Reklama

Podatek od sprzedaży nieruchomości – ile wynosi i jak można go uniknąć?

Sprzedaż nieruchomości może przełożyć się na solidny zastrzyk gotówki dla jej dotychczasowego właściciela. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że taka czynność cywilnoprawna podlega opodatkowaniu. Jeśli zamierzasz spieniężyć swoją działkę lub mieszkanie i chcesz zachować cały zysk z transakcji dla siebie, dowiedz się, ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości i jak można go uniknąć!

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości jest określona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stawka wynosi 19% od dochodu z transakcji, a więc nie od całej jej kwoty. Przykładowo - jeśli nabywasz mieszkanie za 400 tys. zł, a następnie sprzedajesz je za 450 tys. zł, płacisz podatek tylko od różnicy tych wartości, czyli od 50 tys. zł. Do urzędu odprowadzisz zatem 9,5 tys. zł.

Kiedy trzeba płacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podatek od sprzedaży dotyczy każdej działki czy innej nieruchomości bez względu na to, czy została nabyta za gotówkę, czy na kredyt. Obowiązuje jednak tylko w przypadku, gdy czas jej posiadania przez jednego właściciela jest krótszy niż 5 lat podatkowych. Musisz więc zapłacić podatek, jeśli kupisz nieruchomość, a następnie sprzedasz ją z zyskiem przed upływem tego okresu.

Reklama

Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Analizując powyższe przepisy, szybko zrozumiesz, że dość łatwo jest uniknąć konieczności płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Wystarczy bowiem poczekać ze spieniężeniem własności do czasu, aż upłynie 5 lat podatkowych od jej nabycia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których posiadacze działek czy mieszkań zmuszeni są do pośpiechu i nie mogą pozwolić sobie na zwłokę. Na szczęście istnieje jeszcze kilka innych sposobów na uniknięcie podatku.

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości

Jedną z okoliczności, które sprzyjają sprzedaży nieruchomości bez konieczności odprowadzania podatku, jest sprzedaż własności odziedziczonej. W jej przypadku okres karencji również wynosi 5 lat i jeszcze do niedawna liczony był od momentu przejęcia spadku. Nowelizacja z 2019 roku zmieniła jednak prawo na korzyść podatników. Aktualnie spadkobiercy są zwolnieni z podatku, jeśli od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę upłynęło 5 lat. Jest to sytuacja dość powszechna, toteż dziedzicząc własność, najczęściej można sprzedać ją bez konieczności płacenia daniny.

Realizacja własnych celów mieszkaniowych

Dość prostym sposobem na uzyskanie zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości jest przeznaczenie wszystkich uzyskanych z tej transakcji środków na realizację własnych celów mieszkaniowych. Jeśli więc spieniężysz własność przed upływem 5-letniej karencji, ale wydasz całą otrzymaną kwotę na zakup nowego mieszkania, materiałów budowlanych czy spłatę kredytu hipotecznego, nie zapłacisz podatku. Pamiętaj jednak, aby na własne cele mieszkaniowe przeznaczyć wszystkie uzyskane ze sprzedaży środki, a wcześniej o zamiarze tym poinformować urząd skarbowy w rocznym zeznaniu podatkowym na druku PIT 39. Wydatki musisz oczywiście udokumentować odpowiednimi fakturami i umowami.

Sprzedaż nieruchomości bez zysku

Ostatni przypadek, o którym warto wspomnieć, to sprzedaż nieruchomości bez zysku. Taka sytuacja w oczywisty sposób zwalnia cię z obowiązku odprowadzania podatku, ponieważ nie osiągasz żadnego dochodu. Jeżeli więc zależy ci na szybkim spieniężeniu własności, możesz sprzedać ją przed upływem pięciu lat za cenę niższą lub równą tej, za którą została przez ciebie nabyta. Nie musisz wówczas przejmować się stratami w postaci podatku dochodowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »