Reklama

Zmiany w ochronie praw lokatorów od 21 kwietnia

21 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące mieszkań komunalnych. Gmina uzyska uprawnienia w zakresie badania sytuacji majątkowej najemców, którzy na wezwanie będą obowiązkowo przedstawiać swoje dochody. Jeśli przekroczą próg dochodowy, będą musieli liczyć się z podwyżką czynszu.

Wyższy czynsz, weryfikacja dochodu najemcy czy uszczelnienie zasad przyznawania mieszkań komunalnych to główne zmiany jakie w kwietniu wejdą w życie za sprawa wejścia w życie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów.

Według założeń Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju nowe przepisy powinny przełożyć się na większą rotację lokatorów i skrócenie kolejek osób oczekujących na najem mieszkania komunalnego.

Dochody lokatorów pod lupą gmin

Nowy przepis pozwala gminom weryfikować spełnianie przez najemców kryterium wysokości dochodu, uzasadniającego oddanie w najem lub podnajem lokalu. Weryfikacja nie będzie dotyczyć najemców lokali socjalnych.

Reklama

- Zmiany wchodzą w życie 21 kwietnia i dotyczą całej Polski. Mamy dwa lata na dostosowanie swoich uchwał mieszkaniowych do zapisów ustawy rządowej - podaje łódzki magistrat.

Dane mają pochodzić z ostatnich trzech miesięcy. W przypadku, kiedy suma przedstawiona przez najemce przekroczy gminny próg dochodowy, dostanie on podwyżkę. Lokatorowi do czynszu zostanie doliczona różnica między dochodem a progiem dochodowym.

Jak podkreśla wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, w tym mieście wszystkie umowy podpisywane po 21 kwietnia będą obowiązkowo weryfikowane pod względem uzyskiwanego dochodu.

- Co 2,5 roku będziemy sprawdzać dochód najemcy lokalu komunalnego. Dzisiaj próg dochodowy uprawniający do najmu lokalu komunalnego wynosi 2255 zł. Jeśli za 2,5 pół roku będzie na takim samym poziomie i zostanie przekroczony, najemca będzie musiał obowiązkowo zaakceptować wzrost czynszu. Jeśli odmówi złożenia oświadczenia majątkowego, umowa zostanie wypowiedziana, a lokator straci prawo do mieszkania. Umowy najmu sprzed 21 kwietnia zachowują ważność na okres, na jaki zostały zawarte - zaznacza wiceprezydent Piątkowski.

Oświadczenia majątkowe składane będą przez najemców pod rygorem odpowiedzialności karnej, a weryfikacja dochodów ma odbywać się nie częściej niż co 2,5 roku. Jeśli lokator nie złoży deklaracji o dochodach, umowa najmu zostanie wypowiedziana.

Dla kogo podwyżki?

Ci, którzy przekroczą próg dochodowy będą musieli liczyć się z podwyżkami czynszu.

- Obecnie stawka bazowa za czynsz w mieszkaniu należącym do miasta wynosi 9 zł za metr kwadratowy. Lokal komunalny może dostać rodzina, której dochód (przychód po potrąceniu składek na ZUS i kosztów uzyskania przychodu, ale przed opodatkowaniem) wynosi do 2250 zł. Jeżeli ten dochód na rodzinę w stumetrowym mieszkaniu wzrośnie o 500 zł na osobę, wówczas i czynsz wzrośnie o taką samą kwotę - tłumaczył podczas konferencji Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta. (...)

Tylko jedno mieszkanie w okolicy

Kolejną bardzo istotną zmianą w ustawie o ochronie praw lokatorów jest zapis, że osoba wynajmująca lub starająca się o najem lokalu komunalnego, nie może posiadać innego mieszkania ani w samym mieście, ani w powiecie graniczącym z miastem.

- Miasto będzie odmawiało, stosownie do zapisów ustawowych, zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego w przypadku posiadania tytułu prawnego do innego lokalu w Łodzi lub w sąsiednich powiatach - tłumaczy Bogumiła Kolis, dyrektor Biura Gospodarki Mieszkaniowej UMŁ.

Zasoby komunalne z problemami

Nowe regulacje wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Nowe przepisy w całości miały wejść w życie 1 stycznia 2018 r., jednak ze względu na to, że niektóre zapisy budziły wątpliwości, termin został przesunięty na 21 kwietnia 2019 r.

Regulacje mają ujednolicić system najmu lokali w całym kraju. Do tej pory bowiem gminy własnymi uchwałami próbowały narzucać dodatkowe kryteria dla lokatorów by zmniejszy kolejki oczekujących na mieszkania. Uchwały te jednak były często przedmiotem skarg mieszkańców do Rzecznika Praw Obywatelskich i rozpraw w sądach administracyjnych. (...)

Więcej informacji na stronach Portalu Samorządowego

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »