Reklama

Nowe "M" za 95 000 złotych - czy to możliwe?

Osoby poszukujące nowego "M" często znajdują lokale, których cena znacząco odbiega od średniej. Koszt zakupu takich budżetowych mieszkań może być sporym zaskoczeniem nie tylko dla potencjalnych nabywców - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. W ramach rynkowej ciekawostki warto zaprezentować najtańsze lokale deweloperskie, które są dostępne na terenie krajowych metropolii (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania oraz Gdańska).

Mieszkanie z pięciocyfrową ceną znajduje się w Łodzi

Reklama

Dane portalu RynekPierwotny.com wskazują, że w sześciu największych miastach kraju można znaleźć nowe mieszkania o cenie niższej od 154 000 zł (patrz pierwsza część poniższej tabeli). W przypadku analizowanych miast ofertowa cena najtańszych lokali waha się od 95 694 zł (Łódź) do 153 637 zł (Warszawa). Na terenie każdej metropolii koszt zakupu najtańszego lokalu jest o 58-68 proc. niższy od średniej.

Mieszkania, które zajęły czołowe miejsca w rankingu cenowym mogą zainteresować jedynie oszczędnego singla. Ich powierzchnia wynosi od 23,10 m kw. do 30,04 m kw. Taki metraż pozwala na wybudowanie tylko jednego pokoju.

Warto zauważyć, że nie wszystkie lokale wyróżniające się bardzo niską ceną łączną zostały wybudowane w peryferyjnych dzielnicach. Rekordowo tanie "M", które oferuje łódzki deweloper jest dostępne na terenie Śródmieścia. Najtańsze mieszkania z Warszawy i Krakowa również nie znajdują się w najbardziej oddalonej części miasta.

Lokal za mniej niż 5000 zł/m kw. dostępny nawet w stolicy

Z punktu widzenia osób, które poszukują nowego lokalu o standardowym metrażu ciekawsze są informacje na temat najniższych cen jednostkowych (patrz druga część powyższego zestawienia). Podobnie jak w poprzednim przypadku do tabeli trafiły mieszkania dostępne w sześciu metropoliach. Ich metraż już na wstępie ograniczono do 70 m kw. Dzięki temu z porównania zostały wykluczone lokale, które są tanie tylko w przeliczeniu na jednostkę powierzchni.

Po przeanalizowaniu danych z portalu RynekPierwotny.com okazuje się, że nawet w Warszawie można znaleźć mieszkanie o cenie nieprzekraczającej 5000 zł/m kw. W przypadku Łodzi oraz Gdańska ofertowy koszt zakupu najtańszego "M" wynosi odpowiednio 3680,00 zł/m kw. oraz 3502,79 zł/m kw.

Jednostkowe ceny wszystkich prezentowanych lokali różnią się od wartości średnich o 23 proc. - 39 proc. Dlatego ich nabywcy nie będą mieć żadnych problemów z dołączeniem do MdM-u. W przypadku Warszawy, Łodzi, Gdańska i Wrocławia kryteria rządowego programu spełnią również mieszkania o znacznie wyższej cenie jednostkowej i lepszej lokalizacji.

Andrzej Prajsnar

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: nowym | lokale

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »