Reklama

Czas na pierwsze PIT-y do 31 stycznia

Podatnicy zryczałtowani mają jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie się z fiskusem. Dotyczy to 800 tysięcy osób.

Do końca stycznia do urzędów muszą wpłynąć deklaracje PIT 28, PIT 16A i PIT 19A.

- Polski system podatkowy przewiduje dwa terminy na składanie zeznań. Bliższy nam jest ten termin w końcówce kwietnia. Termin 31 stycznia jest również przewidziany w polskim prawie na złożenie zeznania od tzw. podatników zryczałtowanych, czyli podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy wybrali uproszczony sposób opodatkowania, zryczałtowany - mówi rzecznik Ministerstwa Finansów, Małgorzata Brzoza.

Reklama

Kilka dni na złożenie deklaracji mają również osoby, których dochody pochodzą z najmu czy dzierżawy.

- Do 31 stycznia zeznania muszą złożyć podatnicy, którzy wybrali jeszcze bardziej uproszczoną formę opodatkowania, czyli tzw. kartę podatkową. Oni składają PIT 16A. Jest jeszcze jedna grupa, która rozlicza się do 31 stycznia. To są duchowni, którzy rozliczają swoje podatki właśnie w zryczałtowany sposób - wylicza Małgorzata Brzoza.

Tutaj pobierzesz PIT 16A, PIT 19A i PIT 28

Zeznanie można złożyć tradycyjnie, we właściwym urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem poczty. Coraz więcej osób decyduje się na rozliczenie przez internet, na stronie e-deklaracje.gov.pl. Dowodem złożenia zeznania drogą elektroniczną jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które podatnik otrzymuje po właściwym wypełnieniu PIT.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2011

Warto pamiętać, że w tegorocznych deklaracjach po raz pierwszy stosujemy numer PESEL zamiast NIP. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które: nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, nie są płatnikami zarówno składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne, jak i podatku, np. z tytułu zatrudnienia pracownika. Osoby, które nie zaliczają się do którejkolwiek z wymienionych grup, w zeznaniu podają NIP.

Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Ministerstwo Finansów, dla Newserii:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »