Dziś ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem

Dziś ostatni dzień na złożenie rocznego zeznania PIT za 2007 rok: PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Do północy podatnicy, którzy jeszcze nie rozliczyli się z fiskusem, muszą złożyć lub wysłać zeznanie do urzędu skarbowego pocztą. Również przed północą trzeba wpłacić do urzędu skarbowego należny podatek.

Niepotrzebna zwłoka

Ze złożeniem zeznania rocznego na ostatnią chwilę zazwyczaj zwlekają osoby, które muszą dopłacić fiskusowi podatek. To jednak nie do końca właściwe posunięcie. Sam wypełniony formularz można było złożyć dużo wcześniej, a z zapłatą podatku poczekać do ostatniej chwili, czyli 30 kwietnia. Ale tu też jedna uwaga. Podatnicy, którzy pójdą osobiście wpłacić do urzędu podatek, owszem mogą to zrobić 30 kwietnia. Datą zapłaty PIT będzie data uiszczenia należności w kasie urzędu. Jednak osoby, które chcą przesłać pieniądze do urzędu przelewem bankowym, muszą wiedzieć, że za dzień zapłaty podatku w takim przypadku uważa się dzień obciążenia rachunku podatnika.

Reklama

A jak wiadomo, banki mają różne zasady rozliczeń. Lepiej więc nie ryzykować i nie czekać z przelewem bankowym do za pięć dwunasta. Sporządzenie przelewu internetowego tuż przed północą może spowodować, że obciążenie rachunku nastąpi dopiero 2 maja, bo 1 maja jest dniem wolnym, w którym banki nie dokonują księgowań. W konsekwencji zapłata podatku nastąpi 2 maja. To z kolei przyczyni się do powstania u podatnika zaległości podatkowej. Nie wpłaci on już podatku, a dług, od którego będzie musiał dodatkowo zapłacić odsetki. Co więcej, fiskus może nałożyć na taką osobę karę wynikającą z kodeksu karnego skarbowego.

Teraz zastanówmy się nad sposobem złożenia PIT. Jest ich co najmniej kilkanaście, choć nie wszyscy mogą z nich korzystać. Część jest przeznaczona dla wąskiej grupy podatników, np. więźniów czy marynarzy.

Forma rozliczenia

Podatnicy najczęściej składają zeznania osobiście w urzędach. Wybierając tę metodę, warto do urzędu udać się z kopią formularza i poprosić, aby w urzędzie przybito na niej datę złożenia rocznego PIT. Będzie to dla podatnika potwierdzeniem, że wywiązał się z obowiązku rozliczeniowego na wypadek np. zagubienia PIT w urzędzie.

Drugi sposób, z którego podatnicy korzystają najczęściej, to poczta. Ta metoda jest o tyle wygodna, że datą złożenia zeznania podatkowego jest data stempla pocztowego. W związku z tym osoby, zazwyczaj mieszkające w dużych miastach, mogą skorzystać z placówek całodobowych i nawet dziś wieczorem wysłać do urzędu zeznanie. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić, gdzie i czy na pewno poczta jest czynna. Istotnym elementem jest to, że zeznanie należy wysłać do urzędu listem poleconym. Potwierdzenie nadania listu z kopią zeznania trzeba przechowywać przez prawie sześć lat, czyli do upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Wszystko to na wypadek kontroli ze strony organów podatkowych.

Czy data stempla pocztowego zawsze jest równoznaczna z datą złożenia rocznego PIT ? Dlaczego zachowanie terminu 30 kwietnia dla rozliczenia rocznego jest ważne? Ile obecnie wynoszą odsetki od zaległości podatkowych - w skali roku? W jakiej wysokości karę można nałożyć na podatnika za spóźnienie z zapłatą podatku ?

Więcej: Gazeta Prawna 30.04.2008 (85) - str.11-12

Ewa Matyszewska

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: PIT | podatek | zeznanie | podatnicy | PIT 37 | ostatni dzień | rozliczenie | zeznania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »