Reklama

Co nie jest zakazane, będzie podatnikom dozwolone?

Trwają społeczne konsultacje na temat prawa przedsiębiorców, które ma za zadanie zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe prawo wprowadza dla podatnika zasadę rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść. Kolejna nowa zasada brzmi "to, co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" - będzie to najistotniejsza zasada, nie wynikająca wcześniej wprost z przepisów.

- Praktyka i korzystanie z tej zasady ujawni się dopiero za 2-3 lata w sporach sądowych - powiedziała agencji eNewsroom.pl Marta Szafarowska, doradca podatkowy, partner w kancelarii Gekko Taxens. - Mowa o zakazie unikania opodatkowania i klauzuli opodatkowania oraz o klauzuli nadużycia prawa w zakresie ustawy o VAT. Z jednej strony podatnik na gruncie konstytucji dla biznesu będzie mógł się czuć swobodnie - co nie jest zakazane, będzie dozwolone - a z drugiej strony nadal będą funkcjonowały zasady służące unikaniu i nadużyciu prawa. Czynności zgodne z prawem mogą prowadzić do zaniżania podatku i dodatkowych zobowiązań po stronie podatnika. Zauważalny jest spór pomiędzy tymi zasadami w przyszłości, lecz wszystko się okaże dopiero w trakcie postępowań sądowych - oceniła Szafarowska.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »