ZUS daje czas do końca września. Brak zaświadczenia grozi odebraniem pieniędzy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał ważny komunikat w sprawie renty rodzinnej. Klienci, którzy pobierają rentę rodzinną, mają czas do końca września, by dostarczyć stosowne zaświadczenie potwierdzające prawo do otrzymania pieniędzy. Dokument można dostarczyć w późniejszym czasie, jednak niewypłacone pieniądze bezpowrotnie przepadną.
- ZUS przypomina swoim klientom, że mają czas do końca września, a w niektórych przypadkach do października, by dostarczyć świadczenie uprawniające do otrzymywania renty rodzinnej.
- Sprawa dotyczy młodych Polaków, którzy kontynuują naukę w szkole ponadpodstawowej lub poszli na studia.
- W najgorszym wypadku brak dostarczenia odpowiedniego zaświadczenia do ZUS skutkować może nie tylko odebraniem pieniędzy, ale i koniecznością zwrotu w wysokości przyznanej renty rodzinnej wraz ze spłatą odsetek.
ZUS przypomina swoim klientom o ważnych zaświadczeniach, które dostarczyć instytucji muszą najlepiej do końca września. Chodzi o uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną po śmierci rodzica. Jeśli dokument potwierdzający, że się uczą, doniosą do ZUS w październiku, rentę rodzinną znów otrzymają, ale stracą pieniądze za wrzesień.
Sprawę najlepiej załatwić do końca września. Jednak w niektórych przypadkach ZUS może otrzymać zaświadczenie później lub nie dostać go wcale, a renty rodzinnej beneficjentowi nie wstrzyma. Coroczne przedstawianie zaświadczenia nie jest konieczne, jeśli placówka edukacyjna wydała je na okres dłuższy niż rok.
Później, bo w październiku, bez konsekwencji w postaci utraty świadczenia za dany miesiąc, donieść dokumenty mogą studenci. - Wtedy, kiedy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie należy u nas złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę - podkreśla Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.
Jednak ci, którzy ukończyli szkołę ponadpodstawową i dostali się na studia, powinni do końca września złożyć odpowiedni wniosek o kontynuację wypłaty renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia. - Potem do końca października nowi studenci muszą "donieść" zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów - dodaje Kowalska-Matis.
Studenci pierwszego roku studiów, którzy we wrześniu jeszcze mają wakacje, do końca tego miesiąca powinni dostarczyć wspomniany wniosek oraz zaświadczenie o przyjęciu na studia. ZUS bez przeszkód wypłaci im pieniądze. Jednak jeśli do końca października nie dostarczą odpowiedniego zaświadczenia z uczelni o rozpoczęciu studiów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzyma wypłatę i zażąda zwrotu pieniędzy za wrzesień.
Renta rodzinna wypłacana jest młodym Polakom dopóki się uczą (nie licząc przypadków, gdy dziecko w trakcie nauki stanie się całkowicie niezdolne do pracy). Ważne jest więc, by poinformować ZUS o fakcie zakończenia nauki. Jeśli stosowna informacja nie wpłynie na czas, a renta rodzinna dalej będzie pobierana, ZUS zatrzyma wypłatę i zażąda zwrotu pieniędzy z odsetkami.
- Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty, ale gdy sprawdzi, ze nauka została przerwana, wtedy wypłacone pieniądze potraktuje, jako nienależnie świadczenie, które trzeba będzie oddać razem z odsetkami. Uprzedzam, ze sprawdzamy, czy ktoś się naprawdę nadal uczy - podsumowuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.
Dziecko ma prawo do renty rodzinnej, gdy było dzieckiem własnym, dzieckiem drugiego małżonka, ale także w sytuacji, gdy było dzieckiem przysposobionym. Na wypłatę świadczenia mogą liczyć dzieci zmarłego:
- do ukończenia 16 lat,
- jeśli się uczą - do ukończenia 25 lat,
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.
Przemysław Terlecki