Jak zapłacić podatek od nieruchomości w 2022 roku? To proste! Możesz zrobić to przez internet

15 marca 2022 roku mija termin zapłaty całości lub części podatku od nieruchomości dla osób fizycznych. Można zrobić to samodzielnie lub online. Jakie dokumenty należy wypełnić? Jak zapłacić podatek od nieruchomości przez internet i kto jest do tego zobowiązany?

Podatek od nieruchomości można opłacać jednorazowo (w terminie do 15 marca, gdy jego wartość jest mniejsza niż 100 zł) lub w czterech ratach, które przypadają na 15 dzień marca, maja, września oraz listopada.

Kto płaci podatek od nieruchomości?

Do uregulowania tej opłaty zobowiązani są właściciele i współwłaściciele, posiadacze samoistni oraz użytkownicy wieczyści działek, domów czy mieszkań. Wyjątek stanowią grunty rolne oraz leśne, zabudowania gospodarcze, a także nieruchomości objęte nadzorem konserwatora zabytków. 

Reklama

Gmina, na terenie której leży nieruchomość może również na indywidualny wniosek w szczególnych sytuacjach zwolnić podatnika z konieczności opłacania podatku.

Ile wynosi podatek od nieruchomości?

Wysokość podatku jest uzależniona od rodzaju, wielkości oraz położenia nieruchomości. Maksymalne stawki za metr kwadratowy są co roku aktualizowane przez Ministerstwo Finansów, lecz ostatecznie o wysokości podatku decyduje gmina. To ona również ma obowiązek poinformować podatnika o nakładanych na niego opłatach.

Jak zapłacić podatek od nieruchomości przez Internet?

Przed uregulowaniem opłat konieczne jest wypełnienie formularza IN-1. Można go pobrać z urzędu gminy lub ze strony internetowej podatki.gov.pl. Po wypełnieniu druk należy złożyć w urzędzie - można to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty lub przez Internet za pomocą platformy e-PUAP. Na podstawie złożonej deklaracji wyliczana jest wysokość podatku od nieruchomości.

Najszybszą i najprostszą formą opłacenia podatku od nieruchomości jest przelew online. Powinien on zostać zlecony na konto bankowe urzędu gminy, który zostanie wskazany we wniosku. Należy zwrócić uwagę na datę i godzinę wykonania przelewu - powinien on zostać zaksięgowany najpóźniej 15 marca 2022 roku. W tym celu warto sprawdzić godziny sesji Elixir.

Osoby, które nie chcą opłacać podatku od nieruchomości przez internet, mogą zrobić to tradycyjnie, w kasie urzędu gminy lub u wyznaczonego przez urząd inkasenta. 

Czytaj również:

Ponad połowa mikrofirm szykuje się na czarną godzinę
W marcu możliwe zniesienie części obostrzeń. Maseczki zostaną

Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek od nieruchomości | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »