Chcesz skorzystać z abolicji? Złóż wniosek!

Osoby, które chcą skorzystać z abolicji podatkowej, mogą już zająć się dopełnianiem formalności niezbędnych do tego, aby polski fiskus umorzył niezapłacony przez nie podatek lub oddał uniszczony. Niekiedy oznacza to całkiem sporo "papierkowej" pracy. Niektórzy muszą bowiem wypełnić aż trzy dokumenty: wniosek, oświadczenie i zeznanie podatkowe.

Osoby, które chcą skorzystać z abolicji podatkowej, mogą już zająć się dopełnianiem formalności niezbędnych do tego, aby polski fiskus umorzył niezapłacony przez nie podatek lub oddał uniszczony. Niekiedy oznacza to całkiem sporo "papierkowej" pracy. Niektórzy muszą bowiem wypełnić aż trzy dokumenty: wniosek, oświadczenie i zeznanie podatkowe.

Zwrot lub umorzenie

Z abolicji podatkowej skorzystają osoby, które w latach 2002-2007 pracowały za granicą, a podatek od uzyskanych przez nie dochodów powinien być obliczony według metody proporcjonalnego odliczenia. Dotyczy to dochodów uzyskanych m.in. w Danii, Finlandii, Holandii, Belgii, Austrii, Wielkiej Brytanii. Abolicja podatkowa obejmuje przy tym nie tylko dochody ze stosunku pracy. Dotyczy również innych dochodów, m.in. z działalności gospodarczej, umowy o dzieło, umowy menedżerskiej, praw majątkowych w zakresie praw autorskich i pokrewnych z działalności literackiej czy naukowej.

Reklama

Abolicja została wprowadzona po to, aby złagodzić skutki rozwiązań podatkowych niekorzystnych dla pracujących za granicą. Osoby, które nie rozliczyły się ze swoich zagranicznych dochodów z polskim fiskusem, mogą liczyć na umorzenie związanych z tym zaległości w podatku dochodowym. Możliwość taką mają nie tylko ci, którzy w ogóle nie złożyli zeznania. Dotyczy to również osób, które złożyły zeznanie, ale nie zapłaciły podatku bądź nie wykazały w nim zagranicznych dochodów. Umorzenie zaległości powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w takiej części, w jakiej został umorzony dług.

Ci, którzy rozliczyli się z polskim fiskusem i odprowadzili podatek, otrzymają zwrot. Zostanie im zwrócona kwota stanowiąca różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania lub decyzji, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za dany rok zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o pdof (przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją).

Możliwe jest również równoczesne umorzenie zaległości i dokonanie zwrotu podatku za dany rok. Wchodzi to w rachubę, gdy podatnik częściowo uregulował podatek.

Papierkowa- robota

Osoba, która chce skorzystać z abolicji podatkowej, musi złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o umorzenie zaległości podatkowej lub zwrot podatku dochodowego. Składa się go na specjalnie do tego przygotowanym formularzu, oznaczonym symbolem PIT-AZ. Na tym jednak nie koniec. Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie potwierdzające wysokość uzyskanych przychodów z pracy oraz zapłaconego za granicą podatku. Tutaj również obowiązuje urzędowy druk. Jest to formularz AZ-O. Osoba, która ubiega się o umorzenie zaległości, musi poza tym dołączyć zeznanie podatkowe za rok, którego dotyczy wniosek. Nie jest to potrzebne, gdy przed dniem wystąpienia z takim wnioskiem złożyła już PIT. Jeśli jednak w tym zeznaniu nie zostały uwzględnione dochody z pracy za granicą lub wykazano je w niepełnej wysokości, zeznanie trzeba skorygować. Poprawiony PIT należy oczywiście dołączyć do wniosku.

Co ważne, jeden wniosek może dotyczyć tylko jednego roku. Jeśli więc abo­licja ma objąć kilka lat, dla każdego roku trzeba przygotować oddzielny komplet dokumentów.

Należy poza tym posiadać dokumenty potwierdzające uzyskanie przychodów z pracy poza Polską oraz zapłatę podatku. Nie trzeba ich co prawda dołączać do wniosku, ale należy je przechowywać do czasu przedawnienia podatku za rok, którego dotyczy wniosek. Dokumenty dotyczące rozliczenia za 2002 r. należy więc przechowywać co najmniej do końca tego roku, dokumenty dotyczące 2003 r. - do końca 2009 r. itd.

Ważne terminy

Ze sporządzeniem potrzebnych dokumentów nie należy zwlekać, jeśli sprawa dotyczy dochodów z 2002 r. Pośpiech jest wskazany, ponieważ trzeba je w tym przypadku złożyć do 6 października br. Na złożenie wniosków dotyczących lat 2003 - 2007 jest więcej czasu. Należy uporać się z nimi do 6 lutego 2009 r.

W sprawie umorzenia zaległości podatkowej oraz zwrotu zapłaconego podatku urząd skarbowy wyda decyzję. Określi w niej wysokość umorzonego długu lub zwracanej kwoty. Na wydanie decyzji ma 6 miesięcy od dnia złożenia przez podatnika wniosku. W drodze wyjątku decyzje dotyczące 2002 r. muszą być wydane do końca listopada br.

Osoby, którym należy się zwrot uiszczonego przez nie podatku od zagranicznych dochodów, są zapewne ciekawe, jak długo przyjdzie im czekać na pieniądze. Urząd skarbowy ma na ich wypłatę miesiąc od dnia doręczenia podatnikowi decyzji określającej wysokość zwracanej kwoty. Podatek może być zwrócony przelewem, przekazem pocztowym lub wypłacony w kasie. Osoba, która chce, aby znalazł się on na jej rachunku, nie musi przy tym składać NIP-1 czy NIP-3 z informacją o numerze konta. Numer konta podaje się w formularzu PIT-AZ.

Na wypłatę pieniędzy - a przynajmniej nie na całą kwotę - nie powinien jednak liczyć ten, kto ma zaległości w urzędzie skarbowym. Kwota zwrotu podlega bowiem zaliczeniu na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych.

Gwarancja bezkarności

W ramach abolicji nie tylko długi podatników zostaną puszczone w niepamięć. Zostaną im również darowane kary. Podatnicy nie muszą obawiać się odpowiedzialności karnej skarbowej za ukrywanie swoich dochodów. Jeśli urząd skarbowy wyda decyzję o umorzeniu zaległości podatkowej lub zwrocie podatku, podatnik nie może być ukarany za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe w zakresie dotyczącym przychodów z pracy za rok, którego dotyczy wniosek. W przypadku jednak gdy umorzenie dotyczy tylko części długu, bezkarność uwarunkowana jest od uiszczenia pozostałej jego części wraz z odsetkami za zwłokę.

Z kolei kary orzeczone prawomocnie za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, które nie zostały wykonane, nie podlegają już wykonaniu. To samo dotyczy orzeczonych w tych sprawach prawomocnie, ale nieuiszczonych opłat i kosztów postępowania. One również nie podlegają wykonaniu.

Znikną poza tym wpisy zamieszczone w Krajowym Rejestrze Karnym. Skazania za przestępstwa skarbowe dotyczące przychodów z pracy za granicą ulegają zatarciu. Wpisy o skazaniach zostaną natomiast usunięte z Krajowego Rejestru Karnego. Znikną z niego również wpisy o warunkowym umorzeniu postępowań o te przestępstwa.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 25.07.2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. nr 143, poz. 894).

autor: Małgorzata Żujewska

Gazeta Podatkowa Nr 487 z dnia 2008-09-08

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »