Ustawa mieszkaniowa. Sejm zdecydował w ostatecznym głosowaniu
Ustawa mieszkaniowa zwiększająca znacząco wydatki na mieszkania komunalne, społeczne i akademiki została przegłosowana. Sejm odrzucił część senackich poprawek przywracających rządową wersję ustawy. Teraz ustawa zostanie wysłana na biurko prezydenta.
Ustawa zakłada skokowe zwiększenie wydatków na budownictwo społeczno-komunalne, o ponad 40 mld zł do 2030 roku, a także na remonty i budowę akademików. Przede wszystkim mają dzięki temu powstawać mieszkania na wynajem, o umiarkowanym czynszu dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny.
W piątek po południu Sejm przegłosował ustawę, która wróciła z Senatu, a w trakcie głosowania część senackich poprawek została odrzucona. Sejm utrzymał poprawkę Senatu wykreślającą ustalanie na poziomie krajowym obowiązkowego minimum parkingowego w inwestycjach realizowanych w ramach Lex Deweloper. Natomiast odrzucono senacką poprawkę kasującą możliwość wcześniejszego wykupu mieszkań społecznych w miastach do 100 tys. mieszkańców.
Prace nad ustawą ruszyły po bardzo długim oczekiwaniu, aż projekt po długich konsultacjach i uzgodnieniach międzyresortowych dostanie zielone światło i wyjdzie z MRiT (pierwsza wersja była gotowa już wiosną 2024).