Nowa Huta, jedną z najczęściej rozważonych dzielnic przez osoby poszukujące mieszkania

Kraków administracyjne podzielony jest na osiemnaście dzielnic. Każda z nich charakteryzuje się inną ofertą na rynku mieszkaniowym. W zabudowie Starego Miasta dominują zabytkowe kamienice, których standard nie zawsze jest najlepszy, a na dawnych obrzeżach miasta powstają duże osiedla mieszkaniowe. Gdzieś pomiędzy jest miejsce na zabudowę wielkopłytową i kameralne inwestycje deweloperskie.

W Warszawie głównym wyznacznikiem atrakcyjności danej lokalizacji jest metro. Dzielnice, przez które przebiega jego trasa cieszą się największą popularnością wśród osób poszukujących mieszkania.

W Krakowie plany budowy metra są na bardzo wczesnym etapie planowania i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle ono powstanie. Co za tym sprawia, że jedne dzielnice cieszą się znacznie większą popularnością od innych?

Na szczególną uwagę zasługuje właśnie Nowa Huta. Przez wiele lat była to dzielnica kojarzona wyłącznie z blokowiskami rodem z PRL i ich specyficznymi mieszkańcami. Od pewnego czasu dzielnica ta przestaje być postrzegana przez pryzmat niesprawiedliwych stereotypów. Dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i społeczna, liczne tereny zielone, a także stosunkowo niskie ceny przyciągają mieszkańców.

Reklama

Wśród osób poszukujących mieszkania jedno-, dwu- lub trzypokojowego, blisko co piąta jako potencjalną lokalizację wskazuje właśnie Nową Hutę. Wśród osób poszukujących lokalu czteropokojowego Nowa Huta jest drugą najczęściej wybieraną dzielnicą.

Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób chcących kupić kawalerkę cieszy się Stare Miasto. Jest to najdroższa krakowska dzielnica, dlatego mniejszy metraż gwarantuje nieco niższą cenę całkowitą, co jest szczególnie istotne dla osób, które chcą mieszkać w prestiżowym miejscu, nawet kosztem metrażu. W przypadku osób poszukujących mieszkania dwupokojowego, co dziesiąta wskazywała Stare Miasto.

Krowodrza postrzegana jest, jako jedna z najprzyjaźniejszych krakowskich dzielnic. Nie ma się temu co dziwić. Liczne tereny zielone, rozwinięta infrastruktura, bliskość największych uczelni, przyciągają młodych ludzi, którzy chętnie kupiliby tu mieszkanie. Co dziesiąta osoba poszukująca kawalerki wskazywała Krowodrzę, w przypadku lokali dwupokojowych było to 12 proc. poszukujących.

Dzielnicą, która również jest dobrze postrzegana wśród osób poszukujących mieszkania są Dębniki. Ta lokalizacja jest jedną z najczęściej wskazywanych, zarówno jeśli chodzi o mniejsze, jak i większe mieszkania. W przypadku kawalerek, Dębniki cieszyły się takim samym zainteresowaniem jak położona bliżej centrum Krowodrza, osoby szukające mieszkania cztero- lub pięciopokojowego zdecydowanie kierowały się w stronę Dębnik. Dzielnica ta od lat prężnie się rozwija zarówno pod względem infrastrukturalnym jak i społecznym, co przyciąga mieszkańców.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zauważa, że osoby poszukujące mieszkań na krakowskim rynku chętnie wybierają nie tylko sprawdzone i pewne lokalizacje (Krowodrza), ale i dzielnice intensywnie rozwijające się (Dębniki), czy odżywające na nowo (Nowa Huta). Takie dzielnice w perspektywie kilku najbliższych lat mogą zyskiwać na atrakcyjności, co korzystnie wpłynie na wartość zakupionego mieszkania.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson SA.

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: Nowa Huta | domy | mieszkanie | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »