, popartej kopią korespondencji prowadzonej z oferentem, oferta została natychmiast usunięta z bazy portalu.

Mając na uwadze bezpieczeństwo transakcji zawieranych na rynku najmu, portal przestrzega klientów poszukujących przed korzystaniem z usług firm pobierających z góry opłaty za samo udostępnianie adresów, a także przed dokonywaniem jakichkolwiek płatności na rzecz ogłoszeniodawców bez obejrzenia oferowanego lokalu i osobistego kontaktu z właścicielem lub umocowanym przez niego pełnomocnikiem. Zachęcamy jednocześnie do korzystania z usług profesjonalnych pośredników nieruchomości, których wiedza, doświadczenie i zaangażowanie są gwarancją bezpiecznego najmu.

Marcin Drogomirecki, portal nieruchomości Domy.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »