Urząd skarbowy może rozliczyć PiT-37 za podatnika. Nie zawsze się to opłaca

Wypełnianie rocznego zeznania podatkowego rzadko sprawia komukolwiek przyjemność. Jeśli gubisz się w gąszczu rubryk i liczb, z pewnością ucieszy Cię fakt, że PIT-37 wypełni za ciebie fiskus. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze będzie się to opłacać.

Kto składa PIT-37?

PIT-37 to rodzaj formularza deklaracji podatkowej. Obowiązkowo wypełniają go osoby, które deklarują zarobki i wynagrodzenia za pośrednictwem płatników.

Mówiąc prościej, ten rodzaj PIT składają osoby, które pracują w ramach umowy o pracę, o dzieło oraz zlecenie, a także emeryci i renciści.

Czy fiskus wypełni za mnie PIT-37?

Od 2019 roku każdy podatnik może podjąć decyzję, czy chce wypełnić swój PIT-37 samodzielnie, czy pozostawić to zadanie Urzędowi Skarbowemu.

Reklama

Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, PIT-37 zostanie wypełniony automatycznie przez system Ministerstwa Finansów. Wydarzy się to w oparciu o dostarczone przez twoich pracodawców dokumenty takie jak PIT-11, PIT-8C, 40A/11A.

Tobie jako podatnikowi, pozostanie jedynie skontrolowanie, czy zgadzasz się z danymi zawartymi w rozliczeniu.

Co ważne, możesz również nie podjąć żadnych działań. Jeśli postanawiasz skorzystać z usługi Twój e-PIT i nie zaakceptujesz, ani nie odrzucisz wersji zaproponowanej przez system, PIT zostaje uznany za złożony z ostatnim dniem przeznaczonym dla rozliczenia podatkowego (w 2024 roku jest to 30 kwietnia).

Kiedy dostanę zwrot podatku za PIT-37?

Zgodnie z prawem Urząd Skarbowy ma trzy miesiące na rozliczenie złożonego dokumentu PIT, a tym samym, zwrot nadpłaconych środków. Jednak dotyczy to deklaracji dostarczanych do urzędu w sposób tradycyjny - na papierze.

Jeśli rozliczasz się internetowo (niezależnie od tego, czy korzystasz z Twój e-PIT czy programów do samodzielnego uzupełniania deklaracji i ich wysyłania z podpisem elektronicznym), fiskus ma 45 dni na reakcję.

Z praktyki wynika, że im wcześniej złożysz deklarację, tym szybciej dostaniesz przysługujący ci zwrot. Kwoty zwrotu nie przekraczające 5 tysięcy złotych wypłacane są automatycznie. Powyżej tej kwoty wymagane jest sprawdzenie przez pracownika urzędu: w takim wypadku również prędkość złożenia deklaracji działa na Twoją korzyść. Wiele osób wciąż czeka z wysłaniem PIT do samego końca i przez to urzędnicy mogą być mocno zajęci od połowy kwietnia do czerwca.

Jak rozliczyć PIT-37 przez internet?

Jeśli chcesz rozliczyć swój PIT-37 za pomocą usługi Twój e-PIT, musisz zalogować się do systemu. Możesz to zrobić na kilka sposobów: używając profilu zaufanego, bankowości elektronicznej,  e-dowodu lub aplikacji mObywatel. Możliwe jest także zalogowanie się poprzez podanie numeru PESEL (ewentualnie numeru NIP i daty urodzenia), a także kwoty przychodu z rozliczenia za rok 2022.

Po zalogowaniu do wglądu otrzymasz swój PIT-37 z danymi wstępnie wypełnionymi przez system. Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy, że zaakceptujesz zeznanie. Nie zawsze jest to jednak najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Jeśli chcesz się rozliczać razem z małżonkiem, skorzystać z przysługujących ci ulg podatkowych i odprowadzić 1,5 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, powinieneś w odpowiednich rubrykach zaznaczyć stosowne opcje.

Jeśli masz wątpliwości co do danych zaprezentowanych w twoim zeznaniu przez system, możesz je odrzucić, wypełnić samodzielnie w usłudze Twój e-PIT lub w wybrany przez siebie sposób.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | Rozliczenie PIT | Urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »