Polacy stawiają na ekologiczne domy
Polacy coraz chętniej instalują pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - zwracają uwagę eksperci. Ekologiczny dom to już nie tylko moda - coraz częściej inwestycja w energeoszczędny budynek wynika z finansowej kalkulacji.
Jesień i początek sezonu grzewczego to moment, w którym co roku odżywa dyskusja na temat smogu, zanieczyszczenia powietrza, a przy okazji także kosztów związanych z ogrzewaniem. Aby przyczynić się do poprawy stanu środowiska w miastach oraz zmniejszyć koszty energii, Polacy coraz częściej decydują się na instalację w domu urządzeń umożliwiających pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Z badań przeprowadzonych przez Oferteo.pl wynika, że najczęściej stawiają oni na pompy ciepła. Takie rozwiązanie wybrała w ostatnim roku ponad połowa badanych. 41 proc. zdecydowało się na instalację paneli fotowoltaicznych, a 7 proc. - kolektorów słonecznych.
Pompy ciepła to rozwiązanie, które w ostatnich latach zdobywa coraz więcej zwolenników. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że są one tanim w eksploatacji i oszczędnym źródłem ciepła o długiej żywotności. Mogą być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej, a ich rozmiary zbliżone są do niewielkiej lodówki. Ciepło przekazywane jest ze źródła dolnego (powietrza, gruntu, wody) do górnego dzięki wodzie, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania.
Wyniki badania pokazują, że w ciągu ostatniego roku Polacy decydowali się na założenie instalacji OZE w domu głównie do ogrzewania zarówno budynku jak i wody. Taki powód wskazało aż 68 proc. badanych. 15 proc. poszukiwało urządzenia do chłodzenia, a podgrzewanie wody jako wyłączny cel wskazało 9 proc. ankietowanych. Pozostałe 8 proc. zainteresowane było tylko ogrzewaniem budynku.
Na ekologiczne rozwiązania Polacy decydowali się często już na etapie budowy lub projektu. Odsetek takich zapytań wynosił odpowiednio 18 i 14 proc. Jednocześnie okazuje się, że urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej chętnie implementujemy również w istniejących budynkach. 27 proc. wszystkich zapytań dotyczyło domów 6-letnich i starszych, a 38 proc. zleceniodawców to właściciele domów maksymalnie 2-letnich.
Najczęściej (49 proc. przypadków) zapytania dotyczyły budynków do 150 m2, a w 46 proc. - od 150 do 300 m2. Zamieszkiwały je zwykle 3 lub 4 osoby (58 proc.). Rzadziej były to rodziny 5-6-osobowe (20 proc.), a także single i pary (18 proc.).
Niezależność i samowystarczalność energetyczna budynków staje się obecnie bardzo popularnym kierunkiem w budownictwie. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o instalacji urządzeń służących do pozyskiwania energii z OZE. Najczęściej kierują się oni aspektami finansowymi oraz ekologicznymi.
Instalacja pompy ciepła lub paneli fotowoltaicznych to jednorazowy koszt od około 30 do nawet 70 tys. złotych. Taka cena odstrasza wielu inwestorów. Jednak oszczędności wynikające z wdrożenia tego typu rozwiązań pozwalają na zwrot inwestycji w ciągu kilkunastu lat. Ponadto biorąc pod uwagę, że koszty paliw nieodnawialnych (węgla, gazu) będą prawdopodobnie wzrastać, to czas ten może się nawet skrócić.