Duma Państwowa przyjęła ustawę o podwyżce VAT
Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła we wtorek w trzecim czytaniu projekt ustawy o podniesieniu podatku VAT z 18 proc. do 20 proc. od 1 stycznia 2019 roku. Projekt poparła tylko frakcja partii Jedna Rosja, która ma większość w Dumie.
Pozostałe partie zasiadające w niższej izbie parlamentu - Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistyczno-populistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) i socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja - nie poparły ustawy.
Podobnie wyglądało głosowanie w Dumie nad innym budzącym kontrowersje projektem - podwyższeniem wieku emerytalnego. Niedawno projekt został przyjęty w pierwszym czytaniu.
Podwyżka podatku VAT, którą rząd zapowiedział w czerwcu, nie obejmie towarów o znaczeniu socjalnym, obecnie objętych ulgową stawką. Do takiej kategorii należą m.in. lekarstwa i żywność dla dzieci.
Ministerstwo finansów Rosji szacuje, że podwyżka VAT przyniesie budżetowi w 2019 roku dodatkowych 633,5 mld rubli (ok. 10 mld USD), a w kolejnych dwóch latach wpływy te jeszcze wzrosną. Z tych dochodów mają być finansowane programy socjalne ogłoszone w maju przez prezydenta Władimira Putina, wymagające inwestycji w ochronę zdrowia, edukację i infrastrukturę.
Ekonomiści oceniają, że podwyżka podatku uderzy w branże z zakresu wysokich technologii, m.in. budowy maszyn oraz budownictwa. Władze, by to zrekompensować, obiecały biznesowi pewne udogodnienia w zwrocie VAT i kontrolach podatkowych.
Według prognoz ministerstwa gospodarki Rosji podniesienie podatku VAT spowolni tempo wzrostu gospodarczego z 1,9 proc. w 2018 roku do 1,4 w 2019 roku. Spadnie także - do zaledwie 1 proc. - tempo wzrostu realnych płac. Resort prognozuje jednocześnie, że od 2020 roku działania władz (w tym podniesienie wieku emerytalnego) sprawią, że gospodarka przyspieszy. Wzrost gospodarczy ma w 2020 roku wynieść 2 proc., a w 2021 - 3,1 proc. i utrzymać się powyżej tego poziomu w roku 2024.