Spadek cen w związku z mieszkaniem plus to kłopot inwestorów - Adamczyk

- To jest kłopot przede wszystkim tych, którzy kupili mieszkanie jako inwestycję - mówił w piątek minister budownictwa Andrzej Adamczyk, pytany o możliwy spadek cen mieszkań w związku z wprowadzeniem programu mieszkanie plus.

Na pytanie dziennikarza, czy nie ma obaw, że "program mieszkanie plus doprowadzi do takiego spadku cen na rynku nieruchomości, że osoby, które teraz kupowały drogo mieszkania na kredyt, znajdą się w podobnej sytuacji jak frankowicze, czyli będą musiały spłacać większy kredyt niż wartość mieszkania", Adamczyk odparł: - Redaktor pytał o obawy wszystkich tych, którzy dzisiaj kupili mieszkanie za większe kwoty.

- To jest kłopot przede wszystkich tych, którzy kupili mieszkanie jako inwestycję. Natomiast produkt, który kupujemy w danym roku, w danym czasie ma taką cenę, jaką ma na rynku. Kupując mieszkanie, każdy zdaje sobie sprawę, że jeżeli sytuacja mieszkaniowa Polaków za lat 10 czy 15 zostanie wyregulowana, deficyt mieszkaniowy zostanie zlikwidowany, to i siłą rzeczy cena mieszkań także się obniży. A o ile się obniży, nie wiemy. To jest proces powolny, to jest proces ciągły, nieunikniony w każdym kraju, w którym uruchamiano narodowe programy wsparcia mieszkaniowego. W Europie takich programów było i jest uruchomionych bardzo dużo - powiedział.

Reklama

Źródło: x-news

- Projekt dotyczący programu mieszkanie plus powinien zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2016 r., a inwestycje powinny ruszyć w 2018 r. - powiedział Adamczyk.

Adamczyk przedstawił, jak to określił, "mapę drogową" realizacji programu.

Powiedział, że projekt powinien zostać dostarczony do kancelarii premiera w trzecim kwartale 2016 r. "Narodowy Program Mieszkaniowy, mam nadzieję, zostanie przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2016 r." - podał.

- I dalej mieszkanie plus: mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności to początek drugiej połowy 2017 r. Pierwsza połowa 2017 r. to projekt ustaw (...) dotyczący budownictwa społecznego - ciągnął.

Według Adamczyka, ustawa o narodowym funduszu mieszkaniowym "pozwoli w drugiej połowie 2017 r. rozpocząć nabór chętnych na wynajem mieszkań realizowanych w ramach tego programu".

- Planujemy, że inwestycje mieszkaniowe zostaną rozpoczęte z początkiem 2018 r. - zakończył.

- - - -

- Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie korzystać ze środków budżetowych, państwo posiada grunty i nieruchomości, które mogą być wykorzystane na cele mieszkaniowe - poinformował Adamczyk.

- Dzisiaj musimy wykorzystać ten potencjał i te zasoby, które posiada państwo polskie, dlatego też w oparciu o zasoby państwa polskiego przygotowaliśmy projekt Narodowego Funduszu Mieszkaniowego - powiedział Adamczyk przy okazji prezentacji programu mieszkanie plus.

- Dzisiaj szacuje się, że do 40 proc. Polaków nie ma zdolności kredytowych, nie jest w stanie kupić mieszkania i nie jest w stanie wynająć mieszkania na wolnym rynku, dlatego (...) przewidzieliśmy trzy filary tego programu mieszkaniowego. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy to mieszkania na wynajem, z dojściem do własności - wyjaśnił minister.

Zaznaczył, że najważniejsze jest to, że Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie korzystał ze środków budżetowych. - My proponujemy rozwiązania, które nie wymuszają wydatkowania środków w ramach budżetu państwa - podkreślił Adamczyk.

Jak mówił, Skarb Państwa posiada bowiem grunty i nieruchomości, które mogą być wykorzystane na cele mieszkaniowe. - Te nieruchomości zostaną wykorzystane do zabudowy mieszkaniowej, ale te nieruchomości też zostaną wykorzystane po to, aby swoisty bank ziemski, jakim będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy również generował środki finansowe na realizację tego programu, operując na nieruchomościach, które zostaną przekazane do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego - tłumaczył Adamczyk.

- Dzięki temu będziemy mogli realizować budownictwo mieszkaniowe dedykowane tym, którzy dzisiaj nie mają zdolności kredytowej (...), mieszkania na wynajem, mieszkania na wynajem z dojściem do własności, mieszkania, których cena realizacji metra kwadratowego powierzchni użytkowej wraz z pełnym wykończeniem (wyniesie) (...) od 2,5 tys. zł. wzwyż - zapowiedział szef resortu.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

- - - - -

Analityk o Mieszkaniu plus: Dobre pomysły, nie wiadomo, skąd finansowanie

Rozwiązania zaprezentowane w programie Mieszkanie Plus to dobre pomysły, nie wiadomo jednak, jak mają zostać sfinansowane - ocenił analityk Home Broker Marcin Krasoń.

Rządowy program Mieszkanie plus przedstawiony w piątek przez premier Beatę Szydło oraz kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zakłada wsparcie budownictwa społecznego, wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe oraz budowę mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Ma powstać Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego zostaną wniesione m.in. grunty Skarbu Państwa, które zostaną wykorzystane do zabudowy mieszkaniowej.

- To dobre pomysły, podoba mi się samo podejście do sprawy - powiedział PAP Krasoń. - W przeciwieństwie do poprzednich programów Rodzina na swoim i Mieszkanie dla młodych, które dawały rybę, a nie wędkę - bezpośrednio przekazywały pieniądze, tutaj mamy zachętę do długoterminowego oszczędzania, do korzystania z najmu, z możliwości wykupienia - dodał.

- To bardzo fajne pomysły, zastanawiam się tylko, jak będzie z ich realizacją, bo nie do końca wiadomo, skąd ma to być finansowane - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że jest mowa o utworzeniu funduszu, do którego przejdą grunty Skarbu Państwa, "ale jakoś trzeba zapłacić za zbudowanie mieszkań", i nie wiadomo, czy źródłem finansowania ma być np. sprzedaż działek. - To dla mnie dość duży znak zapytania - powiedział Krasoń.

- Na pewno dobrym pomysłem jest stymulowanie i wspieranie najmu. W Polsce ten rynek ma ogromny potencjał rozwoju; w porównaniu do państw zachodnich niewiele osób korzysta z tej możliwości, myślę, że może dużo więcej - ocenił analityk. Jego zdaniem podejście prezentowane w koncepcji Mieszkanie plus "może doprowadzić do lekkiej obniżki cen, z korzyścią dla potencjalnych najemców, z drugiej strony wprowadza wysoki standard tej usługi".

- Kilkanaście lat temu większość osób wynajmowała mieszkanie na czarno, teraz to się zmienia, idzie w dobrym kierunku. Co z kolei - kiedy polski najem się ucywilizuje - może sprawić, że w Polsce pojawią się wreszcie zagraniczne fundusze inwestycyjne, które jako inwestor instytucjonalny kupują mieszkania w pakietach, co w dalszej kolejności prowadzi do dalszego rozwoju rynku najmu - powiedział Krasoń.

Jak dodał, przedstawiony w piątek program to "dobre pomysły, niestety, nie każdy z nas będzie mógł z nich korzystać". - Powiedziano jasno, że program będzie dla wszystkich, ale wskazano też, kto będzie miał pierwszeństwo. Oczywiste więc, że pozostali się nie doczekają - dodał, zaznaczając, że generalnie program ocenia pozytywnie.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »