Wynagrodzenie w lipcu wzrosło o 2,1 proc. rok do roku

Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 3433,32 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 2,1 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 0,9 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 3433,32 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 2,1 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 0,9  proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w lipcu 3419,23 zł i wzrosło rdr o 2,5 proc., a wobec czerwca wzrosło o 0,9 proc. GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w lipcu było zatrudnionych 5349,6 tysiąca osób, czyli o 1,4 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,3 proc. więcej wobec czerwca.

- - - - -

- Dane przedstawione we wtorek przez GUS wskazują, że nie ma presji płacowej - uważają eksperci. Budownictwo mieszkaniowe dopiero rusza po kryzysie - oceniają. GUS podał, że w lipcu płace wzrosły o 2,1 proc., a liczba oddanych mieszkań spadła o 34,2 proc.

Reklama

GUS podał we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 3433,32 zł, co oznacza, że wzrosło o 2,1 proc. w porównaniu z lipcem 2009 r. i o 0,9 proc. w porównaniu z czerwcem 2010.

Ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz powiedział PAP, że odnotowany w lipcu wzrost wynagrodzeń o 2,1 proc. w porównaniu z lipcem 2009 r. nie wskazuje, że jest presja na podwyższanie wynagrodzeń. - To nie jest duży wzrost - powiedział.

- Ten wzrost wskazuje, że nie ma presji płacowej, nie ma gotowości pracodawców do podnoszenia wynagrodzeń. Zatrudnienie nie wzrasta, a gdy uwzględni się czynniki sezonowe, można powiedzieć, że nawet maleje - podkreślił.

- Nie ma powodów, do szybszego zwiększania wynagrodzeń. Uważam, że ten wzrost jest zupełnie normalny - dodał. Zaznaczył, że pracodawcy przewidywali, iż w 2010 nastąpi wyraźne spowolnienie wzrostu wynagrodzeń.

Analityk Open Finance Emil Szweda powiedział PAP, że w lipcu wynagrodzenia rosły wolniej niż przewidywano, i wolniej niż w czerwcu. - Sądzę, że następne miesiące przyniosą stabilizację i na koniec roku wzrost wynagrodzeń wyniesie ok. 5 proc. Pod koniec wakacji tego roku to będzie ok. 3,5 - 4 proc. - zaznaczył.

Mordasewicz pytany o dane dotyczące oddanych do użytku mieszkań ocenił, że o ile w budownictwie ogółem nastąpiła poprawa, to nie dotyczy to jeszcze budownictwa mieszkaniowego. - Zdecydowanie widać, że w budownictwie drogowym nastąpiła poprawa - to wiąże się z dużymi robotami publicznymi. Natomiast w budownictwie mieszkaniowym - mamy problemy - powiedział.

- Poziom akcji kredytowe, jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, został już przywrócony, jednak optymizm ludzi nie wrócił do poziomu 2007, czy 2008 r. - mówił Mordasewicz.

- Ludzie boją się utraty pracy, stali się bardziej ostrożni w zaciąganiu kredytów, rozpoczynaniu budów. Zarówno to budownictwo mieszkaniowe realizowane przez deweloperów, jak i to prowadzone tzw. sposobem gospodarczym, nie może się szybciej rozwijać, bo to jeszcze nie ten moment - powiedział.

- Budownictwo szybciej niż inne sektory reaguje na zakłócenia w gospodarce, i później, niż inne sektory, odbudowuje się po kryzysie - wyjaśnił Mordasewicz.

Zdaniem Szwedy, wysoka liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych to bardzo dobry znak dla nabywców. GUS podał, że liczba rozpoczętych budów jest wyższa o 26,6 proc. w porównaniu z czerwcem 2009 i o 12,8 proc. do czerwca 2010.

- Mimo, że mieszkania gotowe nadal nie znajdują nabywców - jako niedopasowane do potrzeb kupujących - deweloperzy rozpoczynają nowe projekty. Po części to zapewne efekt obaw o˙wygasanie pozwoleń wydanych trzy lata wcześniej, a po części na ich decyzje wpływa biznesowa konieczność - ocenił.

- Niektóre inwestycje - zwłaszcza na drogo kupionych gruntach w okresie boomu - trzeba rozpoczynać, żeby wycofać się z inwestycji choćby z minimalnym zyskiem. Lepszej okazji nie będzie, bo rynek kredytów hipotecznych oferuje niskie oprocentowanie, które w˙obecnych warunkach niższe już nie będzie - zaznaczył analityk.

- - - - -

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Zajrzyj tutaj

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | zarobki | W.E. | 'Wtorek' | GUS | proca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »