Reklama

W regionach więcej biur niż w Warszawie. Rządzi Kraków, Wrocław i Trójmiasto

W 2019 roku w regionach przybyło ponad trzy razy więcej nowoczesnej powierzchni biurowej niż w Warszawie (547 tys. m kw. vs. 162 tys. m kw.).

Aż 25 proc. udziału w regionalnym rynku ma Kraków, goni go Wrocław (21 proc.), a podium domyka Trójmiasto (14 proc.). Duża podaż przekłada się na łatwiejszy dostęp do przestrzeni dla wynajmujących. Podczas gdy w stolicy wskaźnik pustostanów wynosi zaledwie 7,8 proc., we Wrocławiu wolnych pozostaje 13 proc. biur. Natomiast Kraków, Poznań i Łódź mają 11 proc. wolnej przestrzeni biurowej - wynika z danych CBRE dotyczących regionalnego rynku biurowego. Eksperci CBRE podkreślają, że po raz pierwszy łączny zasób powierzchni biurowej w miastach regionalnych przekroczył wynik stolicy. Tym samym potwierdziły się prognozy firmy z 2018 roku.    

Reklama

- Rynek regionalny w końcu wyrósł ponad poziom stolicy. Warto wyróżnić pierwszą trójkę. Kraków dobija do poziomu prawie 1,5 mln m kw. powierzchni biurowej, Wrocław ma 1,2 mln m kw., a Trójmiasto depcze im po piętach zbliżając się do prawie 900 tys. m kw. Bardzo prężnie rozwija się też Poznań, gdzie rok do roku zasób powierzchni biurowej zwiększył się o prawie jedną piątą. Natomiast Łódź i Szczecin urosły o mocne 13 proc. w odniesieniu rok do roku. Dla porównania, Warszawa w tym samym czasie zyskała 162 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej, czyli 30 proc. mniej niż rok wcześniej - mówi Kamil Tyszkiewicz, dyrektor regionalny w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

Coraz większy wybór biur w regionach

W regionalnej Polsce przybywa zdecydowanie więcej biur niż w stolicy. W 2019 roku regiony zyskały ponad 547 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni, podczas gdy Warszawa ponad trzy razy mniej - 162 tys. m kw. Na koniec 2019 roku łączny zasób powierzchni biurowej w miastach regionalnych wyniósł ponad 5,6 mln m. kw., co oznacza 14 proc. wzrost rok do roku.
Duża podaż idzie w parze z całkiem sporą ilością dostępnej powierzchni biurowej do natychmiastowego wynajęcia, chociaż nie wszędzie. Podczas gdy w Warszawie wskaźnik pustostanów wynosi tylko 7,8 proc., we Wrocławiu niewynajętej powierzchni jest całe 13 proc. Kraków, Poznań i Łódź mają po 11 proc. wolnej powierzchni biurowej, a Lublin 9 proc. Najtrudniej o nowoczesną powierzchnię w Trójmieście, gdzie poziom pustostanów spadł do 5 proc., co świadczy o niespotykanej jak dotąd skali popytu na biura. Równie trudno o biuro w Katowicach i Szczecinie, gdzie wskaźnik pustostanów to tylko 6 proc.

Warszawa z rekordami, Kraków i Wrocław gonią

Firmy szukające atrakcyjnej lokalizacji dla swoich biur wciąż częściej decydują się na stolicę niż miasta regionalne. W 2019 roku w Warszawie łącznie wynajęły ponad rekordowe 880 tys. m kw., podczas gdy w ośmiu głównych miastach regionalnych 692 tys. m kw. powierzchni biurowej. Największy poziom najmu w 2019 oku spośród miast regionalnych odnotowano w Krakowie - blisko 266 tys. m kw. (wzrost o 26 proc. r/r) oraz we Wrocławiu - 123 tys. m kw. Liderów goni Trójmiasto, gdzie wynajęto ponad 100 tys. m kw. powierzchni.

Największe budynki w regionach

W 2019 roku TOP3 budynki biurowe powstały w Trójmieście, Krakowie i Łodzi. Trójmiejska Alchemia to ponad 33 tys. m kw., a krakowski Tischnera Office ma niewiele mniej, bo ponad 32 tys. Podium domyka Brama Miasta I (B) w Łodzi z 25 tys. m kw. powierzchni.  
Opr. KM

Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | biura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »