Czynny żal może uratować przed karą z urzędu. Co to jest i kiedy może się przydać?
Czynny żal - choć pojęcie to brzmi mało biznesowo, może przyczynić się do uratowania kondycji firmy. Wyrażając go przedsiębiorca czy podatnik może uniknąć kary z urzędu skarbowego, czy celnego. To forma przyznania się do winy, ale jest tu pewien kruczek. Podpowiadamy, czym jest czynny żal, jak go złożyć i kiedy może się przydać.
Czynny żal dotyczy sytuacji, w których przedsiębiorca popełnił wykroczenie skarbowe, ale poinformował o tym urząd skarbowy, a konkretnie - naczelnika urzędu skarbowego. Najważniejsze, aby czynny żal był złożony, zanim zostanie wszczęte postępowania wyjaśniające. Przyznając się osobiście urzędowi skarbowemu do wykroczenia, przedsiębiorca otwiera sobie drogę go złożenia czynnego żalu i uniknięcia kary. Będzie musiał jednak wyrównać stratę urzędu.
Czynny żal musi złożyć podmiot, który dokonał wykroczenia. Jeśli zrobił to przedsiębiorca - to on musi dokonać tej czynności, a nie na przykład jego biuro rachunkowe. Jeśli natomiast do zaniedbania doszło z winy biura rachunkowego - to ono jako podmiot wyraża czynny żal.
Czynny żal z pewnością pomoże przy drobnych wykroczeniach skarbowych. Zaliczamy do nich:
- niezłożenie zeznania podatkowego w terminie;
- nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych;
- nierzetelne wystawianie faktur;
- niezapłacony lub źle zapłacony podatek dochodowy (PIT lub CIT) lub VAT;
- bezprawne stosowanie obniżonych stawek VAT;
- bezprawne stosowanie zwolnienia VAT;
- zatajenie rozmiarów prowadzonej działalności gospodarczej;
- wyłudzenie zwrotu należności celnej;
- wyłudzenie pozwolenia celnego.
Czynny żal będzie skuteczny, jeśli przedsiębiorca złoży go, zanim organy ścigania rozpoczną śledztwo w jego sprawie. Jest od tego jeden wyjątek. Dotyczy on sytuacji, w której organy ścigania rozpoczęły czynności, ale nie dostarczyły one żadnych dowodów na przewinienia przedsiębiorcy.
Czytaj też: Jak odzyskać konto zajęte przez komornika?
Czynny żal można złożyć pisemnie, elektronicznie, przez pocztę lub osobiście, ustnie w urzędzie skarbowym w obecności urzędnika i osoby protokołującej. Nie ma oficjalnego wzoru czynnego żalu, wiadomo jednak, co powinien zawierać:
- dane osoby składającej pismo;
- dane adresata - naczelnik właściwego urzędu skarbowego;
- charakter popełnionego czynu;
- istotne okoliczności;
- wskazanie osób, które miały związek z popełnionym czynem;
- wskazanie, czy popełniony czyn został przez podatnika naprawiony. Jeżeli nie - to jak i w jakim terminie podatnik zobowiązuje się do uiszczenia zaległych należności wraz z naliczonymi odsetkami, czy złożenia obowiązkowych przedmiotów (m.in. deklaracji podatkowych).
Jeśli wykroczenie zostało popełnione przez przedsiębiorcę po raz pierwszy, warto również to ująć w piśmie wyrażającym czynny żal.
Są sytuacje, w których złożenie czynnego żalu będzie nieskuteczne. Z czynnego żalu nie można skorzystać, gdy przedsiębiorca został wezwany w związku z czynem zabronionym, a organy przedstawiły mu na to dowody. Drugą taką sytuacją jest trwająca kontrola w przedsiębiorstwie - wtedy na czynny żal jest już za późno.
Z czynnego żalu nie mogą również skorzystać osoby, które nakłaniały innych do popełnienia przestępstwa podatkowego lub zorganizowały grupę mającą takie przestępstwa popełniać.
Czytaj też:
Czy można cofnąć przelew internetowy? Liczy się czas
ZUS daje czas do końca września. Brak zaświadczenia i stracisz pieniądze
1300 zł bez względu na dochody i wiek. Kiedy pierwsze wypłaty?