W tym roku może powstać nawet 230 tysięcy mieszkań

W 2021 roku znowu powstanie w Polsce bardzo dużo nowych domów i mieszkań. Spodziewać możemy się najlepszego wyniku od ponad 4 dekad. W latach 70-tych budowaliśmy co prawda więcej lokali, ale o niewielkim metrażu. Dzisiejszy standard jest wyższy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dobre dane z mieszkaniówki dają coraz większe nadzieje na to, że w bieżącym roku do użytkowania zostanie oddanych więcej mieszkań i domów niż rok wcześniej. Już wtedy powstało w Polsce prawie 221 tysięcy nieruchomości mieszkaniowych. Był to najwyższy wynik od 4 dekad. Jesteśmy na dobrej drodze, aby ten poziom poprawić.

W 2021 roku na wyciągnięcie ręki jest bowiem wynik na poziomie około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań, których budowa zostanie formalnie zakończona - sugerują szacunki HRE Investments oparte o najnowsze dane GUS. Kluczowe będą tu dane za grudzień - tradycyjnie jest to bowiem miesiąc, w którym oddaje się do użytkowania najwięcej mieszkań.

Reklama

Pod względem powierzchni dawno pokonaliśmy rekord

Warto uświadomić sobie, że wspomniane 230 tysięcy nowych domów i mieszkań to wciąż daleko od rekordu wszech czasów. Ten padł w roku 1978. Wtedy powstały w Polsce prawie 284 tysiące nowych mieszkań. To o ponad jedną piątą więcej niż wynik, który możemy osiągnąć w bieżącym roku.

Liczba to jednak jedno, a powierzchnia powstających mieszkań to drugie. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w latach siedemdziesiątych standard i wielkość budowanych nieruchomości znacznie odbiegały od tego jakich mieszkań dziś oczekują rodacy. Dość powiedzieć, że w rekordowym pod względem liczby oddanych mieszkań roku 1978 w Polsce powstało 17,6 milionów nowych metrów kwadratowych. W bieżącym roku będzie to około 20 milionów metrów kwadratowych i to pomimo mniejszej liczby nieruchomości, do których klucze trafią w ręce nowych właścicieli.

Czekają nas kolejne rekordy

Wszystko wskazuje na to, że nie tylko w roku bieżącym, ale też w latach kolejnych coraz szybciej nadrabiać będziemy niedobory w mieszkaniówce. Sugerować mogą to na przykład najnowsze dane na temat liczby wydawanych pozwoleń na budowę czy rozpoczynanych budów. W pierwszym przypadku po 10 miesiącach bieżącego roku możemy już mówić o decyzjach administracyjnych, które pozwalają na budowę ponad 283 tys. nowych mieszkań. To o ponad 29 proc. więcej niż przed rokiem. Tak wysoki wynik zawdzięczamy przede wszystkim deweloperom. Ci są bowiem trzonem budownictwa mieszkaniowego w Polsce. We wspomnianym okresie dostali oni pozwolenia na budowę ponad 174 tys. mieszkań. Rodacy, którzy chcą budować na własne potrzeby otrzymali kolejnych prawie 106 tys. pozwoleń. Budownictwo społeczne, komunalne, spółdzielcze i zakładowe odpowiadało w tym czasie za pozwolenia na budowę niewiele ponad 3 tys. mieszkań.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zawsze wszystkie wydane pozwolenia na budowę przekuwane są w faktycznie budowane mieszkania. Dlatego baczniej powinniśmy przyglądać się danym na temat mieszkań, których budowę rozpoczęto. Tu także mamy bardzo dobre dane. Okazuje się bowiem, że przez 10 miesięcy rozpoczęto w Polsce budowę prawie 239 tysięcy nowych mieszkań. Tu znowu jest to przede wszystkim zasługa deweloperów, którzy zaczęli budowę prawie 141 tysięcy mieszkań (o około 39 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem). Zasług nie można jednak odmówić rodakom budującym na własne potrzeby. Ci w okresie od stycznia do października zaczęli budować prawie 94 tys. nowych domów. To o 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem - wynika z danych GUS.

Te dobre dane z czasem przekładać powinny się na jeszcze wyższe liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. To jednak trwa. Przeciętna budowa prowadzona przez dewelopera trwa bowiem w Polsce niecałe dwa lata. To i tak krótko. Dane GUS sugerują bowiem, że budowa przeciętnego domu jednorodzinnego zajmuje rodakom znacznie więcej - prawie 49 miesięcy.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

HRE Investments S.A.
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | rynek mieszkaniowy | budowa mieszkań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »