Reklama

Wrocław: Uwaga! Student szuka mieszkania

Wrocław jest jednym z najbardziej liczących się ośrodków akademickich w Polsce. Poniższe opracowanie zawiera krótką charakterystykę miasta oraz szczegółowe omówienie dostępnej oferty cenowej na rynku wynajmu.

Charakterystyka miasta - tu historia miesza się z nowoczesnością

Reklama

Dolnośląskie jest województwem o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego, zróżnicowanym przemyśle i dobrze rozwiniętej strukturze branżowej, o czym świadczy 2. miejsce w kraju pod względem PKB per capita. W strukturze gospodarczej znaczący udział mają firmy w branży średniowysokich i wysokich technologii. Dzięki dobrze rozwiniętym instytucjom otoczenia biznesu i położenia geopolitycznego (Czechy, Niemcy), jest to także obszar o dużej koncentracji inwestycji zagranicznych. Kolejnymi atutami są bogactwo kulturowe, liczne zabytki i walory przyrodnicze, które stwarzają dogodne warunki do rozwoju turystyki.

Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław, jedno z najstarszych miast naszego kraju, jednocześnie czwarte co do wielkości w Polsce. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny, zlokalizowany jest tu międzynarodowy port lotniczy, autostrada A4 przebiegająca przez obrzeża miasta oraz porty żeglugi rzecznej zapewniające dogodne połączenia komunikacyjne. Jak dodaje Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl Wrocław jest miastem o bogatej historii i niepowtarzalnym uroku, który doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Stolica Dolnego Śląska w ciągu ostatnich lat zapracowała na markę miasta dynamicznego i nowoczesnego. Przynosi to efekty w postaci nowych miejsc pracy, które przyciągają nie tylko mieszkańców województwa, ale również dalszych części Polski Jest również prężnym ośrodkiem kultury, funkcjonują tu m.in. teatry, opera, filharmonia i liczne muzea. Mieści się tu również wiele szkół średnich, zawodowych oraz szkół wyższych.

Wrocław jest największym ośrodkiem akademickim na Dolnym Śląsku oraz trzecim w Polsce. Uczy się tutaj około 134 tys. studentów. We Wrocławiu znajduje się 36 uczelni, z czego 13 to uczelnie publiczne. Największe uczelnie pod względem liczby studentów to:

• Uniwersytet Wrocławski - ok. 47 tys.,

• Politechnika Wrocławska - ok. 40 tys.,

• Uniwersytet Ekonomiczny - ok. 18 tys.,

• Uniwersytet Przyrodniczy - ok. 13 tys.,

• Uniwersytet Medyczny - ok. 6 tys.

Rynek wynajmu - struktura oferty, ceny

Studenci poszukujący dachu nad głową przegląd ofert zwykle zaczynają od rozeznania sytuacji dotyczącej możliwości przyznania miejsca w akademiku. Szczególna atmosfera panująca w nich, w połączeniu z relatywnie niewysokimi oraz przewidywalnymi kosztami związanymi z zakwaterowaniem i lokalizacją sporej części domów studenckich w niewielkiej odległości od budynków dydaktycznych sprawia, iż chętnych nie brakuje.

Największe skupisko budynków Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się na Starym Mieście, w okolicy ulic Grodzkiej, Kotlarskiej, Piaskowej i Uniwersyteckiej. Kilka budynków znajduje się w Śródmieściu, w okolicy ul. Sienkiewicza oraz ul. Wyszyńskiego i Placu Grunwaldzkiego. Uniwersytet Wrocławski posiada około 2400 miejsc w domach studenckich zlokalizowanych w okolicy Placu Grunwaldzkiego.

Politechnika Wrocławska skupiona jest w okolicy ul. Wybrzeża Stanisława Wyspiańskiego, Placu Grunwaldzkiego oraz ul. Szczytnickiej w dzielnicy Śródmieście. Akademiki uczelni znajdują się na kampusie między ulicami Wittiga i Wróblewskiego. Zakwaterowanie może tu znaleźć prawie 2500 studentów.

Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego znajduje się u zbiegu ulic Ślężnej i Wielkiej. W okolicy obiektów dydaktycznych znajdują się również dwa domy studenckie, w których może zamieszkać prawie 1300 studentów.

Budynki Uniwersytetu Przyrodniczego zlokalizowane są na dwóch kampusach w Śródmieściu - Kampusie Grunwaldzkim oraz Kampusie Biskupin. Akademiki uczelni znajdują się w pobliżu kampusów i łącznie może w nich zamieszkać prawie 2000 studentów.

Również w Śródmieściu, niedaleko Uniwersytetu Przyrodniczego, znajduje się Uniwersytet Medyczny - zbieg ulic Chałubińskiego oraz Skłodowskiej. Uniwersytet Medyczny posiada ok. 900 miejsc w domach studenckich zlokalizowanych przy ul. Wojciecha z Brudzewa, niedaleko uczelni.

Łącznie, największe wrocławskie uczelnie publiczne posiadają niewiele ponad 9000 miejsc w domach studenckich. To zdecydowanie za mało w stosunku do ogromnego zapotrzebowania. Studentom pozostaje więc skorzystanie z bogatej oferty mieszkań do wynajęcia. Z jakimi realiami się zetkną?

Analiza ofert zamieszczonych na portalu otoDom.pl wykazała, iż studenci rozpoczynający po wakacjach pierwszy lub kolejny rok akademicki mają w czym wybierać. W ofercie znajduje się bowiem ponad 3,5 tys. mieszkań. Zdecydowanie najszerszy wybór dotyczy mieszkań 2-pokojowych. Lokale z tą liczbą pokoi stanowią ponad połowę wszystkich ofert mieszkań do wynajęcia. Łatwo znaleźć także mieszkanie trzypokojowe, gdyż tego rodzaju nieruchomości dotyczy mniej więcej co czwarte ogłoszenie. Oferta cieszących się dużym zainteresowaniem kawalerek nie jest zbyt duża i dotyczy co dziesiątego lokalu oferowanego do wynajęcia.

Struktura oferty różni się nieco w zależności od rejonu miasta. Na terenie Śródmieścia mamy do czynienia z najbogatszą ofertą kawalerek (18 proc. oferty). Na Starym Mieście z kolei zdecydowanie najwyższy (64,6 proc. oferty) jest odsetek mieszkań 2-pokojowych. Duże mieszkania, liczące 3 i więcej pokoi, najmocniej reprezentowane są w ofercie Psiego Pola.

Jakimi środkami trzeba dysponować by móc wynająć przeciętne mieszkanie? Wrocławscy studenci muszą liczyć się ze stawkami porównywalnymi jak ich krakowscy odpowiednicy, a w przypadku najczęściej wybieranych mieszkań liczących od 1-3 pokoi nawet wyższymi. Wynajęcie kawalerki we Wrocławiu to przeciętny miesięczny koszt rzędu 1258 zł. Typowe mieszkanie 2-pokojowe wiąże się ze stawką na poziomie 1754 zł. Lokale z trzema pokojami oferowane są średnio w cenie 2501 zł. Średnie ceny mieszkań 4- i 5- pokojowych nie różnią się już od siebie znacząco i wynoszą odpowiednio 3343 zł/m-c oraz 3440 zł/m-c.

Jak można się domyślić sytuacja jest mocno zróżnicowana geograficznie. Najtańsze mieszkania wrocławscy żacy znajdą na terenie Psiego Pola (przeciętnie 1694 zł/m-c), a dysponujący zdecydowanie większym budżetem będą mogli pozwolić sobie na zamieszkanie na terenie Starego Miasta (2416 zł/m-c).

Sprawdźmy jak te różnice przekładają się na ceny poszczególnych typów mieszkań. W poniższej tabeli można zauważyć, iż nawet w najtańszej dzielnicy Psie Pole przeciętna kawalerka wiąże się z wydatkiem przekraczającym 1100 zł/m-c. Zdecydowanie najdroższe są lokale na Starym Mieście, gdzie już za 2 pokoje właściciele oczekują co miesiąc kwoty ponad 2100 zł/m-c. Warto jednak podkreślić, iż wpływ na tak wysokie odczyty średniej ceny mają trafiające się w tej części miasta apartamenty.

Warto sobie uświadomić, iż podane wcześniej kwoty dotyczą stawek jakie przyjdzie nam zapłacić bezpośrednio właścicielom. Do tego dojadą kolejne koszty związane z czynszem administracyjnym i opłatami za media. Podane stawki są jedynie odzwierciedleniem przeciętnych kwot podawanych przez właścicieli w ogłoszeniach. Można je oczywiście próbować negocjować podczas oglądania mieszkania. W przypadku zadowolenia się nieco niższym standardem i poświęcając więcej czasu na poszukiwania, można znaleźć oferty w cenach dużo niższych od przeciętnych.

Popularne lokalizacje

W jakich lokalizacjach wrocławscy studenci najchętniej wynajmują mieszkania? Można ich spotkać na terenie całego miasta. Podobnie jak w innych miastach największym zainteresowaniem tej grupy najemców cieszy się jednak szeroko rozumiane centrum, a także lokalizacje w pobliżu miejsc prowadzenia zajęć.

Jednym z bardziej popularnych rejonów są okolice Rynku, Placu Grunwaldzkiego, Śródmieście. Zainteresowaniem cieszą się także osiedla dobrze skomunikowane z centrum takie jak Biskupin. Dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego atrakcyjnymi lokalizacjami są niektóre krzyckie osiedla, m.in. Grabiszyn. W ostateczności studenci decydują się na wynajęcie mieszkania na Psim Polu oraz peryferyjnych osiedlach takich jak chociażby Ołtaszyn, czy Brochów. Sprawdźmy więc jak wyglądają ceny w kilku wybranych rejonach? W poniższej tabeli można sprawdzić, jakich stawek oczekują właściciele zlokalizowanych tam mieszkań.

Nie ulega wątpliwości, iż studia we Wrocławiu wiążą się z dużym wysiłkiem finansowym dla studentów i ich rodzin, a wysokie stawki wynajmu mieszkań odgrywają w tym bardzo duże znaczenie. Pomimo tego chętnych jest naprawdę wielu. Świadczą o tym chociażby wyniki tegorocznej rekrutacji. Na Uniwersytecie Medycznym padł rekord, gdyż o jedno miejsce rywalizowało aż 52 maturzystów. Na Uniwersytet Wrocławski, który w tym roku przygotował 7 tysięcy miejsc, zgłosiło się dwa razy więcej chętnych niż mogło zostać przyjętych. Pozostaje mieć nadzieję, iż jak największa liczba studiujących w tym mieście zdoła po ich ukończeniu znaleźć pracę i udanie rozpocząć dorosłe życie.

Dowiedz się więcej na temat: w polsce | Wrocław | wynajem mieszkania | Mieszkanie+ | student

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »