Jak otrzymać duży zwrot podatku w 2024? Te rzeczy trzeba ująć w zeznaniu

W 2024 roku podatnicy stoją przed możliwością znacznego obniżenia należnego podatku dochodowego, korzystając z wielu ulg i odliczeń przewidzianych przez przepisy prawa. Ulgi podatkowe, gwarantowane przez ustawodawstwo, umożliwiają obywatelom zastosowanie środków mających na celu redukcję obciążenia podatkowego w określonych przez państwo obszarach działalności lub inwestycji. Co można odliczyć od podatku w PIT? Podpowiadamy.

Ulgi podatkowe 2024: Jak obniżyć podatek?

Przygotowując zeznanie podatkowe PIT za rok 2023, nie można pominąć kwestii ulg, które otwierają przed podatnikami drzwi do znacznego zmniejszenia ich zobowiązań wobec fiskusa. Ulgi podatkowe mogą stanowić klucz do optymalizacji, oferując dwie główne ścieżki redukcji podatku: poprzez odliczenia od dochodu lub odliczenia bezpośrednio od podatku. Te mechanizmy nie tylko umożliwiają zmniejszenie podstawy opodatkowania, ale także bezpośrednie zmniejszenie kwoty podatku należnego, co w przypadku wystąpienia nadpłaty skutkować będzie jego zwrotem.

Reklama

W obliczu trwającego okresu rozliczeniowego za rok 2023 warto przyjrzeć się bliżej popularnym ulgom podatkowym. Oto przegląd niektórych z nich:

 • Ulga internetowa — pozwala na odliczenie do 760 zł za wydatki poniesione na usługi internetowe. Za dowód mogą posłużyć rachunki lub faktury. Skorzystać z niej mogą podatnicy rozliczający się w ramach PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Ulga przysługuje przez dwa kolejne lata.
 • Ulga rehabilitacyjna — stanowi wsparcie dla osób niepełnosprawnych lub wymagających specjalistycznej opieki medycznej. Przy użyciu dowodów zakupu oraz odpowiednich dokumentów medycznych, podatnicy mogą odliczyć rzeczywiste wydatki, ograniczone do 2280 zł lub w pełnej wysokości dla niektórych kategorii kosztów, korzystając z formularzy PIT-28, PIT-36, czy PIT-37.
 • Ulga prorodzinna — to forma wsparcia dla rodziców, pozwalająca na odliczenie kwot zależnych od liczby dzieci — począwszy od 1112,04 zł za jedno dziecko, aż do 6924,12 zł za czworo dzieci. Wymagane dokumenty to m.in. akt urodzenia i zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły. Ulga dostępna dla podatników składających PIT-28, PIT-36, oraz PIT-37.
 • Ulga dla krwiodawców — honoruje altruistyczny gest oddawania krwi, obniżając kwotę podlegającą opodatkowaniu o 6%. Wystarczy potwierdzenie od stacji krwiodawstwa, aby aplikować o tę ulgę w ramach zeznań PIT-28, PIT-36, i PIT-37.
 • Ulga na nowe technologie — zachęca do inwestycji w innowacyjne rozwiązania, oferując odliczenie 50% wydatków na nowe technologie, z zastrzeżeniem, że nie przekroczą one ubiegłorocznego dochodu z działalności gospodarczej. Wymagana jest opinia jednostki naukowej oraz dokumenty zakupu, z ulgą dostępną dla użytkowników PIT-36 i PIT-36L.

W polskim systemie prawnym funkcjonuje dynamiczny zestaw ulg podatkowych, który podlega zmianom w odpowiedzi na ewoluujące ramy legislacyjne i gospodarcze kraju. Niemal każdego roku przepisy prawa podatkowego są aktualizowane, wprowadzając nowe możliwości odliczeń oraz eliminując te, które przestały obowiązywać.

Przeczytaj też: Urząd skarbowy może rozliczyć PiT-37 za podatnika. Nie zawsze się to opłaca

Pozostałe ulgi podatkowe

Aby w pełni wykorzystać dostępne możliwości, podatnicy wypełniający roczne zeznanie, na przykład za pośrednictwem programu e-Pity, zachęcani są do dokładnego przeglądu i skorzystania z wszystkich przysługujących im ulg, co może zaowocować optymalizacją podatkową zarówno w formie wyższego zwrotu, jak i niższej należności podatkowej.

Podatników rozliczających rok 2023 mogą również zainteresować:

 • Ulga dla młodych — to zwolnienie z podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia, do kwoty nieprzekraczającej 85 528 zł rocznie, stanowiące zachętę dla młodych pracowników.
 • Ulga odsetkowa — umożliwia odliczenie wysokości odsetek od kredytu hipotecznego, jednak tylko do kwoty odpowiadającej 374 290 zł. Niezbędne dokumenty to zaświadczenie o wysokości zapłaconych odsetek oraz dowody wpłat, z ulgą dostępną dla formularzy PIT-28, PIT-36, i PIT-37.
 • Wpłaty na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) — to szansa na odliczenie do 8322 zł, a dla przedsiębiorców nawet do 12 483 zł. Ulga ta promuje samodzielne oszczędzanie na emeryturę.
 • Ulga termomodernizacyjna — zachęca do inwestowania w zwiększenie efektywności energetycznej domów, oferując odliczenie do 53 000 zł na realizację odpowiednich projektów.
 • Ulga dla pracujących seniorów, Ulga 4+ dla rodzin wielodzietnych, oraz Ulga na powrót — to kolejne przykłady ulg, które doceniają społeczne i ekonomiczne zaangażowanie określonych grup demograficznych, oferując im preferencyjne traktowanie podatkowe.
 • Ulgi od darowizny na cele pożytku publicznego, kościelne lub edukacyjne — pozwalają na odliczenie do 6% dochodu podatnika z uwagi na dokonanie darowizny.

Każdy podatnik stoi przed wyzwaniem dokładnego zorientowania się w dostępnych opcjach odliczeń na dany rok podatkowy. Wnikliwa analiza przysługujących ulg może przynieść znaczące korzyści finansowe, redukując obciążenia podatkowe. Dlatego też zaleca się regularne śledzenie zmian w przepisach oraz konsultację z księgowym lub doradcą podatkowym, aby w pełni wykorzystać potencjał przysługujących ulg.

Przeczytaj też:

Twój e-PIT - jak rozliczyć PIT przez internet? Instrukcja krok po kroku

Rozliczenia PIT. Kto wpadł w pułapkę i będzie miał niedopłatę?

Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT pracownikowi?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | rozliczenie podatków | ulga podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »