Niemcy: Powstaje pierwszy dom wydrukowany w 3D
W Beckum (Nadrenia Północna-Westfalia) powstaje dom mieszkalny w technologii druku 3D. To pierwszy taki projekt w Niemczech.
Gigantyczna drukarka, z której wypływają specjalnie skomponowana zaprawa oraz beton, drukuje warstwa po warstwie ściany dwupiętrowego domu jednorodzinnego.
Resort budownictwa Nadrenii Północnej-Westfalii przeznaczył 200 tys. euro na ten projekt, który - zdaniem ministerstwa - ma być realizacją modelową dla całej branży budowlanej i może ją zrewolucjonizować.
Maszyna drukująca ma więcej możliwości zastosowania i jest szybsza niż tradycyjne technologie, ponieważ konstrukcja nie powstaje "cegła po cegle". Drukarka tworzy metr kwadratowy ściany w ciągu pięciu minut, poinformowało landowe Ministerstwo Budownictwa.
Na placu budowy w Beckum stanęły już pierwsze wydrukowane w 3D ściany domu jednorodzinnego, w którym docelowo każdy poziom ma mieć 80 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Szefowa resortu, która dziś (29.09.2020) odwiedziła miejsce budowy, poinformowała, że kolejne realizacje już czekają w kolejce. Ina Scharrenbach (CDU) podreśliła, że Nadrenia Północna-Westfalia w obszarze tej technologii jest pionierem w skali Niemiec i doświadczenia z projektu będą użyteczne dla całej branży. Według minister, istotne jest to, że prace i badania prowadzone są w kraju, co stanowi wartość dodaną dla całego projektu. Cyfryzycja branży budowlanej ma w kolejnych latach dostawać wsparcie finansowe rzędu 750 tys. euro.
W wielu krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych lub Belgii, drukowane domy powstały już wcześniej. Liczba podobnych projektów badawczo-rozwojowych jest coraz większa, dzięki czemu - jak podkreślają eksperci - technologia automatycznego budownictwa jest coraz bliżej wejścia na powszechny rynek i zastosowania na szeroką skalę.