Wielka płyta wygrywa ceną

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są o blisko jedną czwartą tańsze niż lokale współczesne. W IV kwartale zeszłego roku największą popularnością cieszyły się one w Poznaniu i Wrocławiu, zdobywając nawet blisko połowę rynku mieszkań używanych. Najbardziej cierpią na tym kamienice tracąc pozycję lidera.

Lokale z rynku wtórnego podzieliliśmy na trzy segmenty: wielką płytę, mieszkania w budynkach z cegły wzniesionych przed 2000 rokiem oraz mieszkania współczesne w budynkach zbudowanych w ostatnich 10 latach.

Badanie przeprowadzono na podstawie danych o transakcjach na pięciu największych rynkach. Znaczne różnice w strukturze zawieranych transakcji widać już nawet porównując ostatni kwartał z początkiem zeszłego roku.

Wielka płyta karmi się cegłą

W perspektywie tej największy wzrost popularności odnotowała wielka płyta zajmując przeciętnie 38 proc. rynku. Zmiany na jej korzyść miały miejsce na każdym badanym rynku, licząc względem początku zeszłego roku. Wzrost ten odbył się głównie kosztem mieszkań w budynkach z cegły. Podczas gdy na początku roku prawie co drugie sprzedane mieszkanie na rynku wtórnym mieściło się w tym segmencie rynku, to obecnie jest to blisko co trzeci lokal.

Reklama

Popularności wielkiej płyty należy upatrywać w jej cenie, która jest przeciętnie o blisko jedną czwartą niższa niż w przypadku mieszkań współczesnych. Kolejnym atutem budownictwa charakterystycznego dla okresu PRL jest przeciętny metraż lokalu, który obecnie idealnie wpisuje się zapotrzebowanie zgłaszanemu przez nabywców. Chcą oni bowiem najczęściej kupić lokal niewiele większy niż 50 m kw.

Wielki Poznań

Do najdynamiczniejszych zmian doszło od początku roku w Poznaniu. Najmocniej, bo łącznie aż blisko piątą część rynku, straciły tu mieszkania w budynkach współczesnych oraz tych z cegły. Ich kosztem wzrósł natomiast udział wielkiej płyty, odpowiadając obecnie za 40 proc. transakcji na rynku wtórnym stolicy województwa wielkopolskiego.

Jest to więc blisko dwukrotnie lepszy wynik niż na początku zeszłego roku.

W dalszym ciągu jednak najczęściej sprzedawane są używane mieszkania w budynkach z cegły.

Wrocław monolitem stoi

We Wrocławiu natomiast na topie pozostaje wielka płyta, odpowiadając w ostatnim kwartale za blisko co drugą transakcję mieszkaniem używanym. W tym zakresie brak więc zmian względem początku zeszłego roku.

Do przetasowań doszło w tym czasie pomiędzy budownictwem współczesnym i kamienicami. Kosztem tych drugich zyskały oczywiście nowoczesne mieszkania, które w ostatnim kwartale odpowiadały za co czwartą transakcję, podczas gdy na początku zeszłego roku był to co piąty lokal.

Kraków na nowo

Budownictwo współczesne zajmuje coraz większą część rynkowego tortu także w Krakowie. Na początku zeszłego roku odpowiadało ono za 16,7 proc. transakcji mieszkaniami używanymi. Obecnie ich udział wzrósł do 31,1 proc., czyli blisko co trzecie mieszkanie używane było sprzedane w tym segmencie. Zmiany te nie wpłynęły na popularność wielkiej płyty, ale odbyły się kosztem kamienic, które współmiernie do wzrostu udziału budownictwa współczesnego straciły swój udział w rynku.

Stabilne trendy w Warszawie

W stolicy natomiast, na przestrzeni ostatnich kwartałów, widać stabilną tendencję do utraty udziału w rynku przez mieszkania w budynkach z cegły. Ich kosztem zyskują zarówno mieszkania w wielkiej płycie jak i budownictwo współczesne.

Pierwsze z nich oferują niższą cenę, drugie wyższy standard. Warto ponadto zauważyć, że ten drugi odpowiada obecnie w Warszawie za większość transakcji mieszkaniami używanymi, zyskując nad rywalami coraz większą przewagę.

W Trójmieście cena jest w cenie

Spośród wyżej zaobserwowanych trendów umyka sytuacja w Trójmieście. Dane za ostatni kwartał wskazują na rosnącą popularność tańszych segmentów budownictwa, a więc wielkiej płyty i kamienic. Ich ceny transakcyjne były na tym rynku odpowiednio niższe o 25 i 20 proc. względem budownictwa współczesnego.

To natomiast w czwartym kwartale straciło udział w rynku wtórnym o 7 pp. względem wyniku z początku zeszłego roku.

Bartosz Turek

Pobierz: program PIT 2010

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: cegła | budownictwo | mieszkanie | lokale | kamienice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »