Będą zmiany w przepisach dotyczących przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych

Do prac w sejmie trafił rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Projekt przewiduje drastyczne rozwiązania w przypadku tzw. znikającego podatnika.

Podstawowym celem rządowego projektu nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych jest zapobieganie wyłudzeniom VAT, a przede wszystkim karuzelom podatkowym i wyłudzeniom VAT przy transakcjach realizowanych w drodze elektronicznej.

Proponowane zmiany

Projekt nakłada na szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wymóg dokonywania analizy ryzyka wykorzystywania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania przestępstw oraz przestępstw skarbowych.

Analiza ryzyka będzie dokonywana przy uwzględnieniu wskaźnika ryzyka ustalanego przez izbę rozliczeniową w jej systemie teleinformatycznym pod nazwą STIR.

Reklama

Dane przekazywane do STIR będą dotyczyły rachunków przedsiębiorców niezależnie od tego, czy są oni podatnikami VAT. Chodzi o to, że banki oraz SKOK-i nie mają obecnie możliwości ustalenia, którzy z ich klientów posiadają status podatnika VAT.

W STIR będzie ustalany automatycznie wskaźnik ryzyka wykorzystywania banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania wyłudzeń skarbowych na podstawie danych z banków i SKOK-ów oraz danych publicznie dostępnych, przekazanych z Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP).

Projekt nakłada na banki i SKOK-i obowiązek przekazywania do STIR niektórych danych, w tym stanowiących tajemnicę bankową lub tajemnicę zawodową SKOK-ów w celu ustalenia wskaźnika ryzyka.

Szef Krajowej Informacji Podatkowej na wniosek będzie mógł otrzymywać od banków i SKOK-ów, ale za pośrednictwem STIR, dodatkowe informacje związane z dokonywaną analizą ryzyka.

Projekt przewiduje prowadzenie w formie elektronicznej wykazu podmiotów, które:

- nie zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT;

- zostały wykreślone z rejestru z urzędu bez konieczności zawiadamiania tego podmiotu;

- zostały przywrócone jako podatnicy VAT.

Wykazy te będą udostępniane na stronach internetowych w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów.

Projekt zakłada też poszerzenie zadań Krajowej Administracji Skarbowej o rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw związanych z tzw. praniem brudnych pieniędzy.

Ponadto nowelizacja wprowadziłaby wymóg informowania przez KAS organów ścigania o wystąpieniu podejrzenia popełnienia przestępstwa oraz przekazywania im wstępnej analizy dowodów uzasadniających podejrzenie.

Projekt przewiduje też rozwiązania w przypadku tzw. znikającego podatnika, a konkretnie:

- mechanizm blokady rachunku na żądanie szefa KAS (środki zabezpieczone w ten sposób zostaną zwolnione, jeżeli zapłacony zostanie podatek należny wynikający z wystawionych faktur);

- odmowę rejestracji i wykreślenie z urzędu podmiotu jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania tego podmiotu.

Z danych Ministerstwa Rozwoju i Finansów wynika, że za lata 2015-2016 kontrola skarbowa stwierdziła zmniejszenie wpływów budżetowych na ok. 19,8 mld zł w wyniku wyłudzeń VAT.

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku oraz doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców

Kancelaria Prawna Skarbiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »