Reklama

Szamba ekologiczne - świetna alternatywa dla budujących domy!

Szamba ekologiczne są rozwiązaniem pośrednim pomiędzy zbiornikami tradycyjnymi, a przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Zapewniają dużą szczelność i są niezwykle odporne. Jednak czy ich zakup jest wart swojej ceny? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Czym właściwie jest szambo ekologiczne?

Reklama

Na wstępie warto zaznaczyć, że takie szambo to zbiornik bezodpływowy. Wiele osób myli go z przydomową oczyszczalnią ścieków, jednak nie ma z nim zbyt wiele wspólnego. Zbiorniki ekologiczne to gotowe prefabrykaty, które przyjeżdżają na miejsce montażu w gotowych elementach (i to właśnie różni je od zbiorników tradycyjnych). Zasada działania jest praktycznie taka sama. Zbiornik gromadzi ścieki, które po pewnym czasie trzeba wywieść pojazdem asenizacyjnym.

Ekologiczne czy tradycyjne?

Tradycyjne szamba budowane na miejscu nie są zbyt trwałe. Ich największym mankamentem pozostają problemy z uszczelnieniem spoin. Wiele zbiorników tradycyjnych rozszczelnia się po pewnym czasie użytkowania, a ścieki wydostają się wprost do gruntu. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja, która może prowadzić do skarżenia wód gruntowych.

Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na zbiorniki ekologiczne. Tego typu produkty mogą być wykonane z plastiku bądź betonu. Są bardzo szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, nacisk gruntu, korozje oraz na różnego typu procesy, które zachodzą w glebach. Warto zaznaczyć, że żywotność zbiorników ekologicznych szacuje się na kilkadziesiąt lat.

Rodzaje

W ofertach handlowych znajdziemy dwa rodzaje tego typu produktów:

- szamba z tworzywa sztucznego - najczęściej o przekroju koła z pofałdowanymi ścianami (w celu zwiększenia wytrzymałości). Nowoczesne zbiorniki z tworzyw sztucznych odznaczają się pełną szczelnością, żywotnością i odpornością na działanie zmiennych temperatur oraz nacisków podłoża. Ich istotną zaletą jest niewielka masa gotowego zbiornika. Plastikowe szamba są łatwe w transporcie, a ich montaż z reguły nie przysparza większego problemu. Ekologiczny zbiornik z plastiku powinien być odpowiednio zakotwiczony w gruncie. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko jego wysadzania. Zakup tego typu produktu jest bardzo wskazany w przypadku, gdy na terenie posesji znajduje się studnia z wodą pitną.

- szamba z betonu - gotowe szamba z betonu są znacznie szczelniejsze niż ich odpowiedniki powstające na miejscu budowy. Prefabrykaty przeważnie wykonuje się z betonu B20, B40 oraz dodatków zmniejszających nasiąkliwość. Zbiornik zapewnia całkowitą szczelność i jest odporny na procesy zachodzące w ściekach. W ofertach handlowych znajdziemy zarówno zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe jak i modułowe (pojedyncze komory mogą być ze sobą łączone). Standardowa pojemność takich zbiorników to 6 - 12 m3 (takie pojemności nadają się do użytku przez kilkuosobową rodzinę).

Zakup zbiornika większego będzie utrudniony ze względu na duży ciężar. Masa prefabrykatów betonowych może też komplikować prace montażowe. Zbiornik opuszczamy do wykopu za pomocą urządzenia hydraulicznego. Dojazd urządzenia wymaga stabilnego, utwardzonego gruntu.

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Niektóre szamba są tylko niewiele tańsze od przydomowych oczyszczalni ścieków, dlatego warto zastanowić się nad opłacalnością tego zakupu. Wybór powinien być uzależniony od warunków wodno-gruntowych. Przydomowa oczyszczalnia wymaga wyodrębnienia przestrzeni na osadnik gnilny oraz pole infiltracyjne. Zatem jeśli dysponujemy niewielką działką, to kupno szamba ekologicznego będzie jedynym rozsądniejszym rozwiązaniem.

W szambo warto także zainwestować w sytuacji, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, a gleba nieprzepuszczalna. W tym wypadku budowa przydomowej oczyszczalni ścieków byłaby nieopłacalna ze względu na niewielką wydajność oczyszczania.

Jednym z najistotniejszych plusów budowy przydomowej oczyszczalni ścieków pozostają mniejsze koszty eksploatacji. Cała instalacja wymaga jednego/dwóch wywozów osadu rocznie. Koszt wynajęcia pojazdu asenizacyjnego wyniesie od 200 do 400 zł na rok. Opróżnianie zbiorników zamkniętych wykonujemy co ok. 3 tygodnie. W skali roku daje to 17 wywozów. Zatem łączny koszt eksploatacji szamba oscyluje wokół 1700 - 2400 zł.

Koszty zakupu

Najmniejsze szamba z tworzyw sztucznych posiadają pojemność do 5 m3. Nadają się do podłączenia domków letniskowych oraz budynków, które użytkujemy okresowo. Cena zakupu prefabrykatu to ok. 2 200 - 4500 zł. Za ekologiczne zbiorniki o pojemności do 10 m3 trzeba zapłacić powyżej 3 000 zł. Szamba o takiej pojemności dobrze sprawdzą się w przypadku niewielkich budynków, użytkowanych przed 1-2 osoby. W ofertach sprzedawców znajdziemy też ekologiczne, jednokomorowe zbiorniki o pojemności 12 m3 (przeznaczone do użytku przez kilkuosobową rodzinę). Koszt zakupu dobrej jakości szamba ekologicznego o pojemności 12 m3 to wydatek rzędu 5000 zł.

Prefabrykowane szamba z betonu są nieco tańsze. Za zbiornik o pojemności do 5 m3 zapłacimy ok. 1 000 zł. Szambo o pojemności do 10 m3 kupimy za niespełna 2 200 zł. Z kolei większe zbiorniki (12 m3) będą wydatkiem oscylującym wokół 2200 - 2500 zł. W ofertach producentów trudno będzie znaleźć gotowe betonowe zbiorniki o większej pojemności.

W niektórych przypadkach trzeba będzie także zapłacić za montaż zbiornika. Przed dokonaniem zakupu dogadajmy tą kwestię ze sprzedawcą. Niektóre firmy oferują montaż w cenie zakupu, inne oczekują dodatkowego wynagrodzenia.

Jeżeli chcesz wycenić koszt zakupu, transportu i montażu prefabrykowanego szamba - z tworzywa sztucznego lub betonowego - możesz skorzystać z darmowego kalkulatora dostępnego pod tym linkiem.

Czy takie zbiorniki są warte swojej ceny?

Z pewnością tak. Cena szamba ekologicznego jest niewiele większa od kosztów wybudowania zbiorników tradycyjnych. Poprzez zakup szczelnego zbiornika zyskujemy pełną ochronę przed zanieczyszczeniami ze ścieków. Dodatkowo oszczędzamy czas potrzebny do montażu. Warto zaznaczyć, że budowa szamba tradycyjnego trwa do 2 tygodni. Z kolei montaż gotowego zbiornika ekologicznego to zaledwie 1 dzień.

Dowiedz się więcej na temat: szambo | budowa domu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »