Warszawa - drogie dzielnice babć i dziadków

Końcówka stycznia to radosny okres dla wszystkich babć i dziadków. W dniu 21 stycznia obchodzony jest bowiem Dzień Babci. W kolejnym dniu swoje święto obchodzą natomiast dziadkowie. Z okazji tych świąt Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował ciekawą infografikę.

Jak wynika z zamieszczonych tam informacji liczba osób w wieku poprodukcyjnym w I półroczu 2014 r. sięgała w Warszawie 391 276. Oznacza to wzrost o 2,5% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Ludność w wieku poprodukcyjnym stanowi już 22,6% wszystkich mieszkańców Warszawy.

Rozkład w poszczególnych dzielnicach jest jednak dosyć mocno zróżnicowany, co możemy zobaczyć na poniższej infografice. Po prawej stronie Wisły najliczniejszy udział starszych mieszkańców charakteryzuje Targówek. Pozostałe dzielnice z najwyższym odsetkiem ludności w wieku poprodukcyjnym znajdują się już po lewej stronie Wisły. Wśród nich znajdziemy wszystkie centralne i około centralne dzielnice (Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Ochota, Wola) oraz Bielany. Na drugiemu biegunie znajduje się Białołęka. W tej dzielnicy udział starszych mieszkańców jest zdecydowanie najniższy.

Reklama

Jak wynika z zamieszczonych tam informacji liczba osób w wieku poprodukcyjnym w I półroczu 2014 r. sięgała w Warszawie 391 276. Oznacza to wzrost o 2,5% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Ludność w wieku poprodukcyjnym stanowi już 22,6% wszystkich mieszkańców Warszawy.

Rozkład w poszczególnych dzielnicach jest jednak dosyć mocno zróżnicowany, co możemy zobaczyć na poniższej infografice. Po prawej stronie Wisły najliczniejszy udział starszych mieszkańców charakteryzuje Targówek. Pozostałe dzielnice z najwyższym odsetkiem ludności w wieku poprodukcyjnym znajdują się już po lewej stronie Wisły.

Wśród nich znajdziemy wszystkie centralne i około centralne dzielnice (Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Ochota, Wola) oraz Bielany. Na drugiemu biegunie znajduje się Białołęka. W tej dzielnicy udział starszych mieszkańców jest zdecydowanie najniższy.

Komentując powyższe zestawienie Agata Polińska z serwisu otoDom.pl stwierdziła: "na pierwszy rzut oka widać, iż dzielnice "starsze" pod względem demograficznym generalnie należą do najdroższych dzielnic.

Wśród najtańszych dzielnic przeważają z kolei te, w których odsetek osób w wieku poprodukcyjnym należy do najniższych. Nie sposób jednak odnieść wrażenia, iż oprócz lokalizacji i zaszłości historycznych (wpływających na charakter dzielnicy), w dużym stopniu sytuacja taka jest spowodowana ograniczonymi możliwościami młodych osób, a przede wszystkim rodzin z dziećmi, które potrzebując większej powierzchni przy ustalonym budżecie częściej decydują się na peryferyjną dzielnicę".

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl oraz danych Urzędu Statystycznego w Warszawie

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

_ _ _ _ _ _

W stolicy taniej u dewelopera niż na rynku wtórnym? Analitycy rynkowi nie prognozują dużych zmian w cenach lokali mieszkalnych w Warszawie. Decydując się na zakup własnego 'M' warto natomiast porównać ceny mieszkań na rynku pierwotnym z tymi na rynku wtórnym. Jeżeli sytuacja nie ulegnie gwałtownej zmianie to deweloperzy nie powinni obawiać się spadku zainteresowania potencjalnych nabywców. Pokusa zakupu gotowego do zamieszkania lokalu jest duża, ale porównując ceny mieszkań na rynku wtórnym z tymi od deweloperów, okazuje się, że w stolicy taniej można kupić nowe mieszkanie. Nabywców kuszą nie tylko nowe osiedla, ale również fakt, że kupując lokal bezpośrednio u dewelopera, unika się dodatkowych kosztów np. agencji nieruchomości czy innej formy pośrednictwa. Na koniec 2014 roku średnia cena za m2 w Warszawie na rynku pierwotnym wynosiła 7927 zł, natomiast na rynku wtórnym 8766 zł - wynika z danych udostępnionych przez serwis otoDom.pl. Używane mieszkania trzymają swoje ceny od ponad roku i na próżno można doszukiwać się wśród nich wielkich różnic lub obniżek cenowych. - Klienci mają coraz bardziej sprecyzowane oczekiwania dotycząc własnego "M". Dostrzegamy, że już na etapie zapytań ofertowych - w naszej inwestycji Zakątek Cybisa na Ursynowie - coraz częściej pojawiają się kwestie indywidualnej aranżacji mieszkania, w tym np. zmiana układu ścian działowych. W trakcie powstawania inwestycji, to nie stanowi problemu i nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Staramy się zawsze podążać za oczekiwaniami nabywców, bo zdajemy sobie sprawę że zakup mieszkania to dla wielu osób inwestycja na całe życie - mówi Łukasz Majcher, kierownik działu sprzedaży, Włodarzewska SA. Rok 2015 dla warszawskich deweloperów zapowiada się dobrze. Prognozy nie przewidują znaczących zmian w cenach, a zainteresowanie nowymi inwestycjami nie maleje.

Pobierz: program PIT 2014

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: dziadków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »