Reklama

ZBP: Słaby rok na rynku kredytów mieszkaniowych

W czwartym kwartale 2014 r. banki udzieliły niespełna 43 tys. nowych kredytów mieszkaniowych wartych 9,16 mld - wynika z opublikowanego we wtorek przez Związek Banków Polskich raportu AMRON-SARFiN. W całym roku było to 174 tys. umów na kwotę 36,8 mld zł.

- Rok 2014 był najsłabszym rokiem dla rynku kredytów mieszkaniowych w ciągu minionych dziewięciu lat - wskazał Jacek Furga ze Związku Banku Polskich na wtorkowej konferencji prasowej.

Dodał, że zarówno liczba, jak i wartość kredytów mieszkaniowych była niższa nawet od wyników kryzysowego roku 2009, gdy banki udzieliły 189 tys. kredytów mieszkaniowych wartych 39 mld zł.

Jak wskazali autorzy badania, łączny wynik w obszarze finansowania mieszkalnictwa znalazł się poniżej oczekiwań środowiska bankowego i tzw. poziomu organicznej zdolności polskiego rynku do generowania rocznego wolumenu w granicach 38-40 mld zł, przy całkowitej liczbie umów rzędu 180-190 tys. sztuk.

Reklama

Polecamy: PIT 2014

Autorzy badania wskazali, że w minionym roku zarówno atrakcyjne oprocentowanie kredytów w złotych, najniższe w historii po cyklu obniżek podstawowych stóp procentowych NBP, jak i ceny nieruchomości, które od dwóch lat podlegają tylko nieznacznym wahaniom, nie były w stanie nakłonić potencjalnych nabywców mieszkań do zaciągnięcia długoterminowego zobowiązania hipotecznego.

W ocenie Furgi, obecnie nie ma przesłanek by prognozować, że w tym roku sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych ulegnie znaczącej poprawie. - Stopy procentowe są już na bardzo niskim poziomie i nawet kolejna obniżka nie spowoduje istotnych zmian w poziomie akcji kredytowej. Natomiast dalsze podwyższanie minimalnego poziomu wkładu własnego (od stycznia br. jest to 10 proc. - PAP) może utrudnić dostęp do kredytów tej części polskiego społeczeństwa, która aktualnie nie posiada żadnych oszczędności lub chce je przeznaczyć na remont nowo zakupionego mieszkania - stwierdził.

- Nawet deklarowane dalsze uatrakcyjnianie pomocy państwa w programie "Mieszkanie dla Młodych" nie wpłynie na wzrost liczby kredytów, gdyż nie jest rolą tego programu generowanie nowych kredytobiorców. Po wsparcie to sięgają, jeśli mogą spełnić jego warunki, ci, którzy i tak zdecydowaliby się na zakup mieszkania na kredyt - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »