​Wysoki popyt na mikroapartamenty. Czy utrzyma się w 2020 roku?

Mikroapartamenty stają się coraz atrakcyjniejszą formą inwestowania. Nabywców zachęca rentowność, która jest wyższa niż w przypadku typowych mieszkań inwestycyjnych. Z kolei najemców przyciąga lokalizacja oraz usługi dodatkowe. Mikroapartamentów przybywa we wszystkich dużych miastach Polski, a Wrocław przoduje wśród miast regionalnych.

Zdaniem analityków, obecna koniunktura na rynku deweloperskim oparta jest w znacznym stopniu na popycie o charakterze inwestycyjnym. W najnowszym raporcie przygotowanym przez JLL czytamy, że w ostatnich kwartałach popyt ze strony inwestorów, był niezwykle silny, dzięki czemu oferta wzbogaciła się o zupełnie nowy nowoczesny zasób. Zakupy inwestycyjne pozostały na wysokim poziomie m.in. dlatego że we wszystkich dużych miastach Polski wzrosły stawki najmu. Najwyższe wzrosty na koniec września br. zanotowano we Wrocławiu i w Krakowie - 5,5 proc. Popyt na lokale inwestycyjne napędza również migracja do miast w celach zarobkowych.

Zwrot ku mikroapartamentom

Reklama

Jednym z najbardziej nowoczesnych zasobów w ofercie deweloperów są mikroapartamenty inwestycyjne, których przybywa z miesiąca na miesiąc.

- Dane z ostatnich lat wskazują, że kluczową grupą nabywców są inwestorzy. Jedną z najbardziej atrakcyjnych form inwestowania są dla nich obecnie mikroapartamenty, które ze względu na małą powierzchnię są tańsze od typowych mieszkań inwestycyjnych oraz bardziej od nich rentowne - wskazuje Michał Płoucha, dyrektor zarządzający grupą BY MADE, która wprowadziła do oferty mikroapartamenty w realizowanym we Wrocławiu budynku aparthotelowym Legnicka 60C.

Ie zapłacę, a ile zarobię

- Dla inwestorów liczą się proste kalkulacje: ile zapłacę, a ile zarobię. Wysoka rentowność tego typu inwestycji jest możliwa dzięki relatywnie niskiemu kosztowi zakupu małometrażowego lokalu w stosunku do wysokości czynszu, jaki inwestor może uzyskać z jego najmu. Na wysokość czynszu ma wpływ wiele czynników, z których najważniejszy to lokalizacja - wyjaśnia. Rentowność inwestycji w Legnicka 60C jest na poziomie 7 proc. netto w skali roku. Atrakcyjność obiektu w oczach potencjalnych najemców zwiększają dodatkowe udogodnienia w budynku, takie jak recepcja i kawiarnia. Jednak to lokalizacja w centrum, w bliskiej odległości od biurowców, restauracji etc. jest kluczowa.

Michał Płoucha przewiduje, że w nadchodzącym roku podaż mikroapartamentów, a także wiedza uczestników rynku na ich temat zwiększą się. Deweloperzy liczą na to, że popyt utrzyma się na wysokim poziomie.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Zainteresowanie i podaż mikroapartamentów rosną na wszystkich głównych rynkach krajowych, ale to Wrocław przoduje wśród miast regionalnych w ofercie stricte miejskich apartamentów pod wynajem. W porównaniu z Warszawą, równie łatwo znaleźć tu najemców, a rentowność najmu jest wyższa - porównuje dyrektor zarządzający BY MADE. Jego zdaniem, w nadchodzących latach na rynek lokali inwestycyjnych w znacznym stopniu wpłynie rosnąca świadomość klientów i coraz większa wiedza na temat tego sposobu inwestowania. - Budynki aparthotelowe i apartamentowe, takie jak Legnicka 60C, to bez wątpienia przyszłość rynku lokali inwestycyjnych - twierdzi.

Czego spodziewać się w 2020 roku?

W 2020 roku można spodziewać się dążenia rynku lokali inwestycyjnych do centralizacji. Michał Płoucha uważa, że lokale do tej pory rozproszone po całym mieście w budynkach wielorodzinnych są trudniejsze w obsłudze, a ich wykorzystywanie na krótkoterminowy najem może rodzić konflikty z innymi mieszkańcami. W obiektach tego typu najczęściej brakujedodatkowych usług takich jak np. recepcja czy concierge service. Obiekty typowo inwestycyjne dedykowane pod wynajem łączą potrzeby wszystkich: najemców, operatorów i inwestorów, porządkując sytuację na rynku. Legnicka 60C to kameralny aparthotel zlokalizowany tuż przy Magnolia Park. Znajdzie się w nim 129 mikroapartamentów o powierzchni od 12,5 do 30,3 m kw. Dominują lokale o wielkości 18 mkw.

Mikroapartamenty będą wykańczane pod klucz. Lokal pokazowy będzie można obejrzeć już niedługo. Zarządzeniem mikroapartamentami zajmie się profesjonalny operator. W budynku znajdzie się także recepcja ze strefą do co-workingu, taras na dachu, i kawiarnia z ogródkiem. Przed budynkiem zaprojektowano miejsca postojowe oraz stojaki na rowery. Projekt architektoniczny wykonała pracownia AP Szczepaniak. Budowa aparthotelu potrwa do końca 2021 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »