Strefa nocna (cz.7): Pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka wchodzi zwykle z skład strefy nocnej. Spełnia on wiele różnych funkcji - jest miejscem nauki, odpoczynku i rozrywki. Powinien być funkcjonalny, wygodny i modny.

W zależności od wieku dziecka ma nieco inne zadania - pokój dla niemowlaka nie musi mieć biurka, nastolatkowi nie będą potrzebne pojemne kosze na klocki, przedszkolak zaś będzie potrzebował sporo półek na zabawki.

Oprócz różnic związanych z wiekiem dziecka są też różnice w urządzaniu wnętrza wynikające z jego płci, np. inna gama wykorzystywanych kolorów i nieco inna stylistyka mebli.

Światło dzienne

Pokój dziecka, szczególnie małego, powinien znajdować się blisko sypialni rodziców. Z biegiem czasu, dorastając, nastolatki będą chciały przenieść swój pokój w miejsce bardziej oddalone. Na początku jednak warto, aby był wystarczająco blisko, by móc zareagować w razie potrzeby.

Reklama

Pokój dziecka powinien być słoneczny. Najlepiej, aby znajdował się od strony południowej lub zachodniej. Mimo dużego nasłonecznienia takiego pokoju latem, nadmiar słońca nie powinien przeszkadzać, zwłaszcza że przy ładnej pogodzie dziecko większość czasu spędzi na zewnątrz. Nasłonecznienie będzie natomiast korzystne jesienią i zimą, kiedy krótkie dni i mała ilość naturalnego światła bardzo się przyda maluchowi bawiącemu się w swoim pokoju, któremu brzydka pogoda uniemożliwi zabawę na dworze.

Urządzając pokój dziecka warto wykorzystać materiały i produkty pozwalające zachować higienę. Podłogę lepiej pokryć parkietem lub panelami niż wykładziną. Takie rozwiązanie będzie też korzystniejsze dla alergików.

Meble w pokoju dziecka

Ściany warto pomalować ekologiczną, nieścieralną farbą. Pokrywając je tapetą warto zatrzymać zapasową rolkę na wypadek konieczności "naprawienia" kawałka pomalowanej przez dziecko ściany. Wybierając motyw tapety dobrze jest kupić uniwersalny wzór, którego nie trzeba będzie wymieniać po roku czy dwóch. W takich przypadkach, zabezpieczając się przed rysowaniem przez dzieci na ścianach, warto albo przeznaczyć jedną ze ścian właśnie na taki cel, albo np. jedną ze ścian pokryć korkiem, do którego będzie można przypinać rysunki i plakaty.

Meble dla dziecka powinny być dostosowane do jego wieku. W pokoju niemowlaka potrzebne będzie łóżeczko, komoda, stolik do przewijania, fotel dla karmiącej mamy. Pokój przedszkolaka powinien zostać wyposażony w samodzielne łóżko dostosowane rozmiarem do wzrostu dziecka. Warto jednak tak dobierać łóżko, aby mogło służyć dziecku przez co ok. trzy lata. Dla dziecka w tym wieku bardzo ważne będą półki i kosze do przechowywania zabawek. Oczywiście powinno znaleźć się też miejsce na rzeczy malucha. Idealnie jest, kiedy szafa jest dopasowana wielkością do wzrostu i wieku dziecka.

Kolejnym meblem, który pojawi się z czasem w pokoju naszej pociechy, będzie biurko. Biurko to znak, że dziecko idzie do szkoły! Oprócz biurka, które służyć będzie do odrabiania lekcji i do nauki, pierwszoklasista będzie potrzebować wygodny fotel dostosowany do jego wieku i wzrostu. Dodatkowo trzeba wydzielić półki, szafki czy szuflady na nowe, potrzebne przedmioty obowiązkowe - książki, zeszyty, tornister.

Pokój do zabawy, pracy i odpoczynku

Starsze dziecko, a właściwie nastolatek, najchętniej zaszyłby się gdzieś daleko, tak aby rodzice nie mieli za często możliwości kontroli toczącego się w jego pokoju życia. Prawie już dorosły młody człowiek ma coraz większe potrzeby, własny zmysł estetyczny i swoją wizję przestrzeni. Nie zawsze jest ona zgodna z zapatrywaniami rodziców. Jednak warto wtedy dać dziecku możliwość urządzenia wnętrza swojego pokoju. Oczywiście istotne zmiany powinny być zawsze uzgadniane, a mniej ważne co najmniej konsultowane z rodzicami. W pokoju nastolatka można zaplanować np. spanie na antresoli, co pozwoli wygospodarować dodatkowe miejsce, dając szansę na wstawienie np. dwóch foteli i stolika, które nie są potrzebne siedmiolatkom, jednak będą praktycznym rozwiązaniem dla młodzieży.

Ważnym elementem wystroju pokoju dziecka, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale przede wszystkim w celu stworzenia odpowiednich warunków do zabawy i pracy, jest oświetlenie. Pokój może być oświetlony lampą górną i dodatkowym źródłem światłą, np. lampą stojącą. Nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu miejsca do pracy. Potrzebne jest silne i ciepłe światło pozwalające swobodnie czytać i uczyć się.

Budujesz dom, remontujesz mieszkanie? Tutaj znajdziesz mnóstwo porad budowlanych

Urządzając pokój dziecka nie należy przesadzać z ilością dodatków i elementów dekoracyjnych. Ilość zabawek, jaskrawe barwy dodatków takich jak zasłony, rolety, klosze lamp, mogą spowodować przesyt kolorów i kształtów. Przeładowanie spowoduje, iż dziecko szybciej będzie znużone lub poirytowane. Zważywszy, że pokój ten spełnia również rolę sypialni, warto zaplanować go w pastelowych barwach, zmieniając co jakiś czas dodatki.

Co prawda nie uda się urządzić pokoju dla dziecka tylko raz - tak aby rósł wraz z nim. Co jakiś czas konieczna będzie zmiana aranżacji pokoju i mebli wchodzących w skład jego wyposażenia. Zmianie nie ulegnie jednak jego wielkość, dlatego warto stosować później zabiegi optycznie powiększające jego powierzchnię oraz zapewniające właściwą ergonomię pokoju.

Czytaj również:

Jak urządzić sypialnię?

Sposoby wykańczania ścian

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: sypialnia | miejscem | remont | budowa domu | urządzanie domu | pokój
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »