Są obawy, że "kredyt 2 proc." się wyczerpie. Niektórzy chcą rezerwować mieszkania bez oglądania

- Widzimy tendencję spadkową, jeśli chodzi o liczbę składanych w bankach wniosków na bezpieczny kredyt 2 proc. - informuje Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Pośrednicy kredytowi i agenci nieruchomości sygnalizują jednak, że po chwilowym uspokojeniu znowu jest dużo wniosków i pytań. "Dzwonią 18-20-latkowie i chcą rezerwować "na gębę" zanim jeszcze obejrzą" - relacjonuje jeden z nich.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, pytany w piątek o to, jak wygląda zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc. powiedział, że z jednej strony to ponad 80 tys. złożonych wniosków i ponad 30 tys. udzielonych przez banki kredytów, a z drugiej widać malejące zainteresowanie tym programem.

- Widzimy jednak pewną tendencję spadkową, jeśli chodzi o liczbę wpływających wniosków w poszczególnych tygodniach. Ta górka wydaje się, że została osiągnięta i teraz są te osoby, które nie planowały tego w lipcu czy w sierpniu, tylko te, które realnie chciały złożyć wniosek pod koniec roku - powiedział minister w wywiadzie dla PAP.

Reklama

Minister Buda mówi kiedy mogą skończyć się środki na Kredyt 2 proc.

Jednak pośrednicy informują, że po chwilowym uspokojeniu znowu jest wysoka fala, wezbrana obawami, że środki przeznaczone na program w latach 2023-2024 się wkrótce skończą.

"Czegoś takiego na rynku nieruchomości to jeszcze nie przeżyłem. Dzwonią 18-20-latkowie zupełnie zieloni w temacie nieruchomości i chcą rezerwować "na gębę" zanim jeszcze obejrzą. Zaczyna się panika, aby kupić cokolwiek, dopóki BK2 proc. działa. Szykuje się ciekawa końcówka roku..." - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) Radosław Chodkowski, pośrednik nieruchomości.

Powrót wzmożonego zainteresowania korzystaniem z dopłat do kredytów potwierdzają też inni pośrednicy. 

- Po chwilowym uspokojeniu w październiku, teraz mocno się ruszyło. Więcej telefonów i więcej spotkań i argument ten sam - dużo osób chce się "załapać" na program w tym roku, ponieważ mają obawy, że w kolejnym dopłaty się skończą, a w Kredyt 0 proc. nikt nie wierzy - mówi Interii Biznes Łukasz Sroczyński, pośrednik kredytowy z Poznania. "Kredyt 0 proc." zaproponowała Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym i wpisała go w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu".  

Już nikt nie ma wątpliwości, że budżet przeznaczony na program BK2 proc. na lata 2023-2024 (w tym roku nie ma limitu, a tegoroczne wnioski wchodzą w budżet zaplanowany na 2024 r.) na początku przyszłego roku się wyczerpie.

Nawet minister Waldemar Buda pytany o dalsze losy programu, poinformował, że zostały przewidziane środki "na najbliższy czas na ten program, tak, żeby jeszcze wprowadzić kredyt 0 proc.", zgodnie z zapowiedziami Koalicji Obywatelskiej.

- W "100 konkretach" KO jest zapis, że w 100 dni będzie ten kredyt wprowadzony. Zakładając pomyślny dla nich scenariusz, że nam się już rządu nie uda utworzyć, a im się uda, to mniej więcej od grudnia należy te 3 miesiące liczyć, więc mniej więcej na początku marca powinien być ten kredyt 0 proc. wprowadzony, do początku marca tych środków starczy - powiedział minister. 

Czy Kredyt 0 proc. wejdzie w życie? Są wątpliwości

Kredyt 2 proc. jest korzystny dla tych, którzy się załapią, ale dla pozostałych osób kupujących czy planujących kupno mieszkania okazał się fatalny w skutkach. Brak limitów w pierwszym roku z ograniczonym budżetem na kolejne lata napompował popyt i wywindował ceny. Rynkowi eksperci ostrzegają, że "Kredyt 0 proc." mógłby wywołać podobne skutki i z tego powodu ostrzegają przed jego wprowadzeniem.

Typowany na ministra finansów Andrzej Domański, był pytany w Radiu Zet przez Bogdana Rymanowskiego o obiecywany w kampanii "kredyt 0 proc."

- Tego rozwiązania nie ma w umowie koalicyjnej. Z żadnej obietnicy się nie wycofujemy. Będziemy rozmawiać z partnerami z koalicji na temat możliwości wprowadzenia rozwiązania, być może w zmodyfikowanej formule - powiedział.

W komentarzach ekspertów i obserwatorów rynku przewijają się między innymi takie podpowiedzi, że program mógłby zostać ograniczony do budynków zeroemisyjnych czy tylko do nowych inwestycji, w których część mieszkań zostanie przeznaczona na budownictwo społeczne.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kredyt 2 proc. | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »