Reklama

Zakup apartamentu to inwestycja dla bogatych

Od około 7 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania o podwyższonym standardzie do ponad 20 tys. zł za najbardziej luksusowe apartamenty na sprzedaż. Taki jest rozstrzał cenowy wrocławskiego segmentu premium.

Wrocław to jeden z najbardziej rozwiniętych w Polsce rynków nieruchomości luksusowych. Klienci mogą korzystać z nowych inwestycji wyrastających głównie w okolicach Starego Miasta i w "zielonych" , willowych dzielnicach Wrocławia, a także z bogactwa oferty na rynku wtórnym.

Z danych WGN wynika, że ceny apartamentów na sprzedaż w dolnośląskiej stolicy są nawet o ponad 100 proc. wyższe od stawek średnich. Aktualnie wg Narodowego Banku Polskiego - średnie ceny nowych mieszkań w dolnośląskiej stolicy wynoszą 6300 zł/mkw. Na rynku wtórnym jest to 5500 zł od metra kwadratowego. W porównaniu do innych największych rynków mieszkaniowych Polski wrocławskie ceny są dość konkurencyjne. Jest tu wyraźnie taniej niż w Warszawie (średnia na rynku pierwotnym wynosi 7700 zł/mkw.) i nieco taniej niż w Krakowie (6500/ mkw.).

Reklama

Dzielnice apartamentowe

Można wskazać na dwa podstawowe typy lokalizacji apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu. Jest to więc albo ścisłe centrum miasta bądź rejony sąsiadujące z centrum, lub też nieco oddalone dzielnice, cieszące się mianem willowych o charakterze rekreacyjnym, z dużą liczbą terenów zielonych i bliskością rzeki. W takich rejonach spotyka się też starszą, często przedwojenną zabudowę willową. Wymienimy tu m.in. Biskupin, Sępolno, Zacisze/Zalesie, Karłowice natomiast na południu miasta będzie to Oporów oraz dalsze Krzyki (rejon Partynic).

W ścisłym centrum deweloperzy z racji trudności w dostępie do terenów inwestycyjnych często są gotowi realizować inwestycje apartamentowe w już istniejących obiektach, zwłaszcza w zabytkowych/historycznych kamienicach. Takie nieruchomości po odrestaurowaniu mogą zyskać status prestiżowych.

Obecnie jednym z popularniejszych rejonów miasta, gdzie deweloperzy budują apartamenty na sprzedaż, jest właśnie obszar Starej Odry sąsiadujący ze ścisłym centrum. Chodzi m.in. o teren Kępy Mieszczańskiej, bliższe Nadodrze, czy też rejon ulic Grodzkiej, Drobnera. Są to wręcz wymarzone lokalizacje pod apartamenty - z jednej strony pozostające blisko ścisłego centrum, z drugiej sąsiadujące z rzeką. Deweloperzy, by podnieść wartość lokalizacji, często budują w ramach projektów również nadrzeczne bulwary spacerowe.

Ceny apartamentów na sprzedaż

Jak już wspomnieliśmy na początku - rozstrzał cenowy apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu jest spory. Za mieszkania o podwyższonym standardzie na Krzykach, Ołtaszynie, czy w sąsiedztwie Starego Miasta płaci się około 7-9 tys. zł. 9-10 tys. zł to stawki za nowe apartamenty na Dąbiu/Biskupinie. Za 130-metrowy apartament na nowym osiedlu na Biskupinie należy zapłacić 1,3 mln zł, a więc po 10 tys. zł/mkw. Znacznie więcej kosztują luksusowe apartamenty w okolicach Rynku. Ceny kształtują się na poziomie 16 tys. zł - 20 tys. zł/mkw.

Na rynku wtórnym apartamenty w kamienicach przy Rynku wycenia się przeciętnie na kilkanaście tysięcy za metr kw. Z danych WGN wynika, że ceny ofertowe takich apartamentów wynoszą około 13-15 tys. zł/mkw. Poza Starym Miastem i niektórymi dzielnicami o wysokiej renomie, dosyć drogie pozostają nieruchomości graniczące ze ścisłym centrum. Chodzi zazwyczaj o budownictwo w kamienicach, które odznaczają się ogólnie dobrym stanem oraz położeniem. Przykładowo: za mieszkanie w plombie z lat 90. w okolicach Starego Miasto należy zapłacić 610 tys. zł, co daje stawkę ponad 9000 zł/mkw.

Bardzo wysokie wyceny uzyskują też niektóre najbardziej prestiżowe inwestycje apartamentowe w nieco oddalonych lokalizacjach. Dla przykładu: cena ofertowa jednej z nieruchomości (80-metrowego apartamentu z 17-metrowym tarasem) wynosi 1,6 mln zł. W tym przypadku stawka to aż ponad 20 tys. zł od metra kwadratowego.

Marcin Moneta

Dział Analiz WGN

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »