Najtańsze działki budowlane w Polsce
Patrząc z perspektywy dużych miast można wnioskować, że osób budujących własne domy jest coraz mniej. Nie jest to prawdą. W Polsce nadal króluje budownictwo jednorodzinne, poza dużymi miastami 99 procent obiektów to budynki dla jednej rodziny.
Według statystyk, przyjmując jedno mieszkanie - jeden dom, w przeważającym stopniu budujemy więcej domów niż mieszkań. W 2013 roku wybudowanych zostało 81 302 domy przy czym mieszkań zostało oddanych do użytku 64 032.
- Działki budowlane cieszą się bardzo dużym powodzeniem. W ostatnich latach Polacy przestali traktować ziemię budowlaną jako teren wyłącznie pod budowę, lecz z myślą o późniejszym jej sprzedaniu z większym zyskiem. Świadczy o tym fakt, że rok rocznie ceny działek pod budowę regularnie wzrastają - mówi Agata Polińska, ekspert z serwisu otoDom.pl
Jakie czynniki wpływają na ceny działek budowlanych? Oczywiście podstawa to dobra lokalizacja blisko centrów miast, albo urokliwe miejsce.
Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest uzbrojenie działki w media. Jeżeli jest dostęp do gazu, energii elektrycznej, wodociągu i kanalizacji cena automatycznie rośnie i to znacznie. Wpływ na cenę ma też wielkość działki - czym większa, tym mkw. jest tańszy, oczywiście w porównaniu do podobnej lokalizacji.
- Przy zakupie działki pod budowę bardzo ważne jest sprawdzenie jej pod kątem postawienia odpowiedniego budynku. Takie dane można uzyskać z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który powinna posiadać każda gmina. Jeżeli urząd nie posiada takowego planu lub utracił swą ważność, powinno się niezwłocznie wystąpić o wydanie warunków zabudowy - dodaje Emil Chrzanowski z Emmerson Realty.
Zestawienie najtańszych działek budowlanych w 100 miejscowościach.
Jarosław Mikołaj Skoczeń