Ile czasu jest na rozliczenie podatku w Niemczech?

Rozliczenie podatku z Niemiec to kwestia, która interesuje dużą grupę Polaków. Dlaczego tak jest? Niemcy stały się niezwykle atrakcyjnym krajem do emigracji zarobkowej. Stosunkowo niewielka odległość, możliwość bezproblemowego przekraczania granicy, a także spore ułatwienia związane z rozliczaniem pozyskanego za granicą dochodu – wszystko to sprawia, że wyjazd do Niemiec pozwala podreperować domowy budżet, a jednocześnie zachować relacje z pozostałą w Polsce rodziną. W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje na temat rozliczenia niemieckiego podatku.

Rozliczenie podatku z Niemiec - o czym trzeba wiedzieć?

Jedną z najważniejszych informacji związanych z niemieckim systemem podatkowych, jest duża różnica między polskim a niemieckim sposobem rozliczenia się. Nie chodzi tu jednak o wysokość stawki - która w porównaniu do zarobków nie wypada tak drastycznie - ale o system klas podatkowych. Na ich podstawie wyznaczane są stawki podatkowe dla poszczególnych grup, a dodatkowo uwzględniona w nich jest możliwość korzystania z ulg i odliczeń. W Niemczech wyróżnia się sześć klas podatkowych, a przypisanie płatnika do jednej z nich następuje na podstawie jego sytuacji osobistej oraz wysokości zarobków. Co należy o nich wiedzieć?

  • Pierwsza klasa podatkowa gromadzi osoby samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe, znajdują się w niej także wdowcy, rozwodnicy i pary w separacji. Do tej klasy najczęściej przypisywani są także Polacy mieszkający i pracujący w Niemczech, jeśli ich partnerzy pozostali w kraju. Roczna kwota wolna od podatku dla tej grupy wynosi 9 984 euro.
  • Klasa druga - osoby samotnie wychowujące potomstwo otrzymujące wsparcie socjalne. Roczna kwota wolna od podatku jest taka sama jak w poprzedniej - 9 984 euro.
  • Klasa trzecia przeznaczona jest głównie dla podatników w związku małżeńskim z osobą przebywającą i pracującą w Niemczech. Roczna kwota wolna od podatku w trzeciej klasie podatkowej w 2022 roku wynosi 19 968 euro. Jest to najwyższa możliwa wartość, przez co rozwiązanie opłaca się szczególnie przy dużej różnicy zarobków.
  • W czwartej klasie podatkowej automatycznie umieszcza się małżeństw po ślubie lub zgłoszeniu meldunku w Niemczech. Jeśli zarobki między obojgiem są wyrównane, mogą w niej pozostać.
  • Do piątej klasy podatkowej należą współmałżonkowie podatników znajdujących się w klasie trzeciej. W tym wypadku roczna kwota wolna od podatku wynosi jedynie 1 260 euro.
  • Jeśli pracownik posiada więcej niż jedno źródło dochodu, znajduje się w klasie szóstej, w której nie przewidziano kwoty wolnej od podatku.

Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku

Jak wskazaliśmy powyżej, obliczenie wysokości obowiązkowej daniny jest bardziej skomplikowane niż w Polsce. Rozliczenie podatku z Niemiec to również złożenie odpowiednich dokumentów, a tym zakresie występuje dużo więcej podobieństw. Należy zgromadzić wymagane dokumenty, a następnie w terminie dostarczyć je do niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt). Tutaj warto zwrócić uwagę, ze czas na wykonanie rozliczenia jest dłuższy niż w Polsce - mija dopiero z końcem lipca. Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku w Niemczech to:

  • zaświadczenie o wysokości dochodu, wydawane przez pracodawcę;
  • zaświadczenie o wysokości dochodu z Polski, wydawane przez odpowiedni urząd skarbowy;
  • dokumenty poświadczające prawo do ulg, jeśli podatnik zamierza z nich skorzystać.

Osoby obawiające się samodzielnego rozliczenia mogą skorzystać z pomocy biura rachunkowego, specjalizującego się w obsłudze Polaków przebywających w Niemczech. Wykwalifikowani księgowi sprawdzą klasę podatkową, obliczą wysokość podatku oraz przewidywany zwrot, a także pomogą zgromadzić dokumenty niezbędne do skorzystania z ulg.

Czy można rozliczyć niemiecki podatek przez internet?

Coraz powszechniejszą praktyką staje się rozliczenie podatku z Niemiec przez internet. Jest to możliwe dzięki udostępnionej przez Finanzamt platformie. Wystarczy w odpowiednim terminie wgrać na nią cyfrowe wersje posiadanych dokumentów. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego składania deklaracji, również tutaj ostateczną datą jest 31. lipca.

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »