Strefa nocna (cz. 4): Instalacje w łazience

Dobrze zaprojektowane instalacje w łazience zapewnią nie tylko wygodę, lecz także bezpieczeństwo korzystania z poszczególnych urządzeń.

Niemal wszystkie elementy instalacji można ukryć pod tynkiem, płytkami lub za ściankami ochronnymi z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych, których montaż jest stosunkowo prosty.

Woda i kanalizacja

Podstawową instalacją w łazience jest oczywiście doprowadzenie i odprowadzenie wody. Od sposobu jej rozwiązania zależy w dużej mierze wybór poszczególnych urządzeń, zwłaszcza sedesu, bidetu i wanny.

Instalację wodną i kanalizacyjną trzeba zaprojektować w taki sposób, aby odpowiadała rozmieszczeniu urządzeń w pomieszczeniu. Wanna, brodzik i miska sedesowa powinny się znajdować jak najbliżej pionu kanalizacyjnego.

Reklama

Instalacja elektryczna

Niezwykle istotny ze względu na panującą w łazience wilgotność jest sposób poprowadzenia instalacji elektrycznej. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rodzaj oraz rozmieszczenie gniazd i włączników - nie powinny być narażone na zalanie wodą ani nadmierną wilgoć.

Bardzo ważne jest również zastosowanie odpowiedniej wentylacji, zwłaszcza gdy w łazience znajduje się piecyk gazowy czy kocioł dwufunkcyjny, który pracuje przez cały rok ogrzewając wodę.

Wentylacja

Na początek dobrze jest zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wentylacji naturalnej - uzyskuje się to poprzez rozszczelnienie drzwi (można je podciąć u dołu lub wstawić w nich kratkę) i zamontowanie kratki wentylacyjnej pod sufitem. Nie jest dobrym pomysłem montowanie nawiewników okiennych i podokiennych - w przypadku mrozów bardzo łatwo pokryją się szronem, a nawet lodem.

Najskuteczniejsza jest higrosterowana wentylacja mechaniczna, jednak bardzo często wystarczy dobrze działająca wentylacja grawitacyjna z możliwością chwilowego zwiększenia przepływu powietrza za pomocą wentylatora włączanego wraz z oświetleniem.

Wentylację mogą wspomóc także grzejniki łazienkowe montowane w pobliżu okna lub drzwi. Choć najbardziej popularne są grzejniki drabinkowe (ręcznikowe), to najlepszą cyrkulację zapewniają grzejniki konwektorowe lub płytowe żeberkowe z odpowiednio ukształtowanymi elementami grzewczymi.

Czytaj również:

Funkcje i układ łazienki

Jak idealnie urządzić łazienkę?

Płytki w łazience - na co zwrócić uwagę?

Archipelag
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »