Wzrasta wartość nadmorskich działek! Poradnik inwestycyjny, jak znaleźć grunt idealny
Budowa drogi ekspresowej S6 przyczyni się do znacznego wzrostu wartości nadmorskich działek. Gdzie zatem szukać gruntu pod inwestycję? Jakie wymogi musi spełnić ziemia, by stanowiła gwarant bezpiecznego i intratnego przedsięwzięcia?
Jaka nieruchomość gruntowa stanowić będzie gwarancję bezpiecznej i zyskownej inwestycji? Przy selekcji odpowiedniej ziemi należy uwzględnić przede wszystkim nasze własne preferencje i oczekiwania - w zależności od indywidualnych potrzeb grunt powinien spełnić kilka podstawowych kryteriów. Przy wyborze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego lokalizację - czy znajduje się on w okolicy z walorami turystycznymi lub krajobrazowymi (tu szczególnie okolice górskie oraz nadmorskie) oraz czy mamy możliwość szybkiego i łatwego dojazdu do dużych miast? Bardzo ważna jest również kwestia dostępności mediów w okolicy, możliwość zurbanizowania gruntu oraz jasny stan prawny nieruchomości - tu szczególnie istotna jest oczywiście treść księgi wieczystej, jak również uchwalony dla danego obszaru miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który może niekiedy pokrzyżować nam plany inwestycyjne. Warto zatem, jeszcze przed ostatecznym podpisaniem aktu notarialnego zapoznać się z treścią tych dokumentów. Jeśli nie ma uchwalonego dla interesującego nas gruntu planu miejscowego warto wystąpić do gminy z prośbą o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - radzi Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.
Przy wyborze gruntu warto również spojrzeć na statystyki i sprawdzić, jak dane nieruchomości "zachowywały się" na przestrzeni ostatnich lat. Nieruchomości ziemskie od wielu lat wzrastają nieprzerwanie na wartości. Absolutnymi rekordzistami są niezabudowane grunty rolne, których wartość, jedynie w ciągu ostatnich 12 lat, wzrosła o 617 proc. Co więcej, analitycy rynkowi zapewniają, że tendencja wzrostowa utrzyma się także w przyszłości.
Jak zostało już wspomniane powyżej o atrakcyjnym charakterze gruntu w znacznym stopniu decyduje jego lokalizacja. Od wielu lat największą popularnością cieszą się rejony górskie oraz nadmorskie. Posiadanie kawałka ziemi w okolicach Bałtyku to zarówno synonim prestiżu jak i nieorganiczne możliwości inwestycyjne (przykładowo domek letniskowy na wynajem) czy rekreacyjnych i wypoczynkowych (prywatna posiadłość). Ze względu na rozwój okolicy nieruchomości w takich rejonach zapewniają także, wbrew utartym przekonaniom, swobodne codzienne funkcjonowanie z dala od turystycznego zgiełku.
Obecnie można zauważyć jeszcze bardziej wzmożone zainteresowanie inwestorów nadmorskimi działkami. Dlaczego? Jest to konsekwencja wzrostu wartości nadmorskich działek w związku z budową drogi S6.
Planowana droga ekspresowa S6 stanowić ma niezwykle istotny odcinek europejskiej trasy E28, prowadzący od Berlina przez Szczecin oraz Gdańsk do Kaliningradu i Mińska. Jej łączna długość powinna wynieść ok. 330 km. Droga S6, łącząca północno-zachodnią część Polski z północno-wschodnim Pomorzem, w zamyśle jej twórców, ma zostać prowadzona niemal równolegle do wybrzeża Bałtyku, rewitalizując okoliczne gruntu i prowadząc do wzrostu ich wartości rynkowej. Szacuje się, że budowa potrwa ok. 5 lat, a jej koszt przekroczy 4 mld zł. Działki drożeją już teraz, nawet jeśli roboty budowlane trwają lub są na etapie pozwoleń administracyjnych. Wszystko z myślą o efekcie końcowym i ostatecznym wzroście na wartości położonych wzdłuż planowanej drogi nieruchomości. Nowa droga przyciągnie nowe inwestycje. Zmobilizuje do większej aktywności inwestorów już na tych terenach działających. Zwiększy ruch turystyczny, także odwiedzających z zagranicy (głównie Niemców oraz Rosjan, którzy i tak już teraz chętnie odwiedzają te rejony), doprowadzi do rozwoju transportu i logistyki. A to wszystko przełoży się na jeszcze większy rozkwit ekonomiczny już i tak popularnego i "zyskownego" regionu.
W związku z powyższym warto rozejrzeć się za nadmorskimi gruntami pod inwestycje, które szanse rozwoju mają cały czas przed sobą, teraz także i za sprawą poprawiającego się dojazdu - dla przykładu Ustka i Mielno, czyli "środkowe, nieodkryte wybrzeże". Warto wybrać takie miejscowości, które wykazują niezwykły potencjał ekonomiczny i prezentują potencjalnym inwestorom coraz to nowsze możliwości zyskownych transakcji.