Warszawa zyska nową atrakcję. Najwyżej położony ogród w UE

Highline Warsaw - najwyżej położone ogrody i punkty widokowe w Unii Europejskiej. Powstaną na 49. i 53. piętrze Varso Tower - budowanego w stolicy, najwyższego budynku Europy. Mają zostać otwarte już latem 2025 roku. Aby uchwycić wyjątkowość miasta, Highline Warsaw powstaje we współpracy z lokalnymi architektami, ale też projektantami i historykami.

Biurowiec Varso Tower ma łącznie z iglicą 310 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Został zaprojektowany przez brytyjskie biuro architektoniczne “Foster + Partners” - współautora projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dach wieżowca znajduje się na 53. piętrze, a na 49. - taras. 

Ogród pod chmurami

Tam też, na wysokości 205 metrów, powstanie najwyżej położony w UE ogród oraz przestronny bar. Przestrzeń zostanie wypełniona drzewami, a całość ma być centralnym punktem HighGarden. Na dachu zaś, na 53. piętrze usytuowanym na wysokości 230 metrów, trwa budowa tarasu widokowego na panoramę Warszawy. To dwukrotnie wyżej niż punktu widokowy na Pałacu Kultury i Nauki. Prace nad nimi w Varso Tower rozpoczęły się w drugim kwartale 2024 roku, a oficjalne otwarcie zaplanowano na lato 2025 roku. 

Reklama

Do obu miejsc turyści wjadą dwoma panoramicznymi windami, które osiągają prędkość 8 m na sekundę. Oznacza to, że podróż na najwyżej położone ogrody i miejsca widokowe Europy potrwa niespełna pół minuty. Nie tylko one reprezentują nowe technologie. Jak zapewnia portal bryla.pl, całość uzupełnią interaktywne instalacje i multimedialne wystawy z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR). Zostanie też wydzielona strefa fotograficzna i butik z wyjątkowymi pamiątkami. 

Autorem doświadczona firma

Firma Magnicity - inicjator projektu - jest liderem w dziedzinie miejskiej turystyki wysokościowej. Ma w swoim portfolio budynki usytuowane w sercach największych miast świata. Na przykład w Paryżu, na szczycie Montparnasse Tower, istnieje Paris Montparnasse Observatory. W Berlinie, z wieży telewizyjnej na Alexanderplatz, można podziwiać miasto z Berliner Fernsehturm. Od 13 lat firma jest właścicielem i operatorem 360 Chicago Observation Deck. Ma też dwie lokalizacje w Rotterdamie - Euromast Tower i najwyższe piętro wieżowca Zalmhaven I. 

W budowie Varso Tower uczestniczy 1500 pracowników. Na jej realizację zużyto 140 tys. m sześc. betonu i ponad 20 tys. ton stali. Docelową wysokość 310 m osiągnięto w 2021 r. Wieżowiec będzie jednym z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce, wyposażonym w rozwiązania zapewniające oszczędność energii oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | varso tower | Europa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »