Niemcy przestają... wynajmować!

Odwrót Niemców od powszechnego wynajmowania mieszkań - to nowy trend, który zauważyła firma Property Frontiers.

Przypuszczeń tych jeszcze nie potwierdzają dane Eurostatu, bo są przygotowywane z 1-2 letnim opóźnieniem. Póki co można jedynie powiedzieć, że w 2011 roku europejski urząd odnotował najwyższy odsetek obywateli Niemiec mieszkających w mieszkaniach wynajmowanych (39,9 proc.; dotyczy umów ze stawkami rynkowymi), a najnowsze dane za rok 2013 pokazują niewielki spadek tego odsetka (38,9 proc.).

Aby pokazać jak powszechny jest najem w Niemczech, wystarczy pokazać, że urzędowe dane mówią jedynie o 4,2 proc. Polaków mieszkających w wynajętym lokum. Wyższe wyniki niż Niemcy notują jedynie Szwajcarzy. Ponad połowa z nich wynajmuje mieszkania na zasadach rynkowych.

Reklama

Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że portal Buy Berlin sugeruje, że aż 82 proc. mieszkań jest w stolicy Niemiec wynajmowanych. Czemu więc raptem sentyment miałby się zmienić z najmu na zakup? Jak zawsze sprawcą mają być finanse.

CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: Niemcy

Zmiana Q/Q: -0,2 proc. Zmiana 1Y: 2,4 proc. Zmiana 5Y: 13,1 proc.

Jak wynika z szacunków Jones Lang LaSalle przeciętny czynsz wynajmu metra kwadratowego mieszkania wzrósł w Berlinie z 5,5 euro miesięcznie w 2005 roku do 9 euro w 2014 roku. Sama roczna dynamika wzrostu czynszów w 2014 roku szacowana jest na 9 proc. W połączeniu z rekordowo niskim poziomem stóp procentowych, mamy prostą receptę na zmianę nastawienia najemców na dążenie do własności.

Jeśli rewelacje te miałyby się potwierdzić może to oznaczać wyraźne przetasowanie na niemieckim rynku wraz ze wzrostem cen nieruchomości w tym kraju. Doprowadzić do niego może pęczniejące grono nabywców mieszkań.

W tym miejscu warto przypomnieć, że okres ostatniego kryzysu pozostał dla niemieckiego rynku neutralny. Podczas gdy w USA, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii ceny nieruchomości pikowały, w Niemczech nie doszło do spektakularnych zmian wycen. Nie powinno więc dziwić, że później ruch cen w górę także nie był imponujący. Przez ostatni rok wyceny niemieckich nieruchomości wzrosły według Eurostatu o 2,4 proc., a w ciągu 5 lat o 13,1 proc. Czas pokaże czy niewielka dynamika zmian cen niemieckich nieruchomości nabierze tempa - szczególnie w obliczy fali imigracji, która nie pozostanie bez wpływu na popyt na mieszkania.

LICZBA TYGODNIA

25 proc. tyle można zaoszczędzić na noclegach jeśli urlop zaplanuje się we wrześniu, a nie w szczycie sezonu urlopowego - wynika z szacunków Lion's Banku.

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

Penthouse położony na 12. piętrze apartamentowca w Berlinie. Nieruchomość ma 7 pokoi i 437 m kw. powierzchni. Wysokość lokalu to 4,1 m kw. Do apartamentu przynależą dwa miejsca postojowe w garażu podziemnym. Cena: 5,4 mln euro Lokalizacja: Berlin Źródło: Rightmove, Zabel Property Group
Lion's House
Dowiedz się więcej na temat: Property
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »