Reklama

Sprzedajesz mieszkanie? Z pewnością zastanawiasz się, ile to może potrwać

Właściciele mieszkań planujący ich sprzedaż powinni przygotować się na to, że cały proces będzie trwał prawie pół roku. Z danych firmy Emmerson Realty S.A. wynika, że na przestrzeni 2013 r. przeciętny czas sprzedaży mieszkania oscylował w granicach 170 dni.

Najszybciej w tym roku sprzedawały się mieszkania w II kwartale. Czas potrzebny na zawarcie transakcji zmniejszył się wtedy do nieco ponad 160 dni. Tymczasem w III kw. br. wskaźnik ten ponownie się pogorszył, sięgając 176 dni.

Reklama

Na długi czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym wpływ miało kilka czynników. Na rynku pierwotnym wciąż pozostawała duża pula gotowych i konkurencyjnych pod względem cenowym mieszkań.

Ponadto odnotowywano transakcje dotyczące nieruchomości, które znajdowały się w ofercie nawet od kilku lat, a to silnie wpływało na wzrost przeciętnego czasu sprzedaży. W przypadku części z nich wiązało się to z istotnym obniżeniem ceny przez sprzedającego. Z drugiej strony miały miejsce również przypadki, w których oferent, po bardzo długim czasie ekspozycji na rynku swojej nieruchomości, uzyskał wreszcie zakładaną cenę.

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A.

Oczywiście istnieje wiele sposobów, by przyspieszyć sprzedaż mieszkania. Podstawowym i najskuteczniejszym jest ustalenie ceny na zauważalnie niższym poziomie niż rynkowy. Ale porządne posprzątanie lokum i starannie wykonane zdjęcia również mogą pomóc w szybszym znalezieniu nabywcy. Nie bez znaczenia pozostaje także długość procesu kredytowego. Jeśli kupujący dysponuje gotówką, czas sprzedaży istotnie się skróci.

Emmerson Realty S.A.

www.strefynieruchomosci.blog.pl

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: rynek mieszkaniowy | sprzedaż mieszkania | emmerson | Mieszkanie+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »