IKZE: Sposób na skorzystanie z ulgi i niższy podatek

Zostały już dosłownie ostatnie godziny na wykorzystanie ulgi podatkowej jaką daje wpłata na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Można w ten sposób zmniejszyć podatek za 2021 r. o ponad 2 tys. zł, a w przypadku prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą nawet o 3 tys. zł.

IKZE w 2021 roku. Ile można wpłacić?

W 2021 roku na IKZE można wpłacić maksymalnie 6 310,80 zł, a osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, czyli samozatrudnieni, mogą jeszcze więcej, bo 9 466,20 zł. Wykorzystując w pełni te limity i będąc w drugim progu podatkowym (32 proc.), osoby zatrudnione mogą obniżyć swój podatek o ponad 2 tys. zł, a osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą o ponad 3 tys. zł.

Reklama

Wyższy limit dla tzw. samozatrudnionych i wyższa ulga są związane z tym, że nie uczestniczą oni w Pracowniczych Planach Kapitałowych, na których pracownicy z udziałem pracodawcy i państwa mogą gromadzić oszczędności emerytalne.

Eksperci zalecają systematyczne wpłaty na IKZE, ale można to zrobić także jednorazowo wpłacając kwotę równą maksymalnemu limitowi.

IKZE. Jak skorzystać z ulgi podatkowej?

Jak niedawno pisała Interia, nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę, czyli na sam koniec grudnia, bo można nie zdążyć z zaksięgowaniem operacji i "załapaniem się" na ulgę podatkową za 2021 rok.

Przykładowo, jeśli ktoś ma IKZE w formie funduszu inwestycyjnego to bezpieczniej jest wpłacić pieniądze z co najmniej 2-3 dniowym wyprzedzeniem.

Do tego, by odliczyć wpłaty od dochodu za rok, w którym zostały poniesione trzeba w deklaracji podatkowej podać faktycznie zainwestowaną kwotę. Instytucje finansowe przesyłają lub udostępniają na indywidualnym profilu internetowym taką informację.

Środki gromadzone w IKZE są prywatne i podlegają dziedziczeniu. Można je więc wypłacić w każdej chwili, ale najlepiej - ze względów podatkowych - zrobić to po 65. roku życia. Wówczas trzeba zapłacić tylko 10 proc. zryczałtowany podatek dochodowy, bez podatku od dochodów kapitałowych.

Jeśli kapitał zostanie wycofany wcześniej, wypłaconą kwotę trzeba rozliczyć w PIT za dany rok i zapłacić podatek dochodowy.

Do końca czerwca 2021 roku Polacy zgromadzili na rachunkach IKZE ponad 5,2 mld zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | IKZE | emerytura | ulga podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »